Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Studenții politehniști din Hunedoara s-au întors cu premii de la Salonul Internațional Pro Invent

Studenții Facultății de Inginerie Hunedoara au câștigat mai multe premii la ediția din acest an a Salonului Internațional de Inventică Pro Invent, care a avut loc la Cluj-Napoca.
Echipa Centrului de Inovare și Transfer Tehnologic „Politehnica 2020”, din care face parte și Facultatea de Inginerie din Hunedoara, reprezentată de inventatorul Corneliu Birtok Băneasă, a participat la salonul de inovare cu zece brevete.
“Echipa Universității Politehnica Timișoara a avut prezent în salonul Pro Invent de anul acesta un proiect de cercetare și nouă proiecte studențești. Ne-am întors cu marele premiu acordat de către Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca. Este al doilea premiu ca valoare din salon pentru grupul de proiecte prezentat în cadrul salonului, iar la secțiunea Studenți am obținut premiul întâi. Juriul internațional a apreciat diversitatea lucrărilor prezentate de către echipa Universității Politehnica Timișoara”, spune Corneliu Birtok Băneasă.
Studenții s-au implicat în mai multe proiecte, unele dintre ele extrem de interesante și apreciate de juriu.
“Avem un student din anul IV care este pasionat de dezvoltarea motoarelor camioanelor americane, dar avem și studenți mai tineri care au realizat anumite lucrări practice. Și aici aș putea să îl menționez pe Rareș Teodorescu, care a realizat o conversie a unui autovehicul utilitar, adică o conversie de la un autovehicul care putea doar să aibă o încărcătură, gen nisip sau alte lucruri, la o conversie a acestuia privind un kit de basculare care conferă altă utilitate și bineînțeles că alte performanțe, altă dinamică, autovehiculuri, făcându-l mai versatil”, mai spune Corneliu Birtok Băneasă.
Facultatea de Inginerie Hunedoara este parte a Universității Politehnica din Timișoara.

Studenții politehniști din Hunedoara s-au întors cu premii de la Salonul Internațional Pro Invent
Foto: Sursa foto: Facebook/ Corneliu Birtok Baneasa

Articol de Radio Timișoara, 31 octombrie 2023, 06:23

Studenții Facultății de Inginerie Hunedoara au câștigat mai multe premii la ediția din acest an a Salonului Internațional de Inventică Pro Invent, care a avut loc la Cluj-Napoca.
Echipa Centrului de Inovare și Transfer Tehnologic „Politehnica 2020”, din care face parte și Facultatea de Inginerie din Hunedoara, reprezentată de inventatorul Corneliu Birtok Băneasă, a participat la salonul de inovare cu zece brevete.
“Echipa Universității Politehnica Timișoara a avut prezent în salonul Pro Invent de anul acesta un proiect de cercetare și nouă proiecte studențești. Ne-am întors cu marele premiu acordat de către Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca. Este al doilea premiu ca valoare din salon pentru grupul de proiecte prezentat în cadrul salonului, iar la secțiunea Studenți am obținut premiul întâi. Juriul internațional a apreciat diversitatea lucrărilor prezentate de către echipa Universității Politehnica Timișoara”, spune Corneliu Birtok Băneasă.
Studenții s-au implicat în mai multe proiecte, unele dintre ele extrem de interesante și apreciate de juriu.
“Avem un student din anul IV care este pasionat de dezvoltarea motoarelor camioanelor americane, dar avem și studenți mai tineri care au realizat anumite lucrări practice. Și aici aș putea să îl menționez pe Rareș Teodorescu, care a realizat o conversie a unui autovehicul utilitar, adică o conversie de la un autovehicul care putea doar să aibă o încărcătură, gen nisip sau alte lucruri, la o conversie a acestuia privind un kit de basculare care conferă altă utilitate și bineînțeles că alte performanțe, altă dinamică, autovehiculuri, făcându-l mai versatil”, mai spune Corneliu Birtok Băneasă.
Facultatea de Inginerie Hunedoara este parte a Universității Politehnica din Timișoara.

 

Etichete:
7,3 milioane de lei din fonduri europene pentru o nouă grădiniță în cartierul Plopi din Timișoara
Învăţământ miercuri, 24 iunie 2026, 13:47

7,3 milioane de lei din fonduri europene pentru o nouă grădiniță în cartierul Plopi din Timișoara

Primăria Timișoara, prin Administrația pentru Sănătate și Educație a Municipiului Timișoara, a semnat contractul de finanțare cu Agenția...

7,3 milioane de lei din fonduri europene pentru o nouă grădiniță în cartierul Plopi din Timișoara
Echipa CyberMoon a Colegiului “Loga”, campioană europeană la robotică
Învăţământ sâmbătă, 20 iunie 2026, 22:14

Echipa CyberMoon a Colegiului “Loga”, campioană europeană la robotică

Performanță remarcabilă pentru echipa de robotică CyberMoon a Colegiului Național „C.D. Loga” din Timișoara. Elevii timișoreni au...

Echipa CyberMoon a Colegiului “Loga”, campioană europeană la robotică
UVT a deschis platforma online de admitere pentru viitorii studenți
Învăţământ miercuri, 17 iunie 2026, 09:02

UVT a deschis platforma online de admitere pentru viitorii studenți

Tinerii care optează pentru specialaizările Universității de Vest din Timișoara se pot înscrie pe platforma online de admitere. Dosarul poate...

UVT a deschis platforma online de admitere pentru viitorii studenți
Universitatea Politehnica Timișoara înființează Facultatea de Robotică și Inteligență Artificială
Învăţământ marți, 16 iunie 2026, 09:08

Universitatea Politehnica Timișoara înființează Facultatea de Robotică și Inteligență Artificială

Noua facultate va reuni programe de studii precum Informatică, Mecatronică, Robotică, Ingineria Dronelor și Informatică Aeronautică. De anul...

Universitatea Politehnica Timișoara înființează Facultatea de Robotică și Inteligență Artificială
Învăţământ luni, 15 iunie 2026, 10:17

Elevă din Deva, medalie de bronz la Olimpiada Internațională Genius cu un proiect despre combaterea deficitului de iod

Ana-Maria Iordache, elevă în clasa a XI-a la Colegiul Național „Decebal” din Deva, a obținut medalia de bronz la International Genius...

Elevă din Deva, medalie de bronz la Olimpiada Internațională Genius cu un proiect despre combaterea deficitului de iod
Învăţământ joi, 11 iunie 2026, 19:28

Elev eliminat din Bacalaureat după ce i-a sunat telefonul la o avertizare RO-Alert

Un elev de la un liceu din Valea Jiului a fost eliminat din examenul de Bacalaureat după ce telefonul mobil pe care îl avea asupra sa a sunat în...

Elev eliminat din Bacalaureat după ce i-a sunat telefonul la o avertizare RO-Alert
Învăţământ duminică, 7 iunie 2026, 11:02

Peste 4.400 de candidați din Timiș încep luni examenul de Bacalaureat

Sesiunea de vară a Bacalaureatului începe mâine cu probele de evaluare a competențelor lingvistice. În județul Timiș sunt așteptați să...

Peste 4.400 de candidați din Timiș încep luni examenul de Bacalaureat
Învăţământ vineri, 29 mai 2026, 10:31

Scriitoarea Ioana Pârvulescu, în premieră la întâlniri literare cu elevii din Timișoara

Asociația Sfera Timișoarei continuă seria întâlnirilor literare dintre elevi și scriitori contemporani în cadrul proiectului „DiverCity”,...

Scriitoarea Ioana Pârvulescu, în premieră la întâlniri literare cu elevii din Timișoara