Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Naţionala de rugby va juca trei meciuri în noiembrie, pe Stadionul Arcul de Triumf

Naţionala de rugby a României va întâlni Uruguay, Ţările de Jos şi Tonga în meciurile din luna noiembrie, pe Stadionul Naţional de Rugby Arcul de Triumf.

Naţionala de rugby va juca trei meciuri în noiembrie, pe Stadionul Arcul de Triumf

Articol de claudiusav, 5 octombrie 2021, 13:04

România va juca împotriva echipei din Ţările de Jos în 13 noiembrie, în Rugby Europe Championship. Cu Uruguay şi cu Tonga “stejarii” vor disputa meciuri test la 6 noiembrie şi la 20 noiembrie.â

“Mă bucur foarte tare că România are din nou trei meciuri în luna noiembrie, chiar dacă unul este restanţa din Rugby Europe Championship. Este important să avem aceste partide la nivel internaţional, să ne regăsim cadenţa şi să oferim jucătorilor din tânăra generaţie pe care o avem la echipa naţională oportunitatea de a evolua împotriva unor echipe puternice. Avem nevoie să confirmăm trendul ascendent arătat la meciul cu Argentina din vară. Pentru mine, cel mai important meci este cel cu Ţările de Jos, pentru că el contează pentru calificarea la Cupa Mondială . Stejarii vor avea parte de două săptămâni de cantonament şi sper să fie în cea mai bună formă la ora meciului”, a declarat Alin Petrache, preşedintele Federaţiei Române de Rugby, citat de news.ro.

Cele trei partide se vor disputa pe Stadionul Naţional de Rugby Arcul de Triumf, începând cu ora 17.30, şi vor fi transmise în direct de TVR 1.

Meciurile test de vară pentru rugbiștii tricolori
Rugby luni, 25 mai 2026, 19:27

Meciurile test de vară pentru rugbiștii tricolori

Pentru această acțiune, opt rugbiști de la SCM Timișoara au fost chemați la lot. Cei opt de la SCM USV Timișoara sunt: Eduard Matei, Sebastian...

Meciurile test de vară pentru rugbiștii tricolori
Câte 45 de puncte pe repriză pentru SCM Timișoara
Rugby sâmbătă, 16 mai 2026, 14:23

Câte 45 de puncte pe repriză pentru SCM Timișoara

În ultima etapă a turului din Liga de Rugby, SCM Timișoara a obținut o victorie fără drept de apel în fața Universității Cluj. Bănățenii...

Câte 45 de puncte pe repriză pentru SCM Timișoara
SCM Timișoara joacă în Ronaț cu universitarii din Cluj
Rugby vineri, 15 mai 2026, 11:38

SCM Timișoara joacă în Ronaț cu universitarii din Cluj

Rugbiștii de la SCM Timișoara joacă al doilea meci consecutiv pe teren propriu. Bănățenii sunt pe locul al doilea și întâlnesc CSU Elbi...

SCM Timișoara joacă în Ronaț cu universitarii din Cluj
SCM Timișoara, victorie cu punct bonus / AUDIO
Rugby duminică, 10 mai 2026, 09:41

SCM Timișoara, victorie cu punct bonus / AUDIO

SCM Timișoara a obținut o victorie în penultima etapă din turul Ligii de rugby. Bănățenii au învins pe teren propriu revelația actualului...

SCM Timișoara, victorie cu punct bonus / AUDIO
Rugby miercuri, 6 mai 2026, 19:00

Dinamo – Steaua, decis la masa verde! Timișoara joacă sâmbătă

Etapa a VI-a din Liga de Rugby propune un meci tare la Timișoara. SCM-ul local întâlnește revelația actualului campionat, Rapid. Un alt derby al...

Dinamo – Steaua, decis la masa verde! Timișoara joacă sâmbătă
Rugby joi, 30 aprilie 2026, 12:45

Începe campionatul intern de rugby în 7

Trei dintre grupările vestice se află în aceeași grupă. E vorba de campioana SCM USV Timisoara, de Știinta Petroșani și CSU Arad; ele sunt...

Începe campionatul intern de rugby în 7
Rugby vineri, 24 aprilie 2026, 17:02

AUDIO / SCM Timișoara, victorie muncită în Ghencea

SCM Timișoara a reușit o victorie importantă, în prima deplasare din această ediție din Liga de Rugby. Bănățenii s-au impus pe terenul...

AUDIO / SCM Timișoara, victorie muncită în Ghencea
Rugby joi, 23 aprilie 2026, 10:02

AUDIO / SCM Timișoara, în fața primei deplasări din Liga de Rugby

SCM Timișoara evoluează din nou într-o zi de vineri, de la ora 15:00. Alb-violeții înfruntă Steaua București, mâine, în etapa a V-a a Ligii...

AUDIO / SCM Timișoara, în fața primei deplasări din Liga de Rugby