Ascultă Radio România Timișoara Live • 

ISTORIC / Timișoara și Baia Mare și-au împărțit ultimele șapte titluri la rugby, Bucureștiul domină ierarhia all time

De ani buni, rugby-ul românesc e dominat de provincie. Mai precis de Timișoara și Baia Mare, care și-au împărțit ultimele șapte ediții de campionat. Reprezentantele Banatului și Maramureșului s-au duelat de trei ori în ultimul act în acest deceniu, de fiecare dată câștig de cauză având primii. La fel s-a întâmplat și sâmbăta trecută, atunci când timișorenii și-au adjudecat trofeul, deși finala s-a disputat chiar la Baia Mare.

ISTORIC / Timișoara și Baia Mare și-au împărțit ultimele șapte titluri la rugby, Bucureștiul domină ierarhia all time

Articol de Gabriel Toth, 14 decembrie 2015, 12:30

Timișoara rugbistică își trece astfel în cont al patrulea titlu național, după cele din 1972, 2012 și 2013. Chiar și așa, într-o ierarhie all time a campioanelor României, gruparea de pe Bega rămâne în jumătatea a doua.

Deși a cucerit ultimul titlu în 2008, prin Dinamo, capitala domină autoritar clasamentul laureatelor din sportul cu balonul oval. Practic, primele șase locuri ale acestui top sunt ocupate de formații din capitală, unele aflate încă în activitate, altele dispărute de mult, sub șenilele tancurilor sovietice.

Cea mai titrată grupare de rugby din România rămâne Steaua, cu 24 de ediții câștigate, urmată la o distanță destul de mare de Dinamo, cu 16. Podiumul e completat tot de o grupare afirmată în era socialistă, Grivița Roșie, cu 12 titluri, ultimul în 1993.

Urmează trei dintre forțele rugby-ului interbelic: Tennis Club Român (foto – prima campioană a României, în 1914), cu 11 titluri în palmares, Sportul Studențesc și Stadiul Român, ambele cu câte 7 trofee. Trebuie precizat că, până după al doilea război mondial, în campionatul României nu au activat decât formații din capitală, rugby-ul fiind în cel mai bun caz în fază incipientă în alte zone ale țării.

Abia de la locul 7 în jos găsim și campioane din provincie, doar trei la număr în cele 99 de ediții omologate ale întrecerii interne de rugby. E vorba despre Farul Constanța, cu 6 titluri (ultimul în 1997), Știința Baia Mare, cu 5 titluri și Timișoara cu 4, la egalitate cu o altă grupare interbelică, Viforul Dacia București.

Sub pragul de patru titluri, atins în urmă cu o săptămână de Timișoara Saracens, regăsim alte două cluburi bucureștene: Poștă Telegraf Telefon (pe scurt, PTT) – cu două titluri, și Societatea Sportivă de Educație Fizică, o singură dată campioană.

Din totalul de 12 campioane ale României, doar patru au participat în sezonul recent încheiat în Superligă: Steaua, Dinamo, Baia Mare și Timișoara. Alte trei formații au evoluat în Divizia A, eșalonul al treilea al țării: Grivița Roșie, Sportul Studențesc și Farul Constanța.

Meciurile test de vară pentru rugbiștii tricolori
Rugby luni, 25 mai 2026, 19:27

Meciurile test de vară pentru rugbiștii tricolori

Pentru această acțiune, opt rugbiști de la SCM Timișoara au fost chemați la lot. Cei opt de la SCM USV Timișoara sunt: Eduard Matei, Sebastian...

Meciurile test de vară pentru rugbiștii tricolori
Câte 45 de puncte pe repriză pentru SCM Timișoara
Rugby sâmbătă, 16 mai 2026, 14:23

Câte 45 de puncte pe repriză pentru SCM Timișoara

În ultima etapă a turului din Liga de Rugby, SCM Timișoara a obținut o victorie fără drept de apel în fața Universității Cluj. Bănățenii...

Câte 45 de puncte pe repriză pentru SCM Timișoara
SCM Timișoara joacă în Ronaț cu universitarii din Cluj
Rugby vineri, 15 mai 2026, 11:38

SCM Timișoara joacă în Ronaț cu universitarii din Cluj

Rugbiștii de la SCM Timișoara joacă al doilea meci consecutiv pe teren propriu. Bănățenii sunt pe locul al doilea și întâlnesc CSU Elbi...

SCM Timișoara joacă în Ronaț cu universitarii din Cluj
SCM Timișoara, victorie cu punct bonus / AUDIO
Rugby duminică, 10 mai 2026, 09:41

SCM Timișoara, victorie cu punct bonus / AUDIO

SCM Timișoara a obținut o victorie în penultima etapă din turul Ligii de rugby. Bănățenii au învins pe teren propriu revelația actualului...

SCM Timișoara, victorie cu punct bonus / AUDIO
Rugby miercuri, 6 mai 2026, 19:00

Dinamo – Steaua, decis la masa verde! Timișoara joacă sâmbătă

Etapa a VI-a din Liga de Rugby propune un meci tare la Timișoara. SCM-ul local întâlnește revelația actualului campionat, Rapid. Un alt derby al...

Dinamo – Steaua, decis la masa verde! Timișoara joacă sâmbătă
Rugby joi, 30 aprilie 2026, 12:45

Începe campionatul intern de rugby în 7

Trei dintre grupările vestice se află în aceeași grupă. E vorba de campioana SCM USV Timisoara, de Știinta Petroșani și CSU Arad; ele sunt...

Începe campionatul intern de rugby în 7
Rugby vineri, 24 aprilie 2026, 17:02

AUDIO / SCM Timișoara, victorie muncită în Ghencea

SCM Timișoara a reușit o victorie importantă, în prima deplasare din această ediție din Liga de Rugby. Bănățenii s-au impus pe terenul...

AUDIO / SCM Timișoara, victorie muncită în Ghencea
Rugby joi, 23 aprilie 2026, 10:02

AUDIO / SCM Timișoara, în fața primei deplasări din Liga de Rugby

SCM Timișoara evoluează din nou într-o zi de vineri, de la ora 15:00. Alb-violeții înfruntă Steaua București, mâine, în etapa a V-a a Ligii...

AUDIO / SCM Timișoara, în fața primei deplasări din Liga de Rugby