Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Ilie Bolojan anunță la Timișoara că activele statului administrate local ar trebui transferate primăriilor

Premierul interimar Ilie Bolojan susține descentralizarea și transferul unor terenuri și clădiri aflate în proprietatea statului către administrațiile locale. Primarul Dominic Fritz a invocat, printre altele, terenul necesar pentru investițiile viitoare ale Colterm.

Ilie Bolojan anunță la Timișoara că activele statului administrate local ar trebui transferate primăriilor

Articol de Radio Timișoara, 16 mai 2026, 13:00

Premierul interimar Ilie Bolojan a declarat, la Timișoara, că terenurile și clădirile aflate în proprietatea statului, dar administrate de autoritățile locale, ar trebui transferate în proprietatea primăriilor. Subiectul a fost discutat în cadrul întâlnirii cu primarul Dominic Fritz.

Terenurile și clădirile aflate în proprietatea Guvernului, dar administate de primării ar trebui să treacă în proprietatea administațiilor locale. Declarația a fost făcută de premierul interimar Ilie Bolojan, după o întâlnire avută la Timișoara cu primarul Dominic Fritz.

Premierul intertimar a spus că, indiferent de poziția în care se vor afla PNL și USR, descentralizarea ar trebui susținută.

“Sunt multe active și multe proiecte care sunt astăzi în administrarea guvernelor, în administrarea statului român, care pot fi transferate reședințelor de județ, în așa fel încât activele care astăzi nu sunt folosite corespunzător să fie folosite. Și în această perioadă pe care am finalizat-o în cele 10 luni de guvernare, componenta de descentralizare a fost importantă și o vom susține și în perioada următoare, indiferent pe ce poziție vor fi cele două partide, dar transferurile de active către primării pentru a putea fi puse în valoare, pentru a putea fi valorificate. Este o direcție importantă pe care trebuie să o susținem”.

Primarul Dominic Fritz a explicat, pentru Radio Timișoara, și care ar fi câteva dintre activele deținute de Statul Român care ar trebui să treacă în proprietatea primăriei.

“Noi avem o cerere, în primul rând, pentru terenul de la Colterm, de care avem nevoie ca să putem face investiții într-un CET nou din partea municipiului. Asta am trimis din partea Consiliului Local acum 2 ani și noi am vrea să fie în proprietatea municipiilui. Avem multe clădieri și locuințe care acum sunt pe statul român, pe care noi le administrăm și am vrea sa treacă și formal în proprietatea municipiului”.

Ilie Bolojan a participat și la ceremonia de absolvire a studenților de la Universitatea de Vest, dar a avut o întâlnire și cu liderii PNL Timiș.

 

Ștrandul STPT din Timișoara, închis după trei zile de la deschidere
Administaţie, instituţii publice luni, 8 iunie 2026, 16:14

Ștrandul STPT din Timișoara, închis după trei zile de la deschidere

Ștrandul administrat de Societatea de Transport Public Timișoara și-a suspendat activitatea la scurt timp după deschiderea oficială. Potrivit...

Ștrandul STPT din Timișoara, închis după trei zile de la deschidere
Parcare gratuită nouă în zona Parcului Reconcilierii din Arad
Administaţie, instituţii publice luni, 8 iunie 2026, 07:34

Parcare gratuită nouă în zona Parcului Reconcilierii din Arad

O nouă parcare gratuită a fost dată în folosință de Primăria Arad în zona Parcului Reconcilierii Româno-Maghiare și a Inspectoratului de...

Parcare gratuită nouă în zona Parcului Reconcilierii din Arad
Primăria Timișoara vrea să acționeze în instanță proiectantul și constructorul pasarelei Gelu
Administaţie, instituţii publice duminică, 7 iunie 2026, 10:59

Primăria Timișoara vrea să acționeze în instanță proiectantul și constructorul pasarelei Gelu

Primăria Timișoara intenționează să dea în judecată proiectantul și constructorul pasarelei pietonale Gelu, în urma concluziilor unei...

Primăria Timișoara vrea să acționeze în instanță proiectantul și constructorul pasarelei Gelu
Încep testele de interconectare la centrala Mintia, cea mai mare investiție energetică din România
Administaţie, instituţii publice sâmbătă, 6 iunie 2026, 19:37

Încep testele de interconectare la centrala Mintia, cea mai mare investiție energetică din România

Premierul interimar Ilie Bolojan a vizitat centrala Mintia din județul Hunedoara, unde a analizat stadiul lucrărilor împreună cu reprezentanții...

Încep testele de interconectare la centrala Mintia, cea mai mare investiție energetică din România
Administaţie, instituţii publice sâmbătă, 6 iunie 2026, 06:50

Acțiuni de combatere a ambroziei în Timișoara. Proprietarii de terenuri riscă amenzi de până la 20.000 de lei

Primăria Timișoara continuă acțiunile de combatere a ambroziei, una dintre cele mai agresive plante invazive și o cauză majoră a alergiilor...

Acțiuni de combatere a ambroziei în Timișoara. Proprietarii de terenuri riscă amenzi de până la 20.000 de lei
Administaţie, instituţii publice vineri, 5 iunie 2026, 21:00

Nicușor Dan: Drona care a explodat în Portul Constanța făcea parte dintr-o operațiune militară ucraineană

Președintele României, Nicușor Dan, a anunțat vineri că drona marină care a explodat în Portul Constanța era implicată într-o operațiune...

Nicușor Dan: Drona care a explodat în Portul Constanța făcea parte dintr-o operațiune militară ucraineană
Administaţie, instituţii publice vineri, 5 iunie 2026, 12:31

Nicuşor Dan, despre drona explodată la Constanța: E al doilea incident de securitate pe litoralul românesc

Preşedintele Nicuşor Dan a transmis că a fost informat de explozia unei drone marine în portul Constanţa, incident pe care l-a catalogat drept...

Nicuşor Dan, despre drona explodată la Constanța: E al doilea incident de securitate pe litoralul românesc
Administaţie, instituţii publice vineri, 5 iunie 2026, 11:08

Dronă marină descoperită în Portul Constanța. Dispozitivul a explodat în timpul intervenției

O dronă maritimă care a fost descoperită, dimineaţa, în Portul Civil Constanţa, în apropiere de sediul Agenţiei Române de Salvare a Vieţii...

Dronă marină descoperită în Portul Constanța. Dispozitivul a explodat în timpul intervenției