• Program AM & FM
    • Program FM
    • Diferit pe AM
    • Grila de programe
  • Dedicații
  • Politica de cookie-uri
  • Contact
facebook
rss
twitter
youtube
email
  • La start
  • Ascultă
    • Strada ta
    • Să vorbim corect românește
    • Clasicii muzicii
    • Muzici moderne
    • Arhivă audio
      • Pop Matineu [r.: Bogdan Puriş]
      • Muzici moderne
      • Clasicii muzicii
      • Să vorbim corect românește [r.: Marcel Tolcea]
      • Călător în timp [r.: Sergiu Galiș]
  • Vezi
  • Ştiri
    • Administaţie, instituţii publice
    • Cultură
    • Divertisment
      • Pop-rock
      • Folclor
    • Economie
      • Agricultură
    • Eveniment +
    • Eveniment – poliţie, pompieri, procuratură
    • Fapt divers
    • Minorităţi
    • Politic
    • Social
    • AUTOmotive
    • TRAFIC
    • Utilitar
  • Sport
    • Divizia SPORT-30
    • UTA 75
    • Fotbal
    • Handbal
    • Baschet
    • Rugby
    • Tenis
    • Volei
    • Alte Sporturi
  • ZONA
    • ARAD
    • TIMIŞ
    • HUNEDOARA
    • CARAŞ-SEVERIN
    • BIHOR
    • Naţional
    • Internațional
  • Agenda evenimentelor
  • Despre noi
    • EVENIMENTE Radio Timisoara
    • EVENIMENTE Radio România
    • Campanii Radio România Regional
      • Eu aleg ROmânia
      • Romania frumoasa
  • Recepție
    • Recepția FM și AM
    • Recepția prin internet
    • Ascultă-ne în aplicația Android sau la telefon!
Actualitate
Primăria Timișoara caută o soluție pentru catargele montate fără autorizație în intersecții
Focar de COVID-19 la un cămin pentru vârstnici din Șag
Facilități pentru persoanele cu nevoi speciale care se vaccinează la Petroșani
Peste 300 de apeluri la linia primăriei Timișoara pentru programare la vaccinare
Centrele de vaccinare din Timișoara sunt pregătite, dar aşteaptă dozele. Primar: Trebuie să existe un algoritm; a început un turism de vaccinare
Proiect pentru traficul din Timișoara: treceri de pietoni înlălțate și suprailuminate
Rata de infectare cu SARS-CoV-2 în localitățile din Timiș. Cea mai ridicată, la Recaș
251 de îmbolnăviri de COVID-19 și aproape 3.000 de teste prelucrate în Timiș
2.901 cazuri noi de infectare cu SARS-CoV-2, în țară. Situația pe județe
DSP începe controale în marile fabrici din Arad

Sonia Vlaicovici a trecut la cele veșnice…

Publicat in: 19 dec. 2020
etichete: Ansamblul Banatul, Ansamblul Doina Banatului, deces, Sonia Vlaicovici

“Am obosit, viață…” a fost una dintre ultimele romanțe compuse și înregistrate de interpreta bănățeană care, în ultimii ani, mai ales după moartea fulgerătoare a soțului ei, preotul Butaș, s-a regăsit și mai mult în acest gen. Romanța i-a adus mari satisfacții, timbrul vocii sale s-a așezat parcă pe romanțe și pricesne.

Născută la Timişoara la 7 iunie 1945, Sonia Vlaicovici a absolvit Liceul de Muzică din orașul de pe Bega, unde a studiat canto clasic cu profesoara Marieta Grebenişan. Visul ei a fost să devină solistă de operă, însă un alt drum i s-a deschis, căreia i-a fost greu să reziste, şi-anume, spre cântecul popular. În anul 1960 a început colaborarea cu orchestra Clubului „1 Mai”  şi cu formaţia artistică a Clubului CFR din Timişoara. Glasul său de soprană, frumos timbrat a fost apreciat de primii îndrumători, profesorii Petre Iacobescu, Vasile Frumosu  şi Ion Odrobot. În drumul ei spre afirmare a poposit la Orchestra „Brâuleţul” din Constanţa condusă de cântăreţul Dan Moisescu, unde a fost angajată o perioadă nu prea mare, fiind apreciată îndeosebi pentru interpretarea romanţelor. Dorul de casă era mult prea mare iar Ansamblul „Doina Banatului” din Caransebeş i-a dat prilejul să se apropie de Banat. În urma unui concurs, Sonia Vlaicovici  ajuns membră a acestei prestigioase formaţii alături de care a cunoscut interpreţi de prim rang din întreaga ţară.

Cu „Doina Banatului” şi Nicolae Perescu, Sonia Vlaicovici a imprimat două discuri format mic. Tot la Casa de discuri Electrecord a urmat un disc mare cu acompaniamentul Orchestrei Radio Bucureşti, dirijor, Paraschiv Oprea. De-a lungul anilor a mai colaborat cu Ansamblul „Ciocârlia”, dirijor – Constantin Arvinte, cu Orchestra „Meseşul” din Zalău, dirijor – George Miţin Vărieşescu realizând turnee peste hotare în Olanda, Franţa, Bulgaria, Germania, Italia, Iugoslavia. După anii ’70  Sonia Vlaicovici a revenit la Timişoara. Ansamblul profesionist „Banatul” condus de Gelu Stan i-a dat satisfacţii atât în perioada cât a fost angajată cât şi mai târziu prin colaborările şi înregistrările efectuate la Radio Timişoara, doine, jocuri dar şi romanţe şi cântece de petrecere. Până în anul 1989, apariţiile sale la televiziune au fost mai rare, poate şi datorită faptului că soţul ei a fost preot, iar regimul comunist, se ştie, îndepărta astfel de persoane. Susţinerea din partea soţului său a fost însă permanentă iar cei doi copii, Fabiana şi Fabian i-au moştenit dragostea de cântec:Fabiana, ca solistă vocală, iar Fabian ca instrumentist.

Repertoriul promovat de Sonia Vlaicovici a fost încă de la început unul de calitate. Nicolae Perescu, Afilon Laţcu  i-au insuflat respectul pentru doina şi jocul autentic bănăţean. Romanţele şi cântecele de petrecere imprimate mai recent arată păstrarea calităţilor vocale de-a lungul timpului, iar în ceea ce priveşte interpretarea, se simte maturitatea înţelegerii şi puterea sa de a transmite mesajul artistic.

Când am văzut ieri apelul cu numele Soniei, m-am gândit că ar vrea să ne amintească de ziua de naștere a fiicei, Fabiana, stabilită în Germania cu familia…dar Fabiana va avea o altfel de zi, în acest an…Fabian ne spune că mama lui era suferindă în ultima perioadă.

Drum lin, Sonia Vlaicovici, spre o lume mai bună spre care  tot mai mulți se îndreaptă, parcă…

Dumnezeu să o odihnească  în pace…

Daniela Băcilă

 

Asemănătoare

Ansamblul folcloric ”Banatul” marchează Ziua Culturii Naționale printr-un proiect inedit

Publicat în 15 ian. 2021

Directorul Gospodăririi Comunale Arad, internat cu COVID-19, a murit la 40 de ani. Nu avea comorbidităţi

Publicat în 10 ian. 2021

AUDIO / Încă un fost polist în ceruri: Mircea Bolba

Publicat în 06 ian. 2021

Primarul unei localități din județul Hunedoara a murit după ce s-a îmbolnăvit de COVID-19

Publicat în 05 ian. 2021

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

RECENT

POPULAR

COMMENTS

Oradea pierde un meci greu, în care s-a marcat puțin...

Posted On 28 ian. 2021

Deian Boldor, la FC Argeș!

Posted On 28 ian. 2021

Primăria Timișoara caută o soluție pentru catargele montate fără autorizație în intersecții

Posted On 28 ian. 2021

CONCURS: ULTRA-hiturile ANULUI 2014 aduc ... o minivacanţă de neuitat! / VIDEO

Posted On 04 ian. 2015

Transportul soției la serviciu nu este acceptat în declarație dacă există transport public direct, spune poliția (!)

Posted On 31 mart. 2020

?Nicu Anghel - Ministeru', un virtuoz al saxofonului, păstrat în memoria bănăţenilor

Posted On 09 iun. 2016

[…] radiotimisoara.ro […]

Posted On 28 ian. 2021

[…] radiotimisoara.ro […]

Posted On 28 ian. 2021

[…] radiotimisoara.ro […]

Posted On 27 ian. 2021

Arhivă ştiri (ZI)

decembrie 2020
L Ma Mi J V S D
« nov.   ian. »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Arhivă ştiri (LUNA)

Caută

Radio Romania

  • Societatea Română de Radiodifuziune
  • Romania Actualități
  • Antena Satelor
  • România Cultural
  • Radio România Internațional
  • România Muzical
  • eTeatru
  • Radio 3 Net Florian Pittiș
  • Teatrul Național Radiofonic
  • Radio Chisinău

Rețeaua Regională

  • Portalul Romania Regional
  • Bucuresti FM
  • Radio Cluj
  • Radio Constanta
  • Radio Vacanta
  • Radio Craiova
  • Radio Iași
  • Radio Reșița
  • Radio Târgu Mureș
  • Radio Timișoara
  • EU aleg ROmania

Publicații

  • Politica Românească
  • Editura Casa Radio
  • Rador
  • Radio Orchestre și coruri
  • Târgul de carte Gaudeamus

Instituții Publice

  • Administrația Prezidențială
  • Guvernul României
  • Palatul Parlamentului
  • Senat
  • Camera Deputaților
  • Consiliul Național al Audiovizualului

Arhivă articole

decembrie 2020
L Ma Mi J V S D
« nov.   ian. »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

SITE MAP

Structură site şi ultimele articole

Autentificare & RSS

  • Autentificare
  • Intrări RSS
  • Comentarii RSS
  • WordPress.org

Etichete

accident ACS Poli Aquatim Arad ASU Politehnica autostrada banat Baschet Caraş-Severin colterm coronavirus COVID 19 Crisana CSM Oradea Cupa Romaniei Deva fotbal gramatica handbal Hunedoara incendiu La Tolce Vita limba romana Marcel Tolcea meteo Nicolae Robu pacienti politie pompieri primar Primaria Timisoara prognoza protest Romania rugby sa vorbim corect sa vorbim si sa scriem corect Simona Halep spital tenis timis Timișoara trafic UTA vremea

Urmărește-ne pe Twitter

Twiturile mele

Urmăreşte-ne pe FACEBOOK

Urmăreşte-ne pe FACEBOOK
© Radio Timișoara 2001 - 2020