Aradul va fi supravegheat de 1.500 de camere video.
Primăria Arad anunță că instalează cel mai performant sistem de supraveghere din țară, bazat pe inteligența artificială.
![Aradul va fi supravegheat de 1.500 de camere video. Aradul va fi supravegheat de 1.500 de camere video.](https://i0.wp.com/www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2017/07/camera-de-supraveghere.jpg?resize=850%2C479&ssl=1)
Articol de Radio Timișoara, 18 martie 2024, 18:26
Municipiul Arad va fi supravegheat de 1.500 de camere video care vor fi instalate pe străzi, printr-un proiect estimat la 11 milioane de euro.
Primarul Călin Bibarț spune că sistemul va monitoriza întreg orașul pentru creșterea securității publice, o mai bună gestionare a traficului și prevenirea infracțiunilor rutiere.
Primăria va cumpăra sistemul în leasing pe o durată de trei ani, în care va beneficia de servicii de operare şi mentenanţă. La sfârșitul perioadei de leasing, camerele video vor intra în patrimoniul municipiului.
“Sistemul are capacitatea de a semnala în mod real orice problemă care apare la nivelul municipiului şi să atenţioneze cel mai apropiat echipaj care s-ar putea deplasa la faţa locului pentru a interveni în cel mai scurt timp posibil. Va fi cel mai performant sistem din România şi singurul care are capacitatea de a le integra pe toate celelalte”, spune primarul Călin Bibarţ.
Edilul a spus că un avantaj al folosirii unui sistem cu inteligenţă artificială în CCTV (televiziune cu circuit închis) este acela că se face detectarea automată a comportamentelor suspecte.
De asemenea, este posibilă recunoaşterea automată a obiectelor şi persoanelor şi analiza imaginilor.
În prezent, în Arad există un sistem video digital format din 84 de camere de supraveghere monitorizate de Poliţia Locală.