Punctul de frontieră de pe Canalul Bega se redeschide pentru bicicliști și pietoni în acest weekend
Traversarea frontierei va fi posibilă pe baza unui document de identitate valabil, zilnic, între orele 08:00 și 20:00.
Articol de Radio Timișoara, 25 iunie 2026, 07:23
Pasionații de ciclism și plimbări în aer liber pot traversa din nou granița dintre România și Serbia pe traseul de pe Canalul Bega. Punctul temporar de trecere a frontierei dintre Timișoara și Zrenjanin va fi deschis în perioada 26-28 iunie, pentru pietoni și bicicliști.
Traversarea frontierei va fi posibilă pe baza unui document de identitate valabil, zilnic, între orele 08:00 și 20:00.
Chiar dacă pe traseul de pe malul Begăi se desfășoară lucrări de amenajare a pistei de biciclete, acestea sunt suspendate pe durata weekendului, astfel că ruta rămâne accesibilă celor care aleg să o parcurgă.
Traseul cicloturistic Timișoara–Zrenjanin este unul dintre cele mai lungi din România, având aproximativ 70 de kilometri, dintre care 37 de kilometri pe teritoriul județului Timiș. Ruta este apreciată de iubitorii de mișcare în natură și contribuie la dezvoltarea turismului activ și a cooperării transfrontaliere dintre România și Serbia.
Cei care aleg să ajungă la Zrenjanin pot găsi informații despre cazare și opțiuni gastronomice pe site-ul oficial de promovare turistică al orașului.