Consorțiile administrative, soluție pentru bugetele locale din Timiș
Prefectul județului Timiș, Elena Micicoi, propune consorțiile administrative ca alternativă pentru primării în fața reducerilor bugetare și de personal impuse de Guvern.
Articol de Radio Timișoara, 2 aprilie 2026, 16:00
Primăriile din județul Timiș caută soluții pentru a face față restricțiilor financiare și reducerilor de personal. În acest context, prefectul Elena Cornelia Micicoi s-a întâlnit cu edilii din județ pentru a identifica variante viabile de adaptare.
Una dintre propunerile avansate vizează asocierea mai multor unități administrativ-teritoriale în consorții administrative, care pot atrage finanțări europene și pot gestiona mai eficient resursele.
Elena Cornelia Micicoi a subliniat că această soluție este deja la îndemâna autorităților locale:
“Le-am mai recomandat, de fapt, un lucru primarilor și în întâlnirile pe care le-am avut atunci când am făcut controlul pe rampe clandestine de gunoi, dar și în întâlnirea referitoare la reducerea de personal, că există un instrument la îndemâna lor pe care pot să-l folosească și ar fi păcat să nu-l folosească și mă refer la consorțiile administrative. Aceste consorții administrative se creează din două, trei sau mai multe UAT-uri și primesc finanțare din fonduri europene”.
Primul astfel de consorțiu ar urma să fie înființat în zona Făgetului, unde cinci localități și-au exprimat deja intenția de asociere, după clarificarea aspectelor administrative.