Ascultă Radio România Timișoara Live • 

AUDIO / UVT Agroland începe asaltul spre Divizia A1 cu un derby local

Formația de volei feminin UVT Agroland Timișoara și-a prezentat astăzi noile achiziții pentru sezonul de ligă secundă ce va începe mâine. Fostele prim-divizionare Diana Tătaru, Mihaela Ozun, Daniela Lupescu și Daria Popa Calotă, internaționala muntenegreană Andrea Lakovic și junioara Bianca Pașca sunt noutățile echipei pregătite din acest sezon de un fost selecționer al României, Bogdan Paul.

AUDIO / UVT Agroland începe asaltul spre Divizia A1 cu un derby local

Articol de Gabriel Toth, 13 octombrie 2016, 14:31

14697091_10210639876411992_1495247498_o

Obiectivul clar trasat de conducerea clubului e promovarea în Divizia A1, însă antrenorul Bogdan Paul spune că, prin această campanie de achiziții, echipa nu și-a asigurat deja prezența pe prima scenă. Fostul selecționer consideră că misiunea cea mai grea pe care o are e să determine niște fete de clasa a VIII-a și niște jucătoare consacrate, de 30 de ani, să se pregătească și să joace la același nivel:

Campionatul în Divizia A2 Vest începe mâine, când e programat chiar derby-ul orașului, CSU Politehnica – UVT Agroland, în sala Mircea Albu din Circumvalațiunii, de la ora 17:00. Bogdan Paul consideră binevenită existența a două echipe de volei feminin în Timișoara:

Diana Tătaru s-a alăturat de doar câteva zile lotului pregătit de Bogdan Paul. Fosta câștigătoare a Cupei Challenge cu CSM București a participat alături de naționala de senioare la campania ratată de calificare la Campionatul European din 2017, care s-a încheiat cu o înfrângere în setul de aur, duminică, în deplasare, contra Ungariei, în returul barajului care asigura ultimele bilete pentru turneul final. Deși se află de puțin timp alături de echipă, Diana Tătaru e mulțumită de ceea ce a găsit la Timișoara:

„Nu am nimic de ascuns: am găsit doar 3-4 jucători” / AUDIO
Sport marți, 23 iunie 2026, 07:23

„Nu am nimic de ascuns: am găsit doar 3-4 jucători” / AUDIO

CSM Reșița s-a reunit sub comanda lui Dorinel Munteanu, cu un lot încă în construcție. În această săptămână, antrenamentele se vor...

„Nu am nimic de ascuns: am găsit doar 3-4 jucători” / AUDIO
AUDIO / Reunire cu mulți tineri la CSC Dumbrăvița
Sport luni, 22 iunie 2026, 14:24

AUDIO / Reunire cu mulți tineri la CSC Dumbrăvița

Divizionara secundă CSC Dumbrăvița a început astăzi pregătirile pentru sezonul 2026/2027, al cincilea consecutiv la nivelul ligii secunde....

AUDIO / Reunire cu mulți tineri la CSC Dumbrăvița
Un timișorean, campion național de tenis
Sport duminică, 21 iunie 2026, 11:52

Un timișorean, campion național de tenis

Campionatele Naționale ale celei mici categorii de vârstă, U10, s-au jucat săptămâna aceasta la București. Titlul a fost câștigat de un...

Un timișorean, campion național de tenis
Fundaş central din liga a doua a Franţei, pentru UTA
Sport duminică, 21 iunie 2026, 09:02

Fundaş central din liga a doua a Franţei, pentru UTA

În vârstă de 28 de ani, fotbalistul francez cu origini congoleze vine la Arad după experienţe importante în fotbalul francez. În sezonul...

Fundaş central din liga a doua a Franţei, pentru UTA
Sport duminică, 21 iunie 2026, 08:58

Baraj L3 | Victorii pentru CSM Deva şi Nera Bogodinţ

La Vinga, în judeţul Arad, CSM Deva s-a impus cu 1-0 în faţa celor de la Athletico, după un gol marcat de Mureşan, în minutul 68. Finalul de...

Baraj L3 | Victorii pentru CSM Deva şi Nera Bogodinţ
Sport duminică, 21 iunie 2026, 08:38

AUDIO | Corviniştii, spre Slovenia, pentru cantonamentul de vară

În ordine, corviniştii vor juca pe 24 iunie cu NK Brinje Grosuplje (nou-promovată în prima ligă din Slovenia), 1 iulie, când vor evolua...

AUDIO | Corviniştii, spre Slovenia, pentru cantonamentul de vară
Sport sâmbătă, 20 iunie 2026, 15:04

AUDIO | Victorie clară la primul amical al verii, pentru UTA

Tânărul Robert Baba a deschis scorul, în minutul 52, după o pasă venită de la Dragoş. Trei minute mai târziu s-a făcut 2-0 după reuşita...

AUDIO | Victorie clară la primul amical al verii, pentru UTA
Sport sâmbătă, 20 iunie 2026, 10:20

Lot remaniat aproape în totalitate la SCM Timişoara

„Leii din Banat” au anunțat opt plecări. Pe Bega nu mai continuă George Blaj-Voinescu – deja prezentat de CSM Oradea, dar nici Marcu...

Lot remaniat aproape în totalitate la SCM Timişoara