Reabilitarea Colegiului “Carmen Sylva” a ajuns la 50%, deși trebuia finalizată de anul trecut
Primăria Timișoara estimează că lucrările de reabilitare de la Colegiul Pedagogic “Carmen Sylva” vor fi terminate până în toamna acestui an.
![Reabilitarea Colegiului “Carmen Sylva” a ajuns la 50%, deși trebuia finalizată de anul trecut Reabilitarea Colegiului “Carmen Sylva” a ajuns la 50%, deși trebuia finalizată de anul trecut](https://i0.wp.com/www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2024/04/4-scaled.jpeg?resize=850%2C479&ssl=1)
Articol de Radio Timișoara, 10 aprilie 2024, 15:03
Lucrările de reabilitare de la Colegiul Național Pedagogic “Carmen Sylva” au ajuns la 50%, anunță reprezentanții municipalității. Șantierul a început în toamna anului 2022 și, potrivit contractului, lucrările ar fi trebuit să fie terminate în termen de 12 luni.
“Până în prezent, a fost refăcut sistemul de hidroizolație și de colectare a apelor pluviale de pe acoperiș, inclusiv înlocuirea țiglei, termoizolarea podului și consolidarea acoperișului. Fațadele au fost zugrăvite, iar cărămida aparentă a fost curățată cu jet de apă, lucrările fiind aici finalizate în proporție de 80%”, anunță Primăria Timișoara.
La ora actuală se lucrează la reabilitarea completă a fațadei principale. Ulterior vor fi efectuate lucrările de termohidroizolare a acoperișului sălii de sport, de înlocuire a tâmplăriei și a țiglelor fisurate sau sparte.
Valoarea totală a proiectului este de 8.230.701de lei, TVA inclus. Proiectul de reabilitare termică a fațadelor și a acoperișului va genera economii operaționale considerabile, de aproximativ 390.000 lei anual, mai estimează primăria.