Tineri blocați zeci de minute într-un carusel la Caransebeș
14 tineri au rămas blocați aproape 40 de minute într-un carusel din Caransebeș, după ce instalația s-a defectat în timpul funcționării. Intervenția pompierilor a dus la evacuarea în siguranță a acestora, iar o parte dintre ei au fost transportați la spital pentru investigații.
Articol de Radio Timișoara, 20 aprilie 2026, 08:02
Incident în cursul nopții, într-un parc de distracții din Caransebeș. 14 tineri, cu vârste între 14 și 20 de ani, au rămas blocați într-un carusel amplasat în Parcul Dragalina, după ce unul dintre brațele instalației s-a defectat.
Potrivit informațiilor furnizate de Inspectoratul de Poliție Județean Caraș-Severin, caruselul s-a oprit în timpul funcționării, iar unul dintre brațe a rămas blocat la o înălțime de aproximativ 4–5 metri, într-o poziție răsucită, cu pasagerii suspendați cu capul în jos.
Tinerii au rămas în această situație aproximativ 40 de minute, până la intervenția echipajelor de la Inspectoratul pentru Situații de Urgență Caraș-Severin, care i-au coborât în siguranță.
Zece dintre aceștia au fost preluați de ambulanțe și transportați la spital pentru îngrijiri medicale. Din fericire, niciunul nu a necesitat internare.
În urma incidentului, au mai fost sesizate Inspectoratul Teritorial de Muncă și Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor.
Administratorul instalației, un bărbat de 49 de ani din județul Ilfov, a fost dus la audieri, iar polițiștii au deschis un dosar penal pentru lovire sau alte violențe. Caruselul a fost oprit și indisponibilizat până la finalizarea anchetei.