Ascultă Radio România Timișoara Live • 

ŒDIPE, „această tragedie antică, pe care George Enescu reușește să o redea și să o transpună cum n-a reușit nimeni înainte sau după!” spune dirijorul Gabriel Bebeșelea (interviu)

“Œdipe” de George Enescu, operă în concert, primă audiție la Filarmonica „Banatul” Timișoara.

ŒDIPE, „această tragedie antică, pe care George Enescu reușește să o redea și să o transpună cum n-a reușit nimeni înainte sau după!” spune dirijorul Gabriel Bebeșelea (interviu)

Articol de Simona Stoița, 3 octombrie 2025, 11:43 / actualizat: 3 octombrie 2025, 13:07

Filarmonica „Banatul” Timișoara deschide stagiunea 2025-2026 cu “Œdipe” de George Enescu, operă în concert, în primă audiție.

Evenimentul va avea loc astăzi, 3 octombrie 2025, la Sala „Capitol”, începând cu ora 19:00, sub conducerea dirijorală a maestrului Gabriel Bebeșelea.

INTERVIU – GABRIEL BEBEȘELEA, dirijorul concertului extraordinar:

Gabriel Bebeșelea – dirijor. ©Foto: Ionut Macri

„Pentru Enescu am o pasiune specială.

Am o apropiere extrem de strânsă, pentru că e una dintre preocupările mele majore.

M-a preocupat foarte mult mai ales „etapa embrionară de compoziție” a lui George Enescu, prea puțin cunoscută, în care se zăresc deja „semințele” a ceea ce avea să crească mai târziu.

Regăsim o „formă” de “Œdipe” în oratoriul “Ahasvèrus”, compus la 14 ani.

Deci regăsim deja elemente pe care Enescu le va regenera ulterior și le va metamorfoza în “Œdipe” sau în oratoriul „Strigoii”, pe care am avut onoarea să-l realizez în premieră mondială, fiind finalizat de către Cornel Țăranu și Sabin Pautza.

George Enescu e un lucru foarte special pentru mine, mai ales că simt că trebuie să-l cunoaștem mult mai bine.

În afară de Rapsodii și Simfonii, cred că trebuie să știm mult mai multe despre compozitorul nostru național, dacă tot îl considerăm compozitorul nostru național.

“Œdipe”este poate cea mai complexă partitură a sa.

Este una dintre cele mai grandioase opere compuse în prima jumătate a secolului XX.

Este o partitură la a cărei geneză a stat, de fapt, tot ceea ce George Enescu „a acaparat”, muzicalmente, timp de câteva decenii, și a pus pe hârtie, timp de aproape câteva decenii…

De la primele schițe până la premieră sunt aproape trei decenii distanță.

O partitură extraordinar de complexă, cu foarte multe lucruri care pot fi considerate inovatoare.

Folosește ‘Sprechgesang’, microtonii, polimodalism.

Sunt multe tehnici ale începutului de secol XX, pe care George Enescu și le-a însușit, dar totul este într-o paletă extrem de personală, trecut prin filtrul său.

Consider că la 70 de ani după dispariția lui George Enescu, Timișoara, în calitate de fostă Capitală Culturală Europeană, trebuia să aibă un “Œdipe”.

Acest oraș să audă, pentru prima dată, această operă grandioasă, în colaborare cu o altă fostă Capitală Cultural-Europeană – Novi Sad, cu Orchestra Simfonică “Vojvodina”.

O co-producție, practic, între cele două orașe, care va călători de la Timișoara la Novi Sad.”

Cum propune „să întâmpine” scriitura enesciană, viziunea dumneavoastră dirijorală ?

„Sper că într-un mod foarte apropiat de ceea ce Enescu și-a propus.

Pe lângă faptul că este o partitură extrem de complexă, noi ne lovim și de faptul că nu există partituri.

Partitura generală este însuși manuscrisul lui George Enescu, un facsimil.

Este bine-cunoscut faptul că George Enescu avea un scris extrem de migălos și foarte mic.

Există destule retușuri, lucruri care nu se văd foarte bine în manuscris, așa că necesită un studiu special.

La fel, materialele de orchestră sunt cele după care s-a cântat, în 1936, la premieră.

Au tot fost refăcute, dar sunt tot facsimil și au foarte multe greșeli de… tipar, să-i spunem.

Așa că pregătirea trebuie să fie extrem de minuțioasă, să poți preîntâmpina toate dificultățile tehnice înainte de a te apuca de repetiții.

Apoi, bineînțeles, muzica lui George Enescu este de o complexitate inimaginabilă, pentru că, după cum am zis mai devreme, „a vărsat tot ceea ce a acumulat” în câteva decenii de viață muzicală.”

Viziunea dumneavoastră dirijorală va fi sublimată în sonoritatea ansamblului.

„Într-o co-producție care sperăm să aducă cât mai mulți timișoreni la acest eveniment remarcabil!

O întâlnire unică, având în vedere că la aproape un secol de la premiera operei de la Paris (operă care se cântă din ce în ce mai des în lume) este pentru prima dată când se aude la Timișoara.”

Publicul care va aplauda începutul stagiunii, într-o seară magistrală, enesciană!

În acest public se vor regăsi publicuri.

Cum să înțeleagă categoriile de public – ‘Enescu’, în viziunea dumneavoastră interpretativă, dirijorală?

„N-aș insista asupra viziunii mele, pentru că nu e atât de important.

Cel mai important lucru este să vină cu inima deschisă pentru a auzi niște sonorități pe care George Enescu și le-a imaginat ca fiind (re)trăiri ale Greciei Antice.

Chiar dacă este un limbaj extrem de modern, foarte tipic secolului XX, repet, trecut prin filtrul lui George Enescu.

Sunt niște lucruri specifice, culori pe care doar la George Enescu le întâlnim.

Publicul să fie foarte deschis pentru această tragedie antică, pe care George Enescu reușește să o redea și să o transpună cum n-a reușit nimeni înainte sau după.” (Gabriel Bebeșelea, dirijor; interviu realizat la Filarmonica „Banatul” Timișoara, 29 septembrie 2025)

AUDIO / Gabriel Bebeșelea, dirijor (interviu realizat la Filarmonica „Banatul” Timișoara, 29 septembrie 2025)

Turneul Internațional Stradivarius „Muzele” ajunge la Timișoara, într-un concert dedicat lui Brâncuși
Cultură sâmbătă, 20 iunie 2026, 10:35

Turneul Internațional Stradivarius „Muzele” ajunge la Timișoara, într-un concert dedicat lui Brâncuși

Concertul va avea loc de la ora 19:00, la Opera Națională Română din Timișoara, și îi va aduce pe scenă pe violonistul Alexandru Tomescu,...

Turneul Internațional Stradivarius „Muzele” ajunge la Timișoara, într-un concert dedicat lui Brâncuși
Secția de Istorie a Complexului Muzeal Arad, modernizată, se redeschide după patru ani
Cultură marți, 16 iunie 2026, 12:49

Secția de Istorie a Complexului Muzeal Arad, modernizată, se redeschide după patru ani

Secția de Istorie a Complexului Muzeal Arad va fi redeschisă, după un amplu proces de modernizare, primul din ultimele cinci decenii. Închisă...

Secția de Istorie a Complexului Muzeal Arad, modernizată, se redeschide după patru ani
Regizoarea franceză Sophie Letourneur, invitată specială la Festivalul Ceau, Cinema!
Cultură luni, 15 iunie 2026, 14:24

Regizoarea franceză Sophie Letourneur, invitată specială la Festivalul Ceau, Cinema!

Regizoarea franceză Sophie Letourneur va fi invitata specială a celei de-a 13-a ediții a Festivalului Ceau, Cinema!, care se va desfășura la...

Regizoarea franceză Sophie Letourneur, invitată specială la Festivalul Ceau, Cinema!
Kean la Întâlnirea Națională de Teatru din Ungaria
Cultură luni, 15 iunie 2026, 12:12

Compania de Teatru „Aradi Kamaraszínház” prezintă „Kean” la Întâlnirea Națională de Teatru din Ungaria

„Kean” la Întâlnirea Națională de Teatru din Ungaria este una dintre cele mai importante reușite recente ale Companiei de Teatru „Aradi...

Compania de Teatru „Aradi Kamaraszínház” prezintă „Kean” la Întâlnirea Națională de Teatru din Ungaria
Cultură duminică, 14 iunie 2026, 17:05

Cum au reacționat timișorenii după vizionarea filmului “Fjord”

Mii de timișoreni au vizionat, sâmbătă seara, „Fjord”, cel mai nou film semnat de regizorul Cristian Mungiu. Pelicula a fost proiectată...

Cum au reacționat timișorenii după vizionarea filmului “Fjord”
Cultură duminică, 14 iunie 2026, 12:00

Silent Reading Party pe acoperișul Cinema Studio din Timișoara

Pasionații de lectură sunt așteptați astăzi, de la ora 17:00, la evenimentul „Silent Reading Party”, organizată pe acoperișul Cinema...

Silent Reading Party pe acoperișul Cinema Studio din Timișoara
Cultură joi, 11 iunie 2026, 18:05

„Adriana Lecouvreur”, spectacol-eveniment la Opera Națională Română din Timișoara

„Adriana Lecouvreur”, una dintre cele mai apreciate opere ale repertoriului verist, revine pe scena timișoreană într-o distribuție de...

„Adriana Lecouvreur”, spectacol-eveniment la Opera Națională Română din Timișoara
Cultură luni, 8 iunie 2026, 21:10

THEODOR ALEXANDRU RĂDULESCU sub semnul muzicii, la Sinagoga din Cetate

Filarmonica „Banatul” Timișoara vă prilejuiește, în cadrul stagiunii actuale, o nouă întâlnire cu Theodor Alexandru Rădulescu, pianist...

THEODOR ALEXANDRU RĂDULESCU sub semnul muzicii, la Sinagoga din Cetate