Începe Festivalul plăcintelor pădurenești
Evenimentul are loc joi și vineri, la Poiana Răchițelii, din comuna hunedoreană Cerbăl.

Articol de Radio Timișoara, 13 august 2025, 12:58
„Festivalul plăcintelor pădurenești”, ajuns la cea de-a VI-a ediție, are loc joi și vineri la Poiana Răchițelii, din comuna hunedoreană Cerbăl.
Festivalul începe joi seară, la ora 19:00, când pe scenă va urca Stana Stepanescu. Ziua de vineri, când este prăznuită Adormirea Maicii Domnului, începe la biserica din sat, de unde pădurenii, îmbrăcați în straie populare, vor ieși cu crucea în țarină. Obiceiul este unul din cele mai străvechi, iar sătenii din Poiana Răchițelii îl practică în fiecare an. De asemenea, este programată o paradă a costumelor populare pădurenești, la finalul căreia se va juca „brâul pădurenesc”, informează Go Hunedoara.
Organizatorii promit muzică pentru toate gusturile, cel mai mare foc de tabără pădurenesc, concursuri și proiecţii video și laser.