Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Înscrieri pentru jocul-concurs internațional Cangurul Lingvist – Engleză

18 martie 2025 – 16 aprilie 2025 @ ore diverse –

Destinat elevilor din clasele I-XII, concursul testează cunoștințele de limbă și civilizație, intuiția, logica și viteza de reacție.

Articol de Dana Florea, 18 martie 2025, 00:00 / actualizat: 19 martie 2025, 11:20

Înscrieri pentru jocul-concurs internațional Cangurul Lingvist – Engleză

Asociația Institutul pentru Dezvoltarea Evaluării în Educație (IDEE) anunță deschiderea înscrierilor pentru cea de-a 26-a ediție a jocului-concurs internațional Cangurul Lingvist – Engleză. Destinat elevilor din clasele I-XII, jocul-concurs, care va avea loc pe 16 aprilie 2025, testează cunoștințele de limbă și civilizație, intuiția, logica și viteza de reacție.

„Concursul Cangurul Lingvist – Limba Engleză se adresează elevilor pasionați de această limbă și are ca obiectiv dezvoltarea competențelor de comunicare în limbi străine, în special înțelegerea și interpretarea textului scris, a competențelor digitale și abordarea interdisciplinară”, spune Boris Singer, fondatorul Asociației IDEE.

În cadrul concursului, sunt propuse elevilor 6 niveluri de competenţe. Fiecare elev, indiferent de clasă, poate să aleagă nivelul la care consideră că va obţine cel mai bun punctaj. Astfel, nivelul Start (Pre A1), care conține 25 de itemi, este recomandat elevilor din clasele I-II. Nivelul Story (A1), care conține 30 de itemi, este recomandat elevilor din clasele III-IV. De asemenea, testele Joey, Wallaby, Grey Kangaroo şi Red Kangaroo, acoperind nivelurile A1-C2 conform Cadrului European Comun de Referință pentru Limbi (CECRL) sunt compuse din câte 50 de itemi, dintre care se punctează cel mult 40 de itemi, primii la care s-a răspuns corect sau greşit. Se acordă 10 puncte din oficiu.

Elevii pot susține testul pe baza subiectelor transmise către profesori și multiplicate în școli sau tipărite în reviste, folosind foile de răspuns transmise de asociația IDEE. Ca alternativă, concursul se poate susșine online.

În varianta offline, responsabilul de concurs (un profesor sau un părinte) se va ocupa de prezentarea, înscrierea elevilor și organizarea locală. Perioada de înscriere a elevilor se va încheia pe data de 6 aprilie 2025. După susținerea concursului, responsabilul va expedia prin colet poștal foile de răspuns completate de elevi, în termen de două zile lucrătoare de la data concursului, la adresa: Editura Sigma, O.P. 83, C.P. 36, București.

În varianta online, părinții pot înscrie elevii individual, pe https://editurasigma.ro, iar înscrierea se poate face inclusiv în ziua susținerii concursului. De asemenea, înscrierile pot fi coordonate de către profesori, pe baza codului alocat școlii.

Vă invităm să consultați întregul regulament pe www.cangurul.ro.

Despre IDEE

Înființată în 2007, Asociația Institutul pentru Dezvoltarea Evaluării în Educație (IDEE) reunește profesori și cercetători din domeniul științelor educației, cu o bogată experiență în elaborarea programelor educaționale, în evaluare și dezvoltare de curriculum. Scopul asociației este realizarea unei comunități profesioniste, capabile să creeze mecanisme funcționale pentru creșterea calității sistemului de învățământ preuniversitar. De-a lungul timpului, Asociația IDEE a derulat o serie de proiecte, cu impact local sau mai extins, pentru sporirea calității educației.

Despre Cangurul

Concursurile Cangurul se bucură de un mare succes la nivel național și internațional, ele însoțind multe generații de elevi de-a lungul parcursului lor școlar. Astfel, Cangurul a devenit mai mult decât un concurs, a devenit o comunitate a cărei pasiune pentru cultură, știință și perspicacitate a unit elevi din întreaga lume într-o entitate cu valori comune.

Mai multe evenimente din partea de vest a țării.

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
29
9
12
14
22
25
27
1
2
Evenimentele culturale ale săptămânii 30 iunie - 7 iulie, la Timișoara
Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
Festivalul Inimilor 2026 aduce la Timișoara ansambluri și artiști din 13 țări / PROGRAM
Casa de Cultură a Municipiului Timișoara organizează, în perioada 1-5 iulie 2026, cea de-a 35-a ediție a Festivalului Inimilor, cel mai important festival internațional de folclor din România și unul dintre cele mai reprezentative evenimente de profil din Europa.
IRIS, Irina Rimes, The Motans și Mira, pe scena Festivalului Berii Arad 2026 / PROGRAM
Unul dintre cele mai longevive festivaluri de bere din România revine la începutul lunii iulie. Între 2 și 5 iulie 2026, Festivalul Berii Arad își schimbă pentru prima dată locația și se mută pe Aeroportul Arad, unde organizatorii pregătesc patru zile de muzică, distracție și spectacole cu peste 40 de artiști.
Cunoaștere, sănătate, armonie la o nouă ediție EZOTERC FEST, la Casa Tineretului
Festivalul de produse naturiste și terapii alternative spirituale EzotericFest se desfășoară la Timișoara în perioada 3 - 6 noiembrie 2016. Zeci de expozanţi vor prezenta [...]
Poartă ARTĂ! ... la Filarmonică!
Proiectul Poartă ARTĂ! derulat de Asociația Culturală Kratima cu sprijinul Administrației Fondului Cultural Național și al Primăriei Municipiului Timișoara își propune atragerea unui val de [...]
Tineri muzicieni americani, în concert la Filarmonica Banatul Timișoara
Sacramento Youth Orchestra din Statele Unite va susține duminică, 5 iulie, un concert simfonic la Sala Capitol din Timișoara. Evenimentul face parte din turneul european al ansamblului și este organizat de Filarmonica Banatul.
Concert ”GOSPEL FĂRĂ BARIERE” pentru oamenii fără adăpost și familiile defavorizate, la Timișoara și Jimbolia
Asociaţia Culturală TGP provoacă din nou timişorenii să cânte la Gospel Fără Bariere în week-end-ul 22-23 octombrie 2016. Cea de-a VI-a ediţie a proiectului reuneşte pentru a [...]
"Jumătatea Mea, Bărbatul", un spectacol dedicat actriţei Cezara Dafinescu, la Casa de Cultură, în cadrul Festivalului "Reşiţa În 10 Dimensiuni"
14 octombrie, ora 19:00, Sala Casei de Cultură Reşiţa "Jumătatea Mea, Bărbatul" , adaptare după "Actriţa", de George Arion, Regia: Toma Enache  Cezara Dafinescu, una [...]
Două evenimente caritabile dedicate animalelor și comunității, la Timișoara
O proiecție de film și un târg de adopții își propun să strângă fonduri pentru asociațiile de protecție a animalelor, să promoveze adopțiile responsabile și să încurajeze implicarea comunității în sprijinul câinilor și pisicilor care își caută o familie.
Zilele Avionului, la a doua ediție, la Buziaș / PROGRAM
A doua ediție a Zilelor Avionului va avea loc la Buziaș sâmbătă 30, și duminică, 31 iulie 2016. Evenimentul se dorește a fi deveni unul [...]
O nouă proiecție la Caravana Mertropolis: ”Fiul lui Soul”
Caravana Metropolis continuă seria proiecțiilor de la Timișoara cu filmul ”Fiul lui Soul” al regizorului maghiar László Nemes Saul Ausländer (Géza Röhrig) este un prizonier evreu [...]
Meciul Căsătoriți – Necăsătoriți: 90 de ani de tradiție în Fabric
De nouă decenii, în cartierul Fabric din Timișoara, meciul dintre Căsătoriți și Necăsătoriți aduce împreună generații întregi, foști și actuali locuitori ai cartierului, într-o sărbătoare a prieteniei și a revederilor.
BRD HUB START premiază cele mai bune lucrări de licență și disertație cu câte 2.000 de euro
Absolvenții care și-au susținut în 2026 lucrările de licență sau disertație pot participa la prima ediție a concursului național „10 lucrări de 10 BRD HUB START”. Zece dintre cele mai valoroase lucrări vor fi recompensate cu premii de câte 2.000 de euro și vor fi promovate pe platforma programului.
”Timișoara - 300 de ani de lumină” - spectacole și evenimente culturale / PROGRAM
Timişoara marchează împlinirea a 300 de ani de la eliberarea oraşului de sub ocupaţia otomană printr-un spectacol de anvergură și o serie de evenimente culturale. [...]
Festivalul Ceau, Cinema! 2026: peste 50 de filme și evenimente speciale la Timișoara / PROGRAM
Sub genericul „Cinema dezlănțuit”, cea de-a 13-a ediție a festivalului Ceau, Cinema! aduce la Timișoara, în perioada 15–19 iulie 2026, un program care reunește peste 50 de filme și evenimente speciale.
„Turning Point” – expoziția absolvenților Facultății de Arte și Design se deschide la Muzeul Național de Artă Timișoara
Expoziția reunește cele mai valoroase proiecte de diplomă realizate în cadrul programelor de licență și master ale Facultății de Arte și Design și poate fi vizitată până în 30 august. Evenimentul marchează, totodată, deschiderea pentru public a două noi spații expoziționale ale muzeului.
Cursuri gratuite de dans sportiv pentru copii și adulți, la Clubul Magnum Team
Clubul de Dans Sportiv Magnum Team invită copiii, adolescenții și adulții din Timișoara să descopere lumea dansului printr-o serie de cursuri gratuite, organizate în perioada 16 iulie – 13 august 2026. Programul se încheie cu un spectacol în aer liber, dedicat pasiunii pentru dans.
Timișoara Triathlon powered by Continental Anvelope România: peste 1.000 de sportivi din 23 de țări
Timișoara găzduiește, în 18 și 19 iulie, cea de-a V-a ediție a Timișoara Triathlon. Cu peste 1.000 de participanți din 23 de țări, competiția devine cea mai mare întrecere de triatlon din România și singura desfășurată integral în interiorul unui oraș.
”Paiațe”/”Cavalleria rusticana” la Opera din Timișoara
Festivalul Internațional ”Timișoara Muzicală” se încheie miercuri, 14 noiembrie 2018, la Opera Națională Română Timișoara cu spectacolele ”Paiațe”/”Cavalleria Rusticana”, de la ora 19.00. Conducerea muzicală: [...]
”Festivalul Taragotului” revine la Vața de jos
Ediția a XIV-a a ”Festivalului Taragotului” va avea loc luni, 20 iulie 2026 și reunește pe scenă interpreți îndrăgiți din mai multe zone ale țării. Invitatul special al ediției este Aurel Tamaș.
Târgul de energii regenerabile RoEnergy se deschide la Timișoara
A cincea ediţie a Târgului de energii regenerabile RoEnergy se deschide miercuri, 19 octombrie 2016 la Timişoara. Timp de trei zile, până în 21 octombrie, [...]
Filmele săptămânii la Cinema Johnny din Timișoara
La Johnny, săptămâna aceasta, programul trece dincolo de ecran și îți aduce filme, animații, un spectacol de teatru și un atelier interactiv. 
Parada clătitelor 2026, la Moneasa / PROGRAM
Cea de-a XXV-a ediție a Paradei Clătitelor are loc la Moneasa, între 24 și 26 iulie, și aduce trei zile de muzică și distracție, cu Trupa Compact, New Rockabil Band, Felix Bejan, Andreea Voica și Deian Galetin, Orchestra Frații Șandru și Ansamblul „Bujorii” din Șofronea.
Tur de arhitectură pentru copii prin Timișoara: cartierul Elisabetin și parcurile sale
Turul de arhitectură “Detectivii urbani” se adresează copiilor cu vârste cuprinse între 9 și 11 ani și presupune vizitarea, sâmbătă, 15 octombrie 2016, a cartierului Elisabetin din [...]
Festivalul Părădaisei revine la Timișoara cu ediția a IV-a
Roșiile de toate culorile și formele vor fi vedetele celei de-a patra ediții a Festivalului Părădaisei, organizată duminică, 26 iulie 2026, la Timișoara.
Evenimentele culturale ale săptămânii 28 iulie - 3 august, la Timișoara
Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
Filmele și evenimentele săptămânii Cinema Timiș din Timișoara
În această săptămână, filmele de la Cinema Timiș te poartă prin istorie, artă, mitologie și chiar istoria țării noastre.
Filmele săptămânii la Cinema Victoria din Timișoara
Întuneric și lumină, disperare și speranță – programul de la Cinema Victoria nu lasă nicio emoție neexplorată.
UrbanEye Film Festival 2026 revine la Reșița cu filme și dezbateri despre locuire și regenerare urbană
UrbanEye Film Festival revine la Reșița, între 31 iulie și 2 august, cu proiecții de film, dezbateri, tururi ghidate și ateliere dedicate temei locuirii. Toate evenimentele din cadrul celei de-a treia ediții au acces gratuit.
Timișoara intră pe Harta Literară a României
Timișoara intră, de la începutul lunii august, în rețeaua națională Harta Literară, o platformă digitală interactivă care cartografiază locurile și poveștile din literatură. Lansarea va fi marcată prin două tururi literare ghidate de scriitorii Tudor Crețu și Robert Șerban și printr-un eveniment dedicat identității literare a orașului.
Events on 20 iulie 2026
Events on 23 iulie 2026
Events on 26 iulie 2026
Events on 30 iulie 2026
Events on 2 august 2026
visit timisoara
_ AZI sau VIITOR vineri, 2 septembrie 2016, 18:00

Evenimentele culturale ale săptămânii 28 aprilie – 4 mai, la Timișoara

2 septembrie 2016 @ 18:00 - Celebrul DJ Wilkinson iși dă întâlnire cu timișorenii într-o locatie inedită. Acoperișul Timișoara Shopping City...

Evenimentele culturale ale săptămânii 28 aprilie – 4 mai, la Timișoara
jurnalul unui fotbalist
_ AZI sau VIITOR marți, 28 aprilie 2026, 18:00

Fotbal și povești: Alec Blenche vine la Timișoara cu „fotbaliștii de buzunar”

28 aprilie 2026 @ 18:00 - Alec Blenche, unul dintre cei mai îndrăgiti autori de cărți pentru copii din România, lansează la Timișoara,...

Fotbal și povești: Alec Blenche vine la Timișoara cu „fotbaliștii de buzunar”
timisoara muzicala 2026 felarmonica banatul
_ AZI sau VIITOR vineri, 1 mai 2026, 19:00

Simfonia a IX-a de Mahler deschide ”Timișoara Muzicală”

1 mai 2026 @ 19:00 - Ediția aniversară a Festivalului Internațional „Timișoara Muzicală” are loc între 1 și 29 mai 2026 și reunește o...

Simfonia a IX-a de Mahler deschide ”Timișoara Muzicală”
oglina frumusetii expozitii timisoara
_ AZI sau VIITOR joi, 30 aprilie 2026, 10:00

„Oglinda frumuseții!” – feminitatea în Antichitate, la Muzeul Național al Banatului

30 aprilie 2026 - 31 octombrie 2026 @ 10:00 - 18:00 - Expoziția reunește peste 150 de artefacte provenite din Tomis și din alte situri majore din...

„Oglinda frumuseții!” – feminitatea în Antichitate, la Muzeul Național al Banatului
_ AZI sau VIITOR sâmbătă, 25 aprilie 2026, 12:00

Festivalul „Suflet de România” la Domeniul Regal Săvârșin: tradiție și muzică live

25 aprilie 2026 - 26 aprilie 2026 @ 12:00 - 19:30 - Evenimentul promite două zile pline de muzică live, produse locale și activități pentru...

Festivalul „Suflet de România” la Domeniul Regal Săvârșin: tradiție și muzică live
_ AZI sau VIITOR duminică, 25 septembrie 2016, 19:00

O nouă ediție a Festivalului “Drăgan Muntean”, la Deva

25 septembrie 2016 - 30 septembrie 2016 @ 19:00 - Teatrul Național Timișoara organizează o nouă ediție a Festivalul European al Spectacolului...

O nouă ediție a Festivalului “Drăgan Muntean”, la Deva
_ AZI sau VIITOR joi, 18 august 2016, 11:00

”Banat Brunch de primăvară”, la Muzeul Satului Bănățean din Timișoara

18 august 2016 - 30 august 2016 @ 11:00 - Timp de două săptămâni, între 18 și 30 august 2016, suntem invitați la o serie de evenimente...

”Banat Brunch de primăvară”, la Muzeul Satului Bănățean din Timișoara
_ AZI sau VIITOR duminică, 7 august 2016, 21:00

SoNoRo Conac aduce muzica de cameră în locuri emblematice: City in Focus revine la Arad

7 august 2016 - 14 august 2016 @ 21:00 - În perioada 7 - 14 august 2016 va avea loc acțiunea itinerantă Tabără și Workshop de Tulnic, care face...

SoNoRo Conac aduce muzica de cameră în locuri emblematice: City in Focus revine la Arad