Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Recitalul pianistei Mădălina Slav la Festivalul ”Sabin Pautza”- marți seara, la ”Cultura la doi pași”

Marţi, 10 decembrie, după ştirile orei 19:00, în emisiunea „Cultura la doi paşi” (AM 630 si on-line), dialog sub semnul muzicii cu pianista Mădălina Slav din Elveţia, invitată să susţină un Recital extraordinar pe scena Festivalului Internaţional SABIN PAUTZA, ediţia a VI –a, eveniment organizat la Reşiţa de Societatea pentru Cultură METARSIS – activităţi şi servicii de cultură urbană şi artă contemporană.

Recitalul pianistei Mădălina Slav la Festivalul ”Sabin Pautza”- marți seara, la ”Cultura la doi pași”

Articol de Radio Timisoara, 9 decembrie 2019, 20:39 / actualizat: 10 decembrie 2019, 9:45

Mădălina Slav a făcut parte şi din juriul Concursului de Interpretare Pianistică şi Compoziţie SABIN PAUTZA, care s-a desfăşurat în cadrul festivalulului, alături de prof. univ. dr. Sabin PAUTZA (Preşedinte onorific, compozitor, dirijor), muzicolog dr. Irina NIŢU (muzeograf, Muzeul Naţional George ENESCU, Bucureşti), prof. Ionuţ HERGANE – pianist concertist din Germania  şi prof. Adrian ROIBAN – inspector specialitate arte în cadrul Inspectoratul Judeţean Şcolar Caraş-Severin.

Programul recitalului susţinut de pianista Mădălina Slav, în 25 octombrie, pe scena Sălii „Lira” a Liceului de Arte ”Sabin PĂUŢA” din Reşiţa, a cuprins lucrări de Johann Sebastian Bach, Frédéric Chopin şi o colecţie de compoziţii originale, semnate de Mădălina Slav, pentru pian solo pe teme româneşti.

Mădălina SLAV a interpretat  primul concert cu orchestră la vârsta de 7 ani. De atunci, apariţiile publice şi activitatea sa concertistică s-au dezvoltat constant.

La scurt timp după absolvirea Universităţii Naţionale de Muzică din Bucureşti, la clasa maestrului Dan Grigore, pleacă la New York şi începe o carieră concertistică de succes, cu recitaluri de pian şi muzică de cameră, susţinând concerte cu orchestre în săli renumite, în capitalele muzicale ale lumii.

Printre evenimentele de succes, în timpul studiilor postuniversitare la USC – Thornton School of Music – SUA, se numară evoluţia sa la Alfred Newman Hall din Los Angeles – concert transmis live de USC Classical Radio în California. În aceeaşi perioadă, semnează  un contract de reprezentare cu “Piano Productions, Inc” în SUA şi “Kawai Piano Corporation”.

Solistă prin excelenţă, Mădălina SLAV colaborează cu muzicieni de elită, printre care: Benjamin Engeli, Anna Tyka Nyffeneger, Tamara Kordzadze, cu o preferinţă firească pentru soţul ei, violonistul Alexander SCHERBAKOV.

Din 2006 susţine evenimente de caritate pentru organizaţii, precum: “Mission without Boarders – Pro Adelphos”, în beneficiul orfelinatelor şi al caselor de bătrâni din ţările est-europene. Colaborează cu Institutul Cultural Român pentru care deschide, în 2006, stagiunea Societăţii ”George ENESCU” la Londra.

A apărut pe scene importante în: Porto  (Casa da Musica), Stuttgart (Liederhalle), Madrid, Paris, Berlin şi multe altele. Fiind imaginea culturală a României în Elveţia, Mădălina SLAV este invitată, constant, să apară în evenimente organizate de corpuri diplomatice în Elveţia şi pe plan internaţional.

Repertoriul vast şi contrastant al pianistei cuprinde lucrari din toată creaţia muzicală, de la barocul timpuriu până în epoca modernă.

Dragostea pentru România a inspirat-o, recent, în a rearanja Imnul Naţional  ”Deşteaptă-te Române”, variantă primită cu un imens interes, critica de specialitate afirmând: «Imnul nostru întinereşte» şi Mădălina SLAV «redefineşte muzica clasică».

Pe lângă activitatea sa concertistică, Mădălina SLAV este fondatoarea agenţiei ”Slav International Arts Management”, activă din 1999, agenţie – reprezentant exclusiv pentru Europa a Piano Productions, Inc. şi Grand Piano Orchestra.

Mădălina SLAV este stabilită împreună cu soţul, violonistul Alexander SCHERBAKOV, în Elveţia.

Seceta reduce producția de grâu în Arad
sâmbătă, 27 iunie 2026, 10:19

Seceta reduce producția de grâu în Arad

Seceta, înghețul târziu din primăvară și lipsa precipitațiilor afectează serios producția de grâu din județul Arad. Potrivit Direcției...

Seceta reduce producția de grâu în Arad
Aradul intră sub cod roșu de caniculă
sâmbătă, 27 iunie 2026, 07:28

Aradul intră sub cod roșu de caniculă

Astăzi, Aradul se află sub cod portocaliu de caniculă, cu temperaturi care pot ajunge la 39 de grade Celsius. Potrivit meteorologilor, de...

Aradul intră sub cod roșu de caniculă
Vremea în Banat și Crișana
sâmbătă, 27 iunie 2026, 04:50

Vremea în Banat și Crișana

Astăzi, vremea se va menține caniculară din orele amiezii, cu valori termice în creștere. Disconfortul termic va fi accentuat, iar indicele...

Vremea în Banat și Crișana
Incendii de vegetație și culturi agricole în Arad, pe fondul caniculei
vineri, 26 iunie 2026, 19:25

Incendii de vegetație și culturi agricole în Arad, pe fondul caniculei

Pompierii militari din Arad au avut 46 de misiuni în ultimele 24 de ore, dintre care cele mai multe, 40, au fost intervenții pentru acordarea...

Incendii de vegetație și culturi agricole în Arad, pe fondul caniculei
vineri, 26 iunie 2026, 18:54

Casa Austria de la Spitalul Județean Timișoara intră în modernizare

Casa Austria, clinică ridicată în 1993 ca parte a Spitalului Județean din Timișoara, va fi modernizată. Costurile estimate se ridică la...

Casa Austria de la Spitalul Județean Timișoara intră în modernizare
vineri, 26 iunie 2026, 18:48

Restricții de circulație pentru camioane pe fondul caniculei

Canicula aduce restricții de circulație pentru vehiculele de mare tonaj. Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere a anunțat...

Restricții de circulație pentru camioane pe fondul caniculei
vineri, 26 iunie 2026, 18:36

Canicula pune la încercare Timișoara: „Este atât de cald, nu mai pot!”

Județul Timiș a intrat sub cod portocaliu de caniculă, iar temperaturile resimțite în Timișoara sunt greu de suportat, mai ales în zonele...

Canicula pune la încercare Timișoara: „Este atât de cald, nu mai pot!”
vineri, 26 iunie 2026, 18:15

Mesaj pentru tineri de Ziua Drapelului la Timișoara: „Nu lăsați drapelul să devină un simplu decor”

Ziua Drapelului Național, sărbătoare dedicată unuia dintre cele mai importante simboluri ale statului român, a fost marcată astăzi și la...

Mesaj pentru tineri de Ziua Drapelului la Timișoara: „Nu lăsați drapelul să devină un simplu decor”