Biletele și abonamentele STPT se scumpesc de la 1 august. Majorarea TVA afectează și plata parcării prin SMS
Majorarea TVA aduce creșteri de tarife în Timișoara. Biletele și abonamentele pentru transportul public se scumpesc, iar în privința parcării cu plată cota majorată se aplică deocamdată doar la achitarea prin SMS.

Articol de Radio Timișoara, 31 iulie 2025, 19:13
Tarifele pentru transportul public din Timișoara cresc cu 25% de la 1 august. Măsura a fost luată în contextul în care prețurile pentru transportul public nu au fost schimbate din ianuarie 2022.
Viceprimarul Ruben Lațcău spune că plafonarea tarifelor este nesustenabilă odată cu majorarea costurilor impuse de salarii, combustibili și de inflație.
“Nu putem să ne așteptăm ca costurile pentru călătorii să fie plafonate, pentru că, de fapt, în realitate este nu sunt plafonate. Aceste costuri, de fapt, sunt suportate prin compensația de transport pe care o plătește primăria în fiecare lună către STPT. Creșterea pe care SMTT a aprobat-o este o creștere de 25%, de la 4 lei la 5 lei, practic nici măcar nu absorbe în întregime această inflație, deci o trăime din pierderea pe care o avem din cauza inflației, în puterea reală a banilor, va fi absorbită de către bugetul primăriei, dar acest buget vine tot din taxele timișorenilor. Banii ăștia nu vin în altă parte”, spune Ruben Lațcău.
Noile tarife de la 1 august
- Bilet valabil 60 de minute – 5 lei
- Legitimație de o zi – 18 lei
- Abonament 1 linie / 30 zile – 120 lei
- Abonament 1 linie expres / 30 zile – 140 lei
- Abonament general / 30 zile – 160 lei
- Abonament general anual – 1320 lei
- Abonament general agenți economici nominal / 30 zile – 240 lei
- Abonament general agenți economici nominal (peste 30 bucăți) / 30 zile – 160 lei
- Abonament general agenți economici nenominal / 30 zile – 300 lei
În ceea ce privește parcarea cu plată din Timișoara, șeful Timpark, Ionel Ursu a declarat că majorarea de TVA va fi suportată din banii instituției până la finalul anului, cu excepția parcărilor achitate prin SMS.
“Vom suporta noi acea creștere de TVA de 2%, mai puțin plata cu SMS unde operatorii de telefonie impun tactica și percep TVA ulterior. Acolo va fi de 21%. În rest, plata prin card bancar și la abonamente vor avea TVA-ul inclus și suportăm noi creșterea de TVA. La ridicări, la fel, avem un tarif de 600 lei aprobat, inclus TVA și la fel vom suporta noi acea creștere”, spune Ionel Ursu.
La rândul său, Colterm a anunțat că, de la 1 august, vor fi modificări ale tarifelor, cauzate de intrarea în vigoare a noilor cote de TVA prevăzute de Legea nr. 141/2025