Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Festivalului de Muzică Veche 2019 / PROGRAM

17 septembrie 2019 – 20 octombrie 2019 @ 19:00 – Societatea Muzica Antica și Filarmonica Banatul organizează a cincisprezecea ediție a Festivalului de Muzică Veche în intervalul 17 septembrie – 20 octombrie 2019. Programul festivalului este alcătuit de Codrin Emandi, directorul festivalului, alături de Diana Emandi – ambii violoniști în Orchestra Simfonică a Filarmonicii Banatul. Festivalul de Muzică veche începe marți, 17 septembrie cu unGrand Tour- o […]

Articol de Dana Florea, 17 septembrie 2019, 19:00 / actualizat: 15 octombrie 2019, 20:37

Festivalului de Muzică Veche 2019 / PROGRAM
Map Unavailable

Societatea Muzica Antica și Filarmonica Banatul organizează a cincisprezecea ediție a Festivalului de Muzică Veche în intervalul 17 septembrie – 20 octombrie 2019.

Programul festivalului este alcătuit de Codrin Emandi, directorul festivalului, alături de Diana Emandi – ambii violoniști în Orchestra Simfonică a Filarmonicii Banatul.

Festivalul de Muzică veche începe marți, 17 septembrie cu unGrand Tour– o prezentare generală a tradiției Barocului italian în cadrul unui singur concert – susținut de CONCERTO DE’ CAVALIERI, unul dintre cele mai captivante grupuri consacrate muzicii la instrumente de epocă, „riguros din punct de vedere istoric și elegant din punct de vedere artistic” (Gramophone)

joi, 19 septembrie, A NOCTE TEMPORIS, ansamblu fondat în 2016 cu scopul de a prezenta o muzică documentată istoric, care să atingă emoțional un public larg, va prezenta un program alcătuit din muzică de inspirație evanghelică, purtând titlul unei celebre cantate de J. S. Bach – Ich habe genug.

miercuri, 25 septembrie, ENSEMBLE LA FENICE,  alcătuit din soliști europeni de renume, membrii ai unor alte ansambluri de prim rang, oferă, sub genericul Natura Amorosa, un concert ce evocă freamătul de viață al naturii dar și primăvara barocului timpuriu.

sâmbătă, 28 septembrie, spectacolul America, Musica, Diferencia ne va prilejui întâlnirea cu „identitatea subtilă a repertoriului occidental al muzicii latino-americane” mijlocită de THE RARE FRUITS COUNCIL,  o formație caracterizată de critica internațională ca fiind de o „virtuozitate extraordinară, pasiune debordantă și expresivitate fără limite”ț

miercuri, 2 octombrie, RACHEL PODGER, „gloria britanică  de neegalat a viorii baroce” (The Times), acompaniată la lăută și teorbă de magistralul și polivalentul muzician sicilian DANIELE CAMINITI, vor prezenta un program plin de virtuozitate – Espresione Dramatica –  ilustrând  transformarea expresiei dramatice în alcătuirea sonatei pentru vioară de-a lungul secolului al XVII-lea .

miercuri, 9 octombrie, IL CONVITO – ne invită la o seară imaginară în Cafeneaua domnului Zimmermann din Leipzig, unde J.S. Bach obișnuia să-și întâlnească fiii, elevii și prietenii pentru a ne introduce în atmosfera „turnirurilor muzicale” ce se desfășurau în acel loc.

sâmbătă, 12 octombrie, OCTUOR DE LA CHAMBRE PHILHARMONIQUE ne va prilejui o evadare către clasic și romantic cu un program Mozart- Beethoven. 

marți, 15 octombrieENSEMBLE AURORA invită publicul la o incursiune în muzica italiană, plină de noblețe și rafinament, într-un program intitulat Muzică din vremea lui Caravaggio și Guido Reni. 

duminică, 20 octombrie, GRAINDELAVOIX – ansamblu ce reușește să realizeze o muzicologie afectivă în acțiune, determinand publicul să-și construiască propria memorie a semnificațiilor, ne propune o incursiune în Arta italiană a alegoriei sacre.

Concertele au loc la Biserica Evanghelică Lutherană, cu începere de la ora 19.00.

Programul festivalului

17 SEPTEMBRIE, ora 19, Biserica Evanghelică Lutherană (Punctele Cardinale)

GRAND TOUR’– conducerea muzicală MARCELLO DI LISA

CONCERTO DE’ CAVALIERI

MARCELLO DI LISA, dirijor

FEDERICO GUGLIELMO, vioară barocă/concertino

KATARZYNA SOLECKA, vioară barocă

CODRIN EMANDI, vioară barocă

DIANA EMANDI, vioară barocă

ALESSIA PAZZAGLIA, vioară barocă/concertino

GIANCARLO CECCACCI, vioară barocă

HEILKE WULFF, vioară barocă

GIAN CLAUDIO DEL MORO, violă barocă

LUCA PEVERINI, violoncel/concertino

LUCA COLA, contrabas

ANDREA PERUGI, clavecin

ȊN PROGRAM LUCRĂRI DE: CORELLI, A. SCARLATTI, F. MANFREDINI, G. TORELLI, G. BONONCINI, A. VIVALDI


19 SEPTEMBRIE, ora 19, Biserica Evanghelică Lutherană (Punctele Cardinale)

ICH HABE GENUG’ – conducerea muzicală REINOUD VAN MECHELEN

A NOCTE TEMPORIS

REINOUD VAN MECHELEN, tenor

ANNELIES DECOCK, vioară barocă

MARRIE MOOIJ, vioară barocă

BENJAMIN LESCOAT, violă barocă

RONAN KERNOA, violoncel baroc

ANNA BESSON, flaut traverso

BENOÎT LAURENT, oboi baroc

MARC MEISEL, orgă/clavecin

ȊN PROGRAM LUCRĂRI DE: J.S. BACH, J.D. HEINICHEN, M. HOFFMAN


25 SEPTEMBRIE, ora 19, Biserica Evanghelică Lutherană (Punctele Cardinale)

NATURA AMOROSA’ – conducerea muzicală JEAN TUBÉRY

ENSEMBLE LA FENICE

JEAN TUBÉRY, cornetto/flaut/voce

FANIE ANTONELOU, soprană

SASKIA SALEMBIER, mezzo-soprană/vioară barocă

JEAN-BAPTISTE VALFRÉ, violoncel baroc

ETIENNE GALLETIER, lăută

MATHIEU VALFRÉ, orgă/clavecin

ȊN PROGRAM LUCRĂRI DE: C. JANIQUIN, G.B. RICCIO, C. MONTEVERDI, J.J. VAN EYCK, J. DE CASTRO, J, ARCADELT, G. CAIMO, G. FRESCOBALDI, T. MERULA, M. UCCELLINI, M. PESENTI, P. QUAGLIATI, A. FALCONIERO, B. MARINI, G. KAPSBERGER


28 SEPTEMBRIE, ora 19, Biserica Evanghelică Lutherană (Punctele Cardinale)

‚AMÉRICA, MÚSICA, DIFERENCIA’ – conducerea muzicală MANFREDO KRAEMER

THE RARE FRUITS COUNCIL

BÁRBARA KUSA, soprană

MANFREDO KRAEMER, vioară barocă

GUADALUPE DEL MORAL, vioară barocă

EDUARDO EGÜEZ, teorbă/chitară

JUANJO FRANCIONE, chitară/percuţie

BALÁZS MÁTÉ, violoncel baroc

DANIEL ESPASA, clavecin

ȊN PROGRAM LUCRĂRI DE: COMPOZITORI ANONIMI, J. DE HERRERA, S. DE MURCIA, A. FALCONIERO, C. SEIXAS, J. DE OREJÓN Y APARICIO, M.P. ROSQUELLAS, J.M. OLIVARES, J. ATIRAYÚ


2 OCTOMBRIE, ora 19, Biserica Evanghelică Lutherană (Punctele Cardinale)

‘ESPRESSIONE DRAMMATICA’ – conducerea muzicală RACHEL PODGER

RACHEL PODGER & DANIELE CAMINITI

RACHEL PODGER, vioară barocă

DANIELE CAMINITI, lăută/teorbă

ȊN PROGRAM LUCRĂRI DE: G.B. FONTANA, H.I.F. BIBERI. LEONARDA, D. CASTELLOA. PICCININI, A. VIVALDI, J S BACH, J.H. SCHMELZER


9 OCTOMBRIE, ora 19, Biserica Evanghelică Lutherană (Punctele Cardinale)

‘BACH & FRIENDS IN ZIMMERMANN COFFEEHOUSE’ – conducerea muzicală MAUDE GRATTON

IL CONVITO

MAUDE GRATTON, clavecin

AMÉLIE MICHEL, flaut traverso

RYO TERAKADO, vioară barocă

SIMON PIERRE, vioară barocă

CODRIN EMANDI, vioară barocă

DIANA EMANDI, vioară barocă

DEIRDRE DOWLING, violă barocă

AGEET ZWEISTRA, violoncel

JULIEN DEBORDES, fagot

ȊN PROGRAM LUCRĂRI DE: J.S. BACH


12 OCTOMBRIE, ora 19, Biserica Evanghelică Lutherană (Punctele Cardinale)

‘MOZART-BEETHOVEN, BETWEEN CLASSICAL AND ROMANTICAL STYLES’ – conducerea muzicală ANTOINE PECQUEUR

OCTUOR DE LA CHAMBRE PHILHARMONIQUE

STÉPHANE MORVAN, oboi

PASCAL MORVAN, oboi

ROBERTA CRISTINI, clarinet

ARTHUR BOLORENOS, clarinet

ANTOINE PECQUEUR, fagot

THOMAS QUINQUENNEL, fagot

YANNICK MAILLET, corn

CÉDRIC MULLER, corn

ȊN PROGRAM LUCRĂRI DE: W.A. MOZART, L. van BEETHOVEN


15 OCTOMBRIE, ora 19, Biserica Evanghelică Lutherană (Punctele Cardinale)

‘MUSICA NEL SECOLO DI CARAVAGGIO & GUIDO RENI’ – conducerea muzicală ENRICO GATTI

ENSEMBLE AURORA

ENRICO GATTI, vioară barocă

LUCA GIARDINI, vioară barocă

ELENA BIANCHI, dulcian

GUIDO MORINI, orgă/clavecin

ȊN PROGRAM LUCRĂRI DE: G.P. CIMA, G.B. FONTANA, F. TURINI, A. BERTALI, F. ROGNONI, G. SCARANI, D. CASTELLO


20 OCTOMBRIE, ora 19, Biserica Evanghelică Lutherană (Punctele Cardinale)

ALEXANDER AGRICOLA AND THE ITALIAN ART OF SACRED ALLEGORY’ – conducerea muzicală BJÖRN SCHMELZER

GRAINDELAVOIX

BJÖRN SCHMELZER, dirijor

ANNE-KATHRYN OLSEN, soprană

CARINE TINNEY, soprană

ALBERT RIERA, tenor

ANDRÉS MIRAVETE, tenor

MARIUS PETERSON, tenor

ARNOUT MALFLIET, bas

FLORIS DE RYCKER, lăută

BOR ZULJAN, bray lute

LUKAS HENNING, lăută

ȊN PROGRAM LUCRĂRI DE: AGRICOLA, J. GHISELIN, J. MARTINI, G. DU FAY ŞI COMPOZITORI ITALIENI ANONIMI

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
13
15
18
22
23
24
25
26
27
29
30
31
1
2
3
4
Programul lunii decembrie la Opera Națională Română Timișoara
Află care sunt spectacolele lunii, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
FEST-FDR 2025. PROGRAM decembrie la Teatrul Național Timișoara
”Dramaturgia feminină în spectacolul de teatru. Generații” este titlul ediției 2025 a Festivalului European al Spectacolului Timișoara – Festival al Dramaturgiei Românești, care se desfășoară în perioada 2 - 21 decembrie.
Lansare de carte la Arad: „Episcopia Aradului în perioada interbelică”
Lucrarea este semnată de părintele dr. Petru Ursulescu și propune o incursiune riguroasă în trecutul Episcopiei Aradului, oferind cititorului o imagine completă și structurată a unei epoci definitorii pentru eparhia arădeană.
”Brazi de poveste la muzeu”, expoziție caritabilă la Arad
Evenimentul vine în sprijinul celor aflați în evidența Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Arad și este organizat pentru al patrulea an consecutiv de Complexul Muzeal Arad cu sprijinul partenerilor săi, firme private din sectorul economic arădean și instituții publice.
”Un gol pentru Giulia” - tineri fotbaliști joacă pentru viață la turneul caritabil din Dumbrăvița
Giulia, o fetiță de 7 ani, suferă de o tumoră de trunchi cerebral și are nevoie urgentă de sprijin financiar pentru a avea acces la tratament de specialitate într-o clinică din străinătate. Întreaga comunitate sportivă din Dumbrăvița s-a mobilizat, transformând o competiție sportivă într-o manifestare impresionantă de solidaritate.
Petrică Miulescu Irimică – 50 de ani de carieră, sărbătoriți cu Ansamblul Profesionist Banatul
Spectacolul ”Cântec de Sărbătoare” este dedicat datinilor și obiceiurilor de Crăciun și celebrează  50 de ani de cariera artistică a îndrăgitului interpret al muzicii bănățene Petrică Miulescu Irimică.
Evenimente comemorative la Memorialul Revoluției: expoziție și lansare de carte
Este vorba despre expoziția de fotografie „Timișoara 1990”, semnată de fotografa canadiană Joanne Elvy, și despre prezentarea volumului „1989. Anul revoluțiilor europene în memoria colectivă”.
Filme și evenimente la Cinema Victoria din Timișoara
Săptămâna aceasta, la Cinema Victoria, toate poveștile au același nucleu – familia. Legături care se rup și se repară. Părinți, copii, frați. Generații care se caută unele pe altele. 
Filme și evenimente la Cinema Johnny din Timișoara
La Johnny, programul acestei săptămâni te aduce mai aproape de „acasă”, familie și copilărie. Sunt pregătite filmele și activitățile perfecte ca să petreci sărbătorile alături de cei dragi – de la filme clasice la animații, până la spectacole de teatru cu păpuși.
Concert de Crăciun la Biserica „Sfântul Gerard” din Cenad
Evenimentul este organizat de Asociația Culturală Pusta, împreună cu Episcopia Romano-Catolică și Facultatea de Muzică și Teatru a Universității de Vest din Timișoara.
”ACEST LOC BLESTEMAT” la FEST-FDR 2025. PROGRAM decembrie Teatrul Național Timișoara
”Dramaturgia feminină în spectacolul de teatru. Generații” este titlul ediției. Vezi programul spectacolelor din decembrie!
”CÂND ERAM MICĂ VOIAM SĂ FIU SFÂNTĂ” și  ”OGLINDA SPARTĂ” la FEST-FDR 2025. PROGRAM decembrie Teatrul Național Timișoara
”Dramaturgia feminină în spectacolul de teatru. Generații” este titlul ediției. Vezi programul spectacolelor din decembrie!
”CĂPȘUNI DE ZĂPADĂ” și ”ARĂDEANCA” la FEST-FDR 2025. PROGRAM decembrie Teatrul Național Timișoara
”Dramaturgia feminină în spectacolul de teatru. Generații” este titlul ediției. Vezi programul spectacolelor din decembrie!
”Scriitoarea” PREMIERĂ la Teatrul Național Timișoara. PROGRAM  FEST-FDR 2025
Vezi programul spectacolelor de pe scena Teatrului Național în decembrie 2025!
Events on 3 decembrie 2025
Events on 10 decembrie 2025
Events on 12 decembrie 2025
Events on 17 decembrie 2025
UTA dă doi fotbaliști în echipa etapei / AUDIO
marți, 9 decembrie 2025, 16:51

UTA dă doi fotbaliști în echipa etapei / AUDIO

UTA este pe loc de play-off în Superliga de fotbal, al șaselea, după ce a învins Petrolul 1-0, acasă. Liga Profesionistă de Fotbal a inclus doi...

UTA dă doi fotbaliști în echipa etapei / AUDIO
Lacul Tauţ, în creştere în ultima lună, dar rămâne sub 50% din volum
marți, 9 decembrie 2025, 15:15

Lacul Tauţ, în creştere în ultima lună, dar rămâne sub 50% din volum

Lacul Tauţ este în creştere pe fondul precipitaţiilor din această toamnă, dar rămâne la un volum sub 50% din normalul perioadei. Potrivit...

Lacul Tauţ, în creştere în ultima lună, dar rămâne sub 50% din volum
Amenzi în Timiș pentru angajări la “negru” şi nerespectarea normelor de protecţie a muncii
marți, 9 decembrie 2025, 15:09

Amenzi în Timiș pentru angajări la “negru” şi nerespectarea normelor de protecţie a muncii

Inspectoratul Teritorial de Muncă Timiş a descoperit, anul acesta, 155 de situaţii în care angajatori din domeniul construcţiilor nu au...

Amenzi în Timiș pentru angajări la “negru” şi nerespectarea normelor de protecţie a muncii
Timișoara pregătește depunerea proiectului pentru închiderea Inelului 2 în zona de Est. Investiție de peste 113 milioane lei
marți, 9 decembrie 2025, 15:01

Timișoara pregătește depunerea proiectului pentru închiderea Inelului 2 în zona de Est. Investiție de peste 113 milioane lei

Primăria Timișoara se pregătește să depună pentru finanțare europeană proiectul de închidere a Inelului 2 în zona de Est. Obiectivul este...

Timișoara pregătește depunerea proiectului pentru închiderea Inelului 2 în zona de Est. Investiție de peste 113 milioane lei
marți, 9 decembrie 2025, 14:52

Defecțiuni tehnice la Colterm. Se oprește furnizarea apei calde și a încălzirii în mai multe zone din oraș

Societatea de termoficare Colterm anunță că, miercuri, întrerupe furnizarea apei calde de consum și a încălzirii pe mai multe străzi din...

Defecțiuni tehnice la Colterm. Se oprește furnizarea apei calde și a încălzirii în mai multe zone din oraș
marți, 9 decembrie 2025, 13:49

„COPILĂRIA LUI CHOPIN – Crăciunul Magic”, poveste – spectacol interactiv

Teatrul Odeon, în parteneriat cu Institutul Polonez – București, prezintă „Copilăria lui Chopin – Crăciunul Magic”, spectacol...

„COPILĂRIA LUI CHOPIN – Crăciunul Magic”, poveste – spectacol interactiv
marți, 9 decembrie 2025, 08:59

Deveanca Breaz și timișoreanca Todoni, campioane în Antalya

Alesia Breaz și Cristiana Todoni au câștigat proba de dublu a turneului de tenis din Antalya. Întrecerea s-a disputat pe zgură și a făcut...

Deveanca Breaz și timișoreanca Todoni, campioane în Antalya
marți, 9 decembrie 2025, 06:20

Fără apă caldă și căldură în zona centrală a Timișoarei

Timișorenii care locuiesc în zona centrală nu vor avea astăzi apă caldă și căldură în locuințe din cauza unei defecțuni apărute la...

Fără apă caldă și căldură în zona centrală a Timișoarei