Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Baroque4Tech – artă, știință și tehnologie la Muzeul de Artă din Timișoara

30 mai 2024 @ 21:30 –

Muzeul Național de Artă Timișoara continuă să exploreze intersecția dintre artă, știință și tehnologie prin organizarea evenimentului „Baroque4Tech”.

Articol de Dana Florea, 30 mai 2024, 21:30

Baroque4Tech - artă, știință și tehnologie la Muzeul de Artă din Timișoara

„Baroque4Tech”, parte a proiectului „Baroque Reloaded”, va avea loc joi, 30 mai 2024 și promite să aducă în prim-plan un spectacol grandios organizat în jurul a trei elemente distincte: inaugurarea noului sistem de iluminat al Palatului Baroc, organizarea unei expoziții multimedia și un concert cu valențe multisenzoriale.

Spațiul Galeriei L va fi valorificat printr-o expoziție multimedia care își propune să ofere o perspectivă cuprinzătoare asupra evoluției evenimentelor din anul precedent. Expoziția va evidenția patrimoniul MNArT și arhitectura Palatului Baroc prin  intermediul unor proiecții realizate cu echipamente performante și dotări tehnice specifice utilizate pentru prima dată în cadrul muzeului, care au fost achiziționate cu prilejul anului 2023 Timișoara – Capitală Europeană a Culturii.

Imaginile proiectate ne vor reaminti cele mai reprezentative evenimente desfășurate în anul 2023 și vor ilustra moștenirea lăsată de acestea, inclusiv impresiile personale și desenele participative realizate în cadrul atelierelor de mediere culturală cu publicul. Fiecare element vizual va oferi o fereastră către emoțiile, gândurile și perspectivele celor implicați, evidențiind importanța culturală și socială a muzeului în cadrul dinamicii comunității.

Ca o particularitate, odată cu lăsarea serii, va fi inaugurat noul sistem de semnalizare cromatică a prezenței Muzeului de Artă în spațiul public, transformând dinamic fațada barocă printr-un show de lumini configurat în relație cu volumele arhitecturale și relația plin-gol a Palatului Baroc. Paleta de culori este inspirată din gama cromatică a Barocului, fiind reinterpretată prin intermediul celor mai avansate tehnologii de iluminat ce combină optică, electronică și design inteligent.

Noul sistem de iluminat al muzeului va contura o personalitate nouă a prezenței MNArT în spațiul public contribuind la o percepție fascinantă a Pieței Unirii, evidențiind totodată muzeul ca un organism viu și colorat care semnalează noul puls al orașului, dincolo de anul 2023.

De la ora 21.30, seara va culmina cu un concert al trupei Survolaj, desfășurat sub cupola arborelui anvelopat în proiecții video, în atmosfera misterioasă a curții interioare de pe strada Mercy a Palatului Baroc.

Mai multe evenimente din Timișoara și din partea de vest a țării.

 

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
27
30
4
18
19
24
25
26
27
29
30
31
Evenimentele culturale ale săptămânii 28 aprilie - 4 mai, la Timișoara
Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
„Oglinda frumuseții!” – feminitatea în Antichitate, la Muzeul Național al Banatului
Expoziția reunește peste 150 de artefacte provenite din Tomis și din alte situri majore din Dobrogea și conturează imaginea condiției femeii în Antichitate, surprinsă în diverse ipostaze sociale, culturale și simbolice.
Ediția a 50-a a Festivalului Internațional „Timișoara Muzicală”, la Filarmonica Banatul / PROGRAM
A 50 -a ediția Festivalului Internațional „Timișoara Muzicală” se va desfășura la Filarmonica Banatul în perioada 1–29 mai 2026. Programul reunește lucrări emblematice, invitați de prestigiu și proiecte dedicate tinerei generații de muzicieni.
Programul lunii mai la Teatrul Național Timișoara
Află care sunt spectacolele lunii, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
Programul lunii mai la Teatrul Maghiar de Stat Timișoara
Luna mai la Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” din Timișoara: premiere, spectacole pentru toate vârstele și două festivaluri internaționale: TESZT și FemminiCity Theatre Festival.
Evenimentele săptămânii 5 –  11 mai, la Timișoara
Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
Ediție aniversară a Festivalului Internațional „Timișoara Muzicală”, la Opera din Timișoara / PROGRAM
Ajuns la ediția cu numărul 50, Festivalul Internațional „Timișoara Muzicală” aduce în prim-plan o selecție remarcabilă de spectacole de operă, balet și concerte, susținute de artiști de renume internațional, într-un program care celebrează excelența și tradiția artei lirice.
Dialog între generații la Timișoara: întâlnire cu Andreea Voica și Vasile Conea
Publicul va avea ocazia să descopere povești de viață, momente artistice și experiențe care definesc parcursul a două nume de referință ale culturii bănățene.
Ediția aniversară a Festivalului Filmului European ajunge la Timișoara / PROGRAM
Festivalul Filmului European, ajuns la cea de-a 30-a ediție, se desfășoară în 13 orașe din țară, iar la Timișoara aduce, între 8 și 10 mai, o selecție de șapte filme europene și invitați de marcă.
Cros caritabil pe malul Begăi: timișorenii aleargă pentru animalele fără stăpân
Timișorenii sunt invitați pe 9 mai la un cros caritabil organizat de Leo Omega Here 4 You, alături de parteneri locali, pentru a sprijini animalele fără stăpân. Fondurile strânse vor susține hrana, sterilizarea și îngrijirea medicală a animalelor aflate în grija Asociației Poli.
Timotion Timișoara se mișcă, ediţia a 12-a
Sub motto-ul „Timotion 12 ne unește”, ediția din acest an susține 42 de proiecte în domenii precum sănătate, educație, cultură sau protejarea spațiilor verzi. Sunt nouă curse, pentru toate vârstele și nivelurile de pregătire.
Dans Nomad Timișoara 2026 aduce dans contemporan și muzică live în spații neconvenționale
Proiectul își propune să crească vizibilitatea dansului contemporan și să atragă public nou, în special în comunități unde această formă artistică este mai puțin accesibilă. 
„Insectarium” – o nouă expoziție din cadrul programului „Sezon de Grafică la MNArT”
Expoziția este dedicată explorării universului sensibil și fascinant al insectelor, prin intermediul practicilor grafice contemporane și aduce în prim-plan lucrările studenților și tinerilor artiști ai secției de Grafică din cadrul Universității de Vest Timișoara.
Filme și evenimente la Cinema Johnny din Timișoara
Săptămâna aceasta, la Johnny, ecranul și scena sunt pline de povești în care emoțiile joacă rolul principal.
Atelierul de Gust din Voiteg dă startul sezonului de înghețată cu activități pentru copii
Atelierul de Gust din comuna timișeană Voiteg deschide, în weekendul 6–8 martie, sezonul de înghețată artizanală printr-un eveniment dedicat familiilor și copiilor.
„Timișoara Muzicală” continuă cu „Boema”, la Opera Națională Română din Timișoara
Desfășurat între 26 aprilie și 31 mai 2026, Festivalul Internațional „Timișoara Muzicală” aduce în prim-plan o selecție remarcabilă de spectacole de operă, balet și concerte, reunind lucrări semnate de compozitori emblematici precum Verdi, Puccini, Mozart și Korsakov.
„Pașaport pentru Europa”, program educațional la Biblioteca Județeană din Arad
Biblioteca Județeană „Alexandru D. Xenopol” Arad găzduiește, în lunile mai și iunie, programul educațional „Pașaport pentru Europa / Passport for Europe”, dedicat celor care vor să își dezvolte cunoștințele de limba engleză și să descopere valorile europene prin întâlniri interactive și activități de dezvoltare personală.
Zilele Studenților Timișoarei 2026 aduc muzică, dialog și experiențe între generații / PROGRAM
Între 21 și 23 mai 2026 are loc o nouă ediție a Zilelor Studenților Timișoarei. Organizat de Festivaluri pentru Tineri și Universitatea Politehnica Timișoara, evenimentul reunește concerte, activități sportive, întâlniri cu personalități publice și experiențe urbane dedicate comunității studențești.
Festivalul „Întoarcerea la Folk” revine la Giroc cu ediția a IV-a
Două seri de muzică folk, artiști consacrați, trupe locale și atmosferă de festival îi așteaptă pe iubitorii genului la Giroc. Ediția a IV-a a festivalului „Întoarcerea la Folk” are loc în 22 și 23 mai, cu Mircea Baniciu și Ducu Bertzi printre invitații principali.
Festivalul Euroregional de Teatru TESZT, ediția a 16-a, la Timișoara / PROGRAM
Timișoara devine, la final de mai, gazda ediției a 16-a a Festivalului Euroregional de Teatru TESZT. Timp de opt zile, vor avea loc spectacole din mai multe țări, performance-uri, concerte și evenimente outdoor, într-un program care explorează teme actuale precum conflictul, feminismul și identitatea contemporană.
„Nietzsche says it’s way past your bedtime”, o experiență multimedia despre nihilismul contemporan
Spectacolul, prezentat în premieră la Timișoara, explorează traiectoria filosofică a nihilismului, de la criza existențială a secolului al XIX-lea până la condiția tehnologică actuală, într-o lume care și-a pierdut sensul și a învățat să funcționeze fără el.
Events on 2 mai 2026
Events on 3 mai 2026
Events on 10 mai 2026
dans nomad timisoara

Dans Nomad Timișoara 2026 aduce dans contemporan și muzică live în spații neconvenționale

11 mai 2026 - 12 mai 2026 @ 18:00 - Proiectul își propune să crească vizibilitatea dansului contemporan și să atragă public nou, în special...

Dans Nomad Timișoara 2026 aduce dans contemporan și muzică live în spații neconvenționale
„Oră deschisă de… fericire” Biblioteca Arad
Alte evenimente culturale, spiritualitate vineri, 20 martie 2026, 11:00

Ziua Internațională a Fericirii, marcată la Biblioteca Județeană din Arad

20 martie 2026 @ 11:00 - Evenimentul „Oră deschisă de… fericire”, organizat de Biblioteca Județeană „Alexandru D. Xenopol” Arad cu...

Ziua Internațională a Fericirii, marcată la Biblioteca Județeană din Arad
O lume într-o picătură
Alte evenimente culturale, spiritualitate sâmbătă, 21 martie 2026, 12:00

„O lume într-o picătură”, eveniment dedicat Zilei Mondiale a Poeziei și Zilei Mondiale a Apei

21 martie 2026 - 22 martie 2026 @ 12:00 - Evenimentul are loc la Muzeul Apei din Timișoara și propune participanților o experiență care îmbină...

„O lume într-o picătură”, eveniment dedicat Zilei Mondiale a Poeziei și Zilei Mondiale a Apei
conferinta uvt anne applebaum

Anne Applebaum, laureată a Premiului Pulitzer, invitată la Timișoara pentru un dialog despre democrație

12 martie 2026 @ 18:00 - Jurnalista și istoricul Anne Applebaum, laureată a Premiului Pulitzer și una dintre cele mai importante voci ale analizei...

Anne Applebaum, laureată a Premiului Pulitzer, invitată la Timișoara pentru un dialog despre democrație

Corul Madrigal prezintă Spectacolul „Săptămâna Patimilor” la Timișoara

26 martie 2026 @ 19:00 - Spectacolul de la Timișoara face parte din Turneul național de Paște al Corului Național de Cameră „Madrigal –...

Corul Madrigal prezintă Spectacolul „Săptămâna Patimilor” la Timișoara
Alte evenimente culturale, spiritualitate vineri, 27 februarie 2026, 18:00

Istoria ca poveste. Cornești-Iarcuri, realitatea unei civilizații

27 februarie 2026 @ 18:00 - Evenimentul își propune să ofere publicului o perspectivă documentată, echilibrată și deschisă asupra unuia...

Istoria ca poveste. Cornești-Iarcuri, realitatea unei civilizații
Alte evenimente culturale, spiritualitate sâmbătă, 7 martie 2026, 11:00

Tururi ghidate gratuite pentru doamne și domnișoare, de 1 și 8 Martie, la Muzeul Național de Artă Timișoara

7 martie 2026 - 8 martie 2026 @ 11:00 - În contextul expoziției „Fragilitatea Eternului. De la Pompei la Grand Tour până astăzi”, Muzeul...

Tururi ghidate gratuite pentru doamne și domnișoare, de 1 și 8 Martie, la Muzeul Național de Artă Timișoara
Alte evenimente culturale, spiritualitate miercuri, 25 februarie 2026, 18:00

Noaptea Ideilor 2026 la Timișoara: Spațiu de dialog pentru noua generație

25 februarie 2026 - 27 februarie 2026 @ 18:00 - 23:15 - Noaptea Ideilor 2026 aduce tinerii în prim-plan în trei seri dedicate dezbaterii, filmului...

Noaptea Ideilor 2026 la Timișoara: Spațiu de dialog pentru noua generație