Bugetarea participativă pentru liceele din Timișoara: proiectele elevilor prind contur
La Liceul Waldorf, trei dintre cele patru proiecte propuse și votate de elevi au fost deja finalizate, iar alte inițiative din liceele participante sunt în diferite etape de implementare.
Articol de Radio Timișoara, 12 august 2026, 14:11
Proiectele propuse de elevii din Timișoara prin programul de bugetare participativă destinat liceelor încep să producă rezultate concrete. La Liceul Waldorf, trei dintre cele patru proiecte selectate au fost finalizate, iar cel de-al patrulea este aproape gata.
Printre investițiile realizate se numără echipamente pentru activități extracurriculare, inclusiv pentru trupa de dans și podcastul școlii, precum și dulapuri și jaluzele. În perioada următoare urmează să fie finalizate și două spații de relaxare destinate elevilor și profesorilor.
La Colegiul Național „Carmen Sylva”, proiectele finanțate prin program au ajuns la un grad de implementare de aproximativ 80%. „Academia CSH” presupune dotarea cu echipamente pentru dezvoltarea competențelor tehnice, de comunicare și creație, în timp ce „EduKit” vizează amenajarea unui laborator pedagogic multifuncțional. Totodată, avansează proiectul „BiblioCod”, prin care biblioteca liceului va fi transformată într-un spațiu digital.
Proiectele elevilor avansează și în alte unități de învățământ din Timișoara. La Liceul Teoretic „Bartók Béla” și Liceul Tehnologic Electrotimiș sunt amenajate spații dedicate activităților muzicale, radio și podcast, lucrările fiind realizate în proporție de peste 75%.
La Liceul Teologic Romano-Catolic „Gerhardinum” este în amenajare o nouă sală multifuncțională, iar la Colegiul Tehnic „Henri Coandă” este pregătit un spațiu destinat activităților din timpul pauzelor. Inițiativele selectate prin program sunt în implementare și la Colegiul Tehnic „Emanuil Ungureanu” și Colegiul Național Bănățean.
În total, prin program au fost selectate 29 de proiecte din 17 unități de învățământ. Acestea sunt implementate de școli, cu implicarea elevilor și sprijinul Primăriei Municipiului Timișoara.
Pentru realizarea proiectelor, municipalitatea a alocat din bugetul local aproape 780.000 de lei.