Patru ambulatorii ale Spitalului Județean din Timișoara, modernizate prin PNRR
Unitatea medicală a atras în ultimii trei ani investiții europene de peste 130 de milioane de euro, cu accent pe dezvoltarea serviciilor ambulatorii și reducerea internărilor.
Articol de Radio Timișoara, 24 iunie 2026, 13:42
Patru ambulatorii de specialitate ale Spitalului Județean din Timișoara au fost modernizate, extinse și dotate printr-un proiect finanțat prin PNRR. Este vorba despre Policlinica Sportivilor, unitatea pentru pediatrie, cea pentru studenți și Ambulatoriul Integrat al Spitalului Județean.
În ultimii trei ani, Spitalul Județean din Timișoara a atras investiții de peste 130 de milioane de euro din fonduri europene, spune managerul unității medicale, Dorel Săndesc.
“E nevoie să creștem importanța serviciilor ambulatorii, a serviciilor de spitalizare de zi, să reducem internările continue, nenecesare. Am depus și la această competiție și am câștigat un proiect prin care, iată, reușim să modernizăm ambulatoriile spitalului, inclusiv ambulatorul pentru sportivi, care acum oferă condiții excelente și este calea ca să atragi oamenii la serviciile ambulatorii”.
Joi, conducerea spitalului va prezenta un alt proiect finalizat prin PNRR, la Casa Austria. Este vorba despre un sistem integrat de control microbiologic al aerului, realizat în zona de Politraumatologie și ATI Traumă.
Proiectul include și dotarea stației de sterilizare, a blocurilor operatorii și a secțiilor cu echipamente moderne pentru identificarea microorganismelor și realizarea antibiogramelor.