Oradea bate Timișoara, pentru locul al cincilea
LPS Bihorul Oradea și SCM Politehnica Timișoara s-au duelat pentru locul al cincilea, la turneul final al Campionatului Național de handbal al juniorilor 2.
Articol de Adrian Schindarli, 6 iunie 2026, 17:48 / actualizat: 6 iunie 2026, 22:04
Echipa de pe Crișul Repede a câștigat clar, 41-33. Tăutu (13 goluri) și Toth (cu 9) au fost principalii marcatori ai învingătorilor, în vremea ce Rentea a marcat de opt ori pentru bănățeni. Bihorenii au condus cu 23-15 la jumătatea partidei și au avut +14 în trei rânduri, în repriza a doua.
În grupele turneului final de la Turda, fiecare echipă a încheiat pe locul al treilea. LPS Bihorul (antrenor, Dan Pițigoi) a fost la egalitate de puncte cu primele două clasate, TEC București și Liceul Liviu Rebreanu Turda, însă a pierdut calificarea în semifinale la golaveraj. În ultima etapă din grupe, TEC și Turda au făcut rezultatul potrivit pentru a le califica pe amândouă și a lăsa Oradea în afara semifinalelor.
SCM Poli (antrenor, Dan Morar) a început turneul final cu o victorie, împotriva echipei din Suceava, dar acesta avea să fie singurul succes din competiție.