Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Nouă tineri din Banat se pregătesc pentru Olimpiada de Gastronomie de la Stuttgart

Nouă tineri din Banat se pregătesc pentru Olimpiada de Gastronomie de la Stuttgart

Articol de Radio Timișoara, 19 octombrie 2023, 08:38

Nouă tineri din Banat, între 15 și 20 de ani, pasionați de bucătărie, se pregătesc de Olimpiada de Gastronomie, care va avea loc la Stuttgart, Germania, în ianuarie 2024. Ei fac parte din echipa alcătuită și susținută de Casa Calfelor Kolping din Timișoara.
Opt dintre tineri sunt elevi, majoritatea la profile alimentare și gastronomice, iar unul este student. Munca la bucătărie nu e deloc o joacă, e nevoie de efort, dedicație, transpirație, dar pentru Alesia e o plăcere.
“De când eram mică, bunica mea, când făcea mâncare, îmi tot dădea câte o bucățică de morcovi, de păstârnac. Le puneam pe calorifer și îmi imaginam că e cuptorul meu. Îmi lua câte o cană sau un set de gătit pe care mi le lua ea, și găteam. Tot timpul m-au încurajat bunica, mama și tata. Când am auzit de acest concurs, am zic că trebuie să mă duc. Când pun mână, mă simt în altă lume. Când am câte un stres acasă, primul lucru, îi spun mamei, vreau să gătesc. Fac tot felul de lucruri. Vreau să îmi termin studiile și sunt sigură că această olimpiadă mă ajuta în CV, pe viitor vreau să ajung un chef bucătar”, declarat Alesia Coroian.
Echipa a fost selectată dintr-un grup de 33 de participanți înscriși și e formată din tineri între 15 și 20 de ani. Iani este singurul student din echipa care va merge la Olimpiada de Gastronomie. Studiază la Politehnică și are toate șansele să devină un inginer-bucătar.
“Suntem o echipă de juniori, toți începători, majoritatea sunt la liceu. Eu sunt singurul student. Am o pasiune de mic la bucătărie. A început așa văzând-o pe mama mea că sora-mea. Vreau să am mai multe deschideri, una către inginerie, alta către bucătărie și după aceea vedem unde ne orientăm mai bine”, spune Iani.
Bianca este elevă la Colegiul Economic din Timișoara. În ciuda vârstei, e cea mai experimentată din echipă. Se poate lăuda deja cu o serie de titluri obținute la concursurile școlare, județene și naționale de gătit.
“Bucătăria e locul unde tot răul dispare, locul unde eu mă simt ca acasă. E locul care mă liniștește, oricât de greu mi-ar fi în viață și știu că bucătăria și gătitul îmi oferă o pace interioară și am învățat tot mai mult. Am avut pregătiri pentru concursuri și aș vrea să să fiu prima femeie din România cu stea Michelin. E foarte greu, dar sunt ambițioasă. Învățăm foarte multe lucruri, adică de la preparate noi la tehnici de gătit, la lucruri elementare pe care noi uităm să le învățăm pentru că vrem direct să trecem la lucrurile complicate”, spune Bianca.
Orice echipă are și un antrenor, cel care se preocupă de șlefuire a tinerilor bucătari și care le însuflă din dragostea sa pentru arta culinară. În acest caz este șef Florin Kiss, care, în 2022 a fost medaliat cu argint la World Culinary Cup de la Luxemburg.
“Ei sunt majoritatea de meserie, știu ce înseamnă o pregătire într-o bucătărie, dar pregătirea pentru o Olimpiadă Gastronomică înseamnă mult mai mult de atât. Înseamnă cunoștințe gastoromunice destul de avansate, deoarece se pune accent pe inovație, pe trenduri. Ne dorim să ajungem la acele combinații de gusturi sau inovații unde membrii jurului să vadă că acești elevi au un potențial în ceea ce vor să facă ei pe viitor”, spune Florin Kiss.
Nu întâmplător, tinerii bucătari se află la Casa Calfelor Kolping. Aici, anul viitor, va începe construcția unei școli profesionale de gastronomie, spune președintele organizației Kolping România, Eduard Dobre.
“Pe lângă locația noastră, lângă Casa Calfrelor, de acum intenționăm anul viitor, în martie, să pornim construcția unei școli de gastronomie, școli profesionale, deci vorbim despre învățământ profesional dual, în care școala intră în contact cu agenții economici. Avem terenul, lucrăm la proiect, anul viitor ne dorim să începem construcția în martie. Avem donatori, avem sponsori, cei care au donat pentru Casa Calfelor, avem promisiuni că totuși proiectul acesta a ieșit extraordinar. Avem sprijinul, și atâta timp cât avem sprijinul unor donatori, sponsori, suntem încurajați să facem acest proiect”, spune Eduard Dobre.
Participarea tinerilor la olimpiadă costă în jur de 18.000 euro. Tocmai de aceea bucătarii organizează de două ori pe lună un eveniment la care îi invită la masă pe oamenii de afaceri, reprezentanții unor organizații, persoane publice să vină alături de ei să îi sprijine.

Ascultați reportajul realizat de Stefan Both.

Casa Austria de la Spitalul Județean Timișoara intră în modernizare
vineri, 26 iunie 2026, 18:54

Casa Austria de la Spitalul Județean Timișoara intră în modernizare

Casa Austria, clinică ridicată în 1993 ca parte a Spitalului Județean din Timișoara, va fi modernizată. Costurile estimate se ridică la...

Casa Austria de la Spitalul Județean Timișoara intră în modernizare
Restricții de circulație pentru camioane pe fondul caniculei
vineri, 26 iunie 2026, 18:48

Restricții de circulație pentru camioane pe fondul caniculei

Canicula aduce restricții de circulație pentru vehiculele de mare tonaj. Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere a anunțat...

Restricții de circulație pentru camioane pe fondul caniculei
Canicula pune la încercare Timișoara: „Este atât de cald, nu mai pot!”
vineri, 26 iunie 2026, 18:36

Canicula pune la încercare Timișoara: „Este atât de cald, nu mai pot!”

Județul Timiș a intrat sub cod portocaliu de caniculă, iar temperaturile resimțite în Timișoara sunt greu de suportat, mai ales în zonele...

Canicula pune la încercare Timișoara: „Este atât de cald, nu mai pot!”
Mesaj pentru tineri de Ziua Drapelului la Timișoara: „Nu lăsați drapelul să devină un simplu decor”
vineri, 26 iunie 2026, 18:15

Mesaj pentru tineri de Ziua Drapelului la Timișoara: „Nu lăsați drapelul să devină un simplu decor”

Ziua Drapelului Național, sărbătoare dedicată unuia dintre cele mai importante simboluri ale statului român, a fost marcată astăzi și la...

Mesaj pentru tineri de Ziua Drapelului la Timișoara: „Nu lăsați drapelul să devină un simplu decor”
vineri, 26 iunie 2026, 16:47

UTA și Corvinul își cunosc programul din Superligă! Întâlnirea directă, în august

Cele două vestice din Superliga de fotbal și-au aflat astăzi programul din viitorul sezon. În prima etapă, programată în weekend-ul 17-19...

UTA și Corvinul își cunosc programul din Superligă! Întâlnirea directă, în august
vineri, 26 iunie 2026, 13:53

Șofer rănit după ce a intrat în coliziune cu un tramvai, în centrul Timișoarei

Accidentul s-a produs astăzi, în jurul orei 12:15. Potrivit primelor cercetări ale polițiștilor, șoferul unui autoturism, în vârstă de 44 de...

Șofer rănit după ce a intrat în coliziune cu un tramvai, în centrul Timișoarei
vineri, 26 iunie 2026, 12:58

Siegfried Mureşan, propunerea USR, PNL şi UDMR pentru funcţia de prim-ministru

PNL, USR şi UDMR îl propun pe Siegfried Mureşan pentru funcţia de prim-ministru al României. “PNL, USR şi UDMR înaintează o propunere...

Siegfried Mureşan, propunerea USR, PNL şi UDMR pentru funcţia de prim-ministru
vineri, 26 iunie 2026, 12:55

Sărbătoarea folclorului mondial – “Festivalul Inimilor”, la Timișoara

Casa de Cultură a Municipiului Timișoara organizează cea de-a 35-a ediție a Festivalului Inimilor. Se va desfășura în perioada 1-5 iulie 2026....

Sărbătoarea folclorului mondial – “Festivalul Inimilor”, la Timișoara