Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Stadionul „Dan Păltinișanu”, la 58 de ani de la inaugurare: bălării, mucegai, mizerie rămasă dinainte de pandemie

„Stadionul este excepțional și ne-a impresionat profund. Am văzut multe stadioane, în orașe mari, care nici nu se pot compara cu cel din Timișoara”.

Stadionul „Dan Păltinișanu”, la 58 de ani de la inaugurare: bălării, mucegai, mizerie rămasă dinainte de pandemie

Articol de Gabriel Toth, 1 mai 2021, 09:39

„Terenul de joc este excepțional. Construcțiile și confortul sunt de asemenea la înălțime”

„Acest stadion este o minunată realizare și o mândrie a mișcării sportive din R.P. Română”.

Sunt cuvinte care descriu actualul stadion „Dan Păltinișanu” și aparțin conducătorilor și antrenorilor unor cluburi din străinătate. Stați liniștiți, declarațiile nu sunt de dată recentă. Ci de acum exact 58 de ani.

La 1 mai 1963, cel mai mare stadion al Timișoarei a fost inaugurat cu fast, cu prilejul unui turneu internațional. Alături de gazda Politehnica, au mai participat UTA (pe atunci, rivalitatea nu era la fel de acerbă ca în deceniile ce au urmat), Vasas ETO Gyor din Ungaria și Velez Mostar din Iugoslavia.

La ora inaugurării sale, stadionul ce purta pe atunci denumirea de „1 Mai” era considerat unul dintre cele mai moderne din țară și chiar din această parte a Europei. Amenajarea sa a început în vara anului 1960, iar construcția – faraonică, am putea să o numim – a fost finalizată în mai puțin de trei ani.

„Pentru construirea stadionului, constructorii și, alături de ei, numeroși oameni ai muncii din localitate, care au participat voluntar la executarea lui, au săpat și transportat peste 220.000 de metri cubi de pământ și au montat 6.000 de gradene de beton pentru bănci”, nota ziarul „Sportul”, din 27 aprilie 1963. Arena a fost proiectată de DSPAC (Direcția de Studii Proiectări Arhitectură și Construcții Banat), iar de ridicarea propriu-zisă a edificiului s-a ocupat Întreprinderea nr. 1 de Construcții Timișoara.

Stadionul „1 Mai” s-a ridicat în sud-estul orașului, pe un teren mlăștinos, puțin locuit la vremea respectivă, iar în jurul său oficialitățile vremii își propuneau să dezvolte un amplu complex sportiv. Erau prevăzute, în jurul arenei, o hală de sport, un velodrom, terenuri de antrenament, un poligon de tir, un turn de parașutare, terenuri de volei, baschet și tenis de câmp. Din păcate însă, o mică parte din plan s-a și realizat.

La ceas aniversar, e destul de greu să urezi actualului stadion „La Mulți Ani”. Mai ales că, de câteva primăveri încoace, vorbim despre demolarea arenei și înlocuirea ei cu una modernă, ridicată din fonduri guvernamentale. Invitat recent la Arena Radio, președintele Consiliului Județean, Alin Nica, spunea că s-au făcut pași importanți în ultimele luni și că aniversarea de astăzi ar putea fi ultima pentru cel mai mare stadion al Timișoarei.

Despre detaliile noului proiect și, mai cu seamă, despre controversele iscate în jurul pistei de atletism s-a discutat îndelung în ultimele săptămâni. Ce ne rămâne, e prezentul sumbru. Chiar dacă se află în prag de demolare, stadionul „Dan Păltinișanu” continuă să organizeze meciuri oficiale de fotbal. Cel mai recent a fost ieri, între ASU Politehnica și Dunărea Călărași. Din păcate, cei ce au rostit cuvintele elogioase despre acest stadion, în urmă cu 58 de ani, sunt de mult plecați de pe această lume. Altfel, ar fi fost interesant să-i chestionăm astăzi cu privire la denivelările suprafeței de joc, a bălăriilor care cresc nestingherite printre scaune, a mucegaiului care s-a depus acolo unde ar trebui să se așeze spectatorii, a craterelor care s-au căscat în tribune, a mormanelor de coji de semințe care tronează în mai multe locuri încă dinaintea izbucnirii pandemiei.

Gabriel TOTH

„Nu am nimic de ascuns: am găsit doar 3-4 jucători” / AUDIO
Fotbal marți, 23 iunie 2026, 07:23

„Nu am nimic de ascuns: am găsit doar 3-4 jucători” / AUDIO

CSM Reșița s-a reunit sub comanda lui Dorinel Munteanu, cu un lot încă în construcție. În această săptămână, antrenamentele se vor...

„Nu am nimic de ascuns: am găsit doar 3-4 jucători” / AUDIO
AUDIO / Reunire cu mulți tineri la CSC Dumbrăvița
Fotbal luni, 22 iunie 2026, 14:24

AUDIO / Reunire cu mulți tineri la CSC Dumbrăvița

Divizionara secundă CSC Dumbrăvița a început astăzi pregătirile pentru sezonul 2026/2027, al cincilea consecutiv la nivelul ligii secunde....

AUDIO / Reunire cu mulți tineri la CSC Dumbrăvița
Fundaş central din liga a doua a Franţei, pentru UTA
Fotbal duminică, 21 iunie 2026, 09:02

Fundaş central din liga a doua a Franţei, pentru UTA

În vârstă de 28 de ani, fotbalistul francez cu origini congoleze vine la Arad după experienţe importante în fotbalul francez. În sezonul...

Fundaş central din liga a doua a Franţei, pentru UTA
Baraj L3 | Victorii pentru CSM Deva şi Nera Bogodinţ
Fotbal duminică, 21 iunie 2026, 08:58

Baraj L3 | Victorii pentru CSM Deva şi Nera Bogodinţ

La Vinga, în judeţul Arad, CSM Deva s-a impus cu 1-0 în faţa celor de la Athletico, după un gol marcat de Mureşan, în minutul 68. Finalul de...

Baraj L3 | Victorii pentru CSM Deva şi Nera Bogodinţ
Fotbal duminică, 21 iunie 2026, 08:38

AUDIO | Corviniştii, spre Slovenia, pentru cantonamentul de vară

În ordine, corviniştii vor juca pe 24 iunie cu NK Brinje Grosuplje (nou-promovată în prima ligă din Slovenia), 1 iulie, când vor evolua...

AUDIO | Corviniştii, spre Slovenia, pentru cantonamentul de vară
Fotbal sâmbătă, 20 iunie 2026, 15:04

AUDIO | Victorie clară la primul amical al verii, pentru UTA

Tânărul Robert Baba a deschis scorul, în minutul 52, după o pasă venită de la Dragoş. Trei minute mai târziu s-a făcut 2-0 după reuşita...

AUDIO | Victorie clară la primul amical al verii, pentru UTA
Fotbal vineri, 19 iunie 2026, 19:25

CSC Dumbrăviţa s-a despărţit de o echipă întreagă

Alb-verzii nu mai contează astfel pe serviciile goalkeeperului Marian Brașoveanu (20 ani), precum nici pe cele ale jucătorilor de câmp Armin Mada...

CSC Dumbrăviţa s-a despărţit de o echipă întreagă
Fotbal vineri, 19 iunie 2026, 19:05

FC Bihor, reunire săptămâna ce vine şi cantonament în Slovenia

Până la reunirea programată pe 24 iunie la arena din localitate, gruparea de pe Crişul Repede a anunţat despărţirea de Andreas Chiriţoiu,...

FC Bihor, reunire săptămâna ce vine şi cantonament în Slovenia