Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Pandemia lovește și Formula 1! McLaren a redus salariile piloților și a renunțat la unii angajați

McLaren a devenit prima echipă de Formula 1 care a trimis în şomaj tehnic o parte din personal, în timp ce piloţii Lando Norris şi Carlos Sainz Jr. s-au alăturat staff-ului de conducere care a acceptat diminuarea salariilor, informează Agerpres.

Pandemia lovește și Formula 1! McLaren a redus salariile piloților și a renunțat la unii angajați

Articol de Gabriel Toth, 2 aprilie 2020, 13:09

Într-un comunicat, McLaren a precizat că reducerea salarială pe o perioadă de trei luni face parte din planul de măsuri menit să reducă impactul negativ al pandemiei de coronavirus.

„Aceste măsuri sunt concentrate pe protejarea locurilor de muncă pe termen scurt, pentru a ne asigura că angajaţii noştri revin la muncă cu normă întreagă când situaţia economică se va redresa”, se arată într-un comunicat al McLaren.

McLaren, parte a consorţiului cu activităţi de inginerie, aerospaţiale şi maşini de curse, numără circa 3.700 de angajaţi, dintre care 850 lucrează pentru echipa de Formula 1.

Formula 1 s-a întrerupt în acest sezon din cauza pandemiei de coronavirus, care a provocat anularea sau amânarea primelor opt curse. Următorul Grand Prix care nu a fost încă amânat este cel al Canadei din 14 iunie. Dar şi cursa de la Montreal are şanse minime să marcheze debutul sezonului de Formula 1 din cauza restricţiilor de călătorie din întreaga lume.

Ministrul britanic de finanţe, Rishi Sunak, a anunţat luna trecută că muncitorii trimişi în şomaj, fără desfacerea contractelor de muncă, pot solicita 80% din salariile lor, până la maxim 2.500 lire sterline pe lună.

Cluburile de din Premier League au apelat la această facilitate, atrăgând critici din partea politicienilor şi a societăţii, care nu consideră etic solicitarea de fonduri publice pentru a menţine salariile de exorbitante ale jucătorilor.

Flavius Biea revine în ring, sâmbăta aceasta
Alte Sporturi marți, 9 iunie 2026, 20:04

Flavius Biea revine în ring, sâmbăta aceasta

Flavius Biea și-a anunțat revenirea în ring, într-o gală profesionistă, la aproape un an de la înfrângerea în fața britanicului Josh Kelly....

Flavius Biea revine în ring, sâmbăta aceasta
AUDIO / Alesia Sferlea, vicecampioană U19 la simplu și pe echipe
Alte Sporturi luni, 8 iunie 2026, 20:43

AUDIO / Alesia Sferlea, vicecampioană U19 la simplu și pe echipe

Alesia Sferlea a disputat finala de simplu, în compania marii favorite Bianca Mei-Roșu (LPS Constanța I) și a cedat cu scorul final de 3-1 la...

AUDIO / Alesia Sferlea, vicecampioană U19 la simplu și pe echipe
Federația cere ajutor pentru procesul Anei Bărbosu
Alte Sporturi joi, 4 iunie 2026, 07:34

Federația cere ajutor pentru procesul Anei Bărbosu

Federația Română de Gimnastică a anunțat ieri costurile procesului prin care încearcă să recupereze medalia olimpică de bronz pentru Ana...

Federația cere ajutor pentru procesul Anei Bărbosu
România se oprește în sferturile Euro
Alte Sporturi marți, 2 iunie 2026, 23:09

România se oprește în sferturile Euro

La Campionatul European de minifotbal, de la Bratislava, naționala României a fost eliminată în sferturile de finală. Tricolorii au pierdut în...

România se oprește în sferturile Euro
Alte Sporturi luni, 1 iunie 2026, 19:27

România, în sferturi la Euro

Naționala de minifotbal a României a învins Austria, în optimile de finală ale Campionatului European. Turneul final se dispută la Bratislava....

România, în sferturi la Euro
Alte Sporturi luni, 1 iunie 2026, 15:03

CSM Oradea și-a pierdut golgeterul

CSM Oradea a încheiat cu o înfrângere Superliga de polo. Orădenii au cedat cu 10-9, în bazinul propriu, în meciul decisiv al finalei cu Steaua...

CSM Oradea și-a pierdut golgeterul
Alte Sporturi duminică, 31 mai 2026, 08:36

România, calificată în optimile Euro de minifotbal

Marcatorii tricolori ai ultimului meci, din Grupa D, au fost Ioan Mircea Popa (14), Alexandru Bourceanu (33) şi Viorel Şaim (37). Fostul mijlocaș...

România, calificată în optimile Euro de minifotbal
Alte Sporturi miercuri, 27 mai 2026, 19:16

”Dinozaurul” Zaluschi, marcator al României în remiza cu Spania

Compatrioții noștri au deschis scorul în minutul 9, prin timișoreanul Adrian Zaluschi. Spaniolii au preluat inițiativa, riscând chiar...

”Dinozaurul” Zaluschi, marcator al României în remiza cu Spania