Ștrandul Municipal din Lugoj se redeschide după șapte ani
Vizitatorii vor avea acces la bazinul mare, bazinul pentru copii și două bazine cu hidromasaj, iar autoritățile locale anunță că au fost finalizate lucrările necesare pentru reluarea activității.
Articol de Radio Timișoara, 25 iulie 2026, 07:25
Ștrandul Municipal din Lugoj va fi redeschis sâmbătă, după aproximativ șapte ani în care baza de agrement a fost lăsată în paragină.
De la ora 10.00, lugojenii vor avea acces la bazinul mare, bazinul pentru copii și cele două bazine cu hidromasaj cu apă încălzită. Primarul Călin Dobra spune că instalațiile și pompele au fost reparate, iar complexul este pregătit pentru sezonul estival.
“Trebuie să spun că lucrurile nu au fost simplu de gestionat pentru că, după aproximativ șapte ani de paragină, am reușit totuși cu toată lumea implicată să punem lucrurile la punct. Să reparăm pompele, instalațiile, tot ce a fost distrus, tot ceea ce trebuia remediat. În această vară se deschide și partea din spate topoganele care sunt un lucru deosebit pentru copii, dar vă asigur că pentru vara viitoare vom face toate demersurile ca și acea zonă de distracție pentru copii să fie deschisă”.
Ștrandul Municipal va funcționa de marți până duminică, între orele 10.00 și 20.00. Lunea, complexul va fi închis pentru lucrări de întreținere.