Ascultă Radio România Timișoara Live • 

AUDIO / La Auto Timișoara continuă tradiția de șlefuire a talentelor

Auto Timișoara este una dintre foarte puținele grupări de tradiție din oraș care a rămas în activitate. Clubul din Freidorf, care în acest an aniversează 68 de ani de existență, a fost revitalizat la nivel juvenil cu sprijinul fraților Ignea – la rândul lor, formați acolo. În acest moment, la Auto funcționează șase grupe de juniori și o echipă înscrisă în Liga a VI-a a județului Timiș.

AUDIO / La Auto Timișoara continuă tradiția de șlefuire a talentelor

Articol de Gabriel Toth, 8 iunie 2022, 08:07

Invitat la finele săptămânii trecute la Arena Radio, Alin Ignea – în același timp mijlocaș la Politehnica Timișoara – ne-a vorbit despre modul în care s-a dezvoltat în ultima perioadă clubul care l-a lansat în fotbal. El ne-a povestit cum, în ultimele săptămâni, copiii de la Auto au fost vizitați chiar pe terenul din Freidorf de nume importante care au evoluat sau evoluează în fotbalul românesc, precum Eric de Oliveira sau Mario Camora:

Săptămâna trecută, Auto a organizat „Cupa 1 Iunie”, destinat copiilor născuți în 2014 și 2015. La categoria 2014, au participat 10 echipe, care s-au întrecut în stil campionat pe durata a trei zile, iar la 2015 au fost prezente șapte cluburi. Au răspuns invitației celor de la Auto grupări din Timișoara, Arad, Lugoj, Drobeta Turnu Severin și Slatina.

Cel mai bun jucător al turneului a fost desemnat chiar un reprezentant al clubului Auto. E vorba despre Milan Bud, născut în anul 2014, despre care antrenorul său, Alin Ignea, spune că e „un copil foarte talentat și cuminte, de care cu siguranță vom auzi în viitor”. Cu ajutorul actualului mijlocaș al lui Poli, l-am cunoscut și noi pe Milan, care își dorește să evolueze la PSG, la fel ca idolul său, Leo Messi. Până să ajungă pe „Parc des Princes”, își propune să-și etaleze talentul în tricoul lui Poli:

Repere din istoria clubului
* Auto Timișoara s-a înființat în 1954, în primii ani a evoluat doar în întreceri municipale, reușind promovarea în Campionatul Interjudețean (eșalonul al patrulea din acea vreme) în 1967/1968;
* Cea mai răsunătoare performanță a înregistrat-o în ediția 1982/1983 a Cupei României, când a ajuns până în optimile Cupei României, deși juca doar în eșalonul al patrulea. A trecut pe rând de Viitorul Sânandrei, Obilici Sânmartinu Sârbesc, Vagonul Arad, Strungul Arad, Vulturii Lugoj și Șoimii Lipova, iar în 16-imi a învins cu 1-0 prim-divizionara Jiul Petroșani. S-a oprit în faza următoare, fiind eliminată de Universitatea Craiova, semifinalista din acea ediție a Cupei UEFA. La Turnu Severin, oltenii s-au impus cu 3-1, golul lui Auto fiind semnat de Cioca. Echipa folosită de antrenorul Gheorghe Chimiuc: Korec I – Scorobete, Korec II, Mitco, Dosan, Horvath, Ionescu, Cioca, Mihailovici, Vodărniceanu, Taugner. Au mai intrat; Pescaru, Mănăilă, Covejdean.
* În perioada 1987-1992 a avut participări în Liga a III-a. A fost și perioada în care au avut loc schimbări de denumire și fuziuni: Auto-Vulcan, Energia Auto și, finalmente, Auto FZB, după fuziunea cu echipa Fabricii de Zahăr Banat, o altă grupare de tradiție din Freidorf.
* După Revoluție, la Auto s-au format o serie de nume importante pentru fotbalul timișorean: Andrei Militaru, Dumitru Perdei, Ovidiu Panaitescu, Rudolf Rancz, Alin Ignea, Caius Lungu, Marco Enciu, Petre Ivanovici sau Carol Taub.

„Începutul de campionat va fi foarte greu” / AUDIO 
Fotbal miercuri, 24 iunie 2026, 10:54

„Începutul de campionat va fi foarte greu” / AUDIO 

Politehnica Timișoara a reluat pregătirile. Fotbaliștii viola se antrenează deocamdată pe plan local, până la 14 iulie. Primul amical va fi...

„Începutul de campionat va fi foarte greu” / AUDIO 
„Nu am nimic de ascuns: am găsit doar 3-4 jucători” / AUDIO
Fotbal marți, 23 iunie 2026, 07:23

„Nu am nimic de ascuns: am găsit doar 3-4 jucători” / AUDIO

CSM Reșița s-a reunit sub comanda lui Dorinel Munteanu, cu un lot încă în construcție. În această săptămână, antrenamentele se vor...

„Nu am nimic de ascuns: am găsit doar 3-4 jucători” / AUDIO
AUDIO / Reunire cu mulți tineri la CSC Dumbrăvița
Fotbal luni, 22 iunie 2026, 14:24

AUDIO / Reunire cu mulți tineri la CSC Dumbrăvița

Divizionara secundă CSC Dumbrăvița a început astăzi pregătirile pentru sezonul 2026/2027, al cincilea consecutiv la nivelul ligii secunde....

AUDIO / Reunire cu mulți tineri la CSC Dumbrăvița
Fundaş central din liga a doua a Franţei, pentru UTA
Fotbal duminică, 21 iunie 2026, 09:02

Fundaş central din liga a doua a Franţei, pentru UTA

În vârstă de 28 de ani, fotbalistul francez cu origini congoleze vine la Arad după experienţe importante în fotbalul francez. În sezonul...

Fundaş central din liga a doua a Franţei, pentru UTA
Fotbal duminică, 21 iunie 2026, 08:58

Baraj L3 | Victorii pentru CSM Deva şi Nera Bogodinţ

La Vinga, în judeţul Arad, CSM Deva s-a impus cu 1-0 în faţa celor de la Athletico, după un gol marcat de Mureşan, în minutul 68. Finalul de...

Baraj L3 | Victorii pentru CSM Deva şi Nera Bogodinţ
Fotbal duminică, 21 iunie 2026, 08:38

AUDIO | Corviniştii, spre Slovenia, pentru cantonamentul de vară

În ordine, corviniştii vor juca pe 24 iunie cu NK Brinje Grosuplje (nou-promovată în prima ligă din Slovenia), 1 iulie, când vor evolua...

AUDIO | Corviniştii, spre Slovenia, pentru cantonamentul de vară
Fotbal sâmbătă, 20 iunie 2026, 15:04

AUDIO | Victorie clară la primul amical al verii, pentru UTA

Tânărul Robert Baba a deschis scorul, în minutul 52, după o pasă venită de la Dragoş. Trei minute mai târziu s-a făcut 2-0 după reuşita...

AUDIO | Victorie clară la primul amical al verii, pentru UTA
Fotbal vineri, 19 iunie 2026, 19:25

CSC Dumbrăviţa s-a despărţit de o echipă întreagă

Alb-verzii nu mai contează astfel pe serviciile goalkeeperului Marian Brașoveanu (20 ani), precum nici pe cele ale jucătorilor de câmp Armin Mada...

CSC Dumbrăviţa s-a despărţit de o echipă întreagă