Mesaj pentru tineri de Ziua Drapelului la Timișoara: „Nu lăsați drapelul să devină un simplu decor”
În discursul său, prefectul de Timiș, Paul Finta, a transmis un apel către tineri, îndemnându-i să dea valoare tricolorului prin implicare civică, respect pentru lege și participare la viața democratică.
Articol de Radio Timișoara, 26 iunie 2026, 18:15
Ziua Drapelului Național, sărbătoare dedicată unuia dintre cele mai importante simboluri ale statului român, a fost marcată astăzi și la Timișoara, printr-o ceremonie organizată în fața Catedralei Mitropolitane din Timișoara.
În discursul din cadrul ceremoniei, prefectul Paul Finta, care este unul dintre cei mai tineri prefecți pe care i-a avut județul Timiș, a avut un mesaj special pentru tineri.
“Există o imagine din decembrie 1989, pe care Timișoara o poartă în memorie mai adânc decât orice alt oraș. Un tânăr flutură un steag, din care centrul a fost decupat. Acel gol, era semnul că ceva vechi a murit și ceva nou urma să se nască. Drapelul nu era mutilat, era ruptura față de un trecut dureros și în același timp speranța că libertatea și demnitatea nu sunt negociabile. Să ne aducem aminte că în 1989 Timișoara nu a așteptat Europa. Timișoara a chemat Europa. De aceea, mă adesez acum și generației tinere, celor pentru care libertatea nu este o amintire, ci un dat. Nu lăsați drapelul să devină un simplu decor. Drapelul nu are valoare pe perete. Dați-i voi valoare în alegeri, în curajul civic, în refuzul de a accepta minciuna, în prezența la vot, în respectul față de lege și în grijă față de aproapele vostru”.
La ceremonia dedicată Zilei Drapelului au participat câteva sute de persoane. Pentru unii timișoreni, această sărbătoare are o semnificație specială.
“O zi foarte importantă, mult prea importantă pentru noi, pentru copiii noștri și este foarte fain că nu am uitat de chestia asta. Am un regret pe care sper că generațiile noastre, tinerii, o să îl schimbe. Avem multe chestii, dar sper să nu mai fim cerșetori văzuți de alții sau văzuți de noi”.
Un lucru foarte fain și e bun de adus copiii ca să înțeleagă și ei semnificația drapelului. Am învățat în clasele I-IV că din culorile drapelulului nostru se pot face aproape toate culorile spectrului. Și acesta este un lucru care m-a marcat și mi-a plăcut și ziua de astăzi”.
Data de 26 iunie amintește de momentul din 1848, când Guvernul revoluționar al Țării Românești a decretat tricolorul ca drapel național. Primele forme tricolore au apărut în 1834, în timpul domniei lui Alexandru Dimitrie Ghica, fiind folosite ca simbol al miliției pământene și al navelor comerciale.