Pacient din Timiș infectat cu virusul West Nile, internat în stare critică
Direcția de Sănătate Publică Timiș anunță că este vorba despre un bărbat de 60 de ani Lugoj, în cazul căruia analizele au confirmat infecția cu West Nile.

Articol de Radio Timișoara, 16 octombrie 2025, 13:13
Bărbatul din Lugoj, este internat în stare critică la secția ATI a Spitalului de Boli Infecţioase „Victor Babeş” din Timişoara, după ce a fost confirmat ca fiind infectat cu virusul West Nile.
Infecția a fost confirmată de probele efectuate Laboratorul National de Referinţă din cadrul Institutului National de Cercetare – Dezvoltare Medico – Militară „Cantacuzino” din Bucureşti.
Pacientul de 60 de ani, de profesie tăietor de lemne, pacient cu comorbidităţi, s-a prezentat în data de 27 septembrie la UPU a Spitalul Judeţean Timişoara, cu stare generală alterată, cefalee, sindrom febril, sindrom confuzional. I s-au efectuat consulturi de specialitate şi investigaţii medicale, ulterior s-a decis internarea acestuia în Secţia Neurologie, apoi în Secţia ATI.
În urma unor investigaţii medicale suplimentare şi a stării generale agravate a pacientului, s-a ridicat suspiciunea de meningo-encefalită West Nile, iar în data de 1 octombrie s-a solicitat transferul acestuia la Spitalul de Boli Infecţioase.
Pacientul este internat în Secţia ATI a spitalului, fiind în stare critică. Direcția de Sănătate Publică precizează că bărbatul nu are istoric de călătorie.