Rugbiștii bănățeni au luat toate punctele din deplasarea la Rapid
Campioana de rugby SCM USV Timișoara a câștigat lejer deplasarea din București cu Rapid. A fost 47-27 (33-6).

Articol de Viorel Jurcut, 9 mai 2025, 18:29
Așa cum arată și scorul, trupa de pe Bega a ”rezolvat” meciul încă din prima parte, cu cinci eseuri, patru dintre ele fiind transformate. Încercările SCM-ului au fost finalizate de Simionescu de două ori, Neculau, Butnariu și Boldor. În startul reprizei a doua Raqili a pus al șaselea eseu, transformat și el de Rupanu, pentru un scor detașat 40-6. După acel moment, Timișoara a redus intensitatea acțiunilor, iar Rapidul a răspuns cu trei eseuri – Surugiu și Nedelcu de două ori – toate transformate de Ștefan Cojocariu, scorul devenind mai strâns, 40-27 în favoarea timișorenilor.
Vizitatorii au închis tabela cu un eseu al lui Jgerenaia, transformat de Archvadze, pentru 47-27, scorul la ultimul fluier al arbitrului Robert Diaconescu.
Pentru SCM Timișoara, consemnăm o revenire pe podiumul campionatului, cu 21 de puncte. Săptămâna viitoare are loc ultimul meci al sezonului de primăvară din Liga de Rugby, în care bănățenii merg pe terenul rivalei CSM Știința Baia Mare, vinerea viitoare, în 16 mai, de la ora 14.