Şase noi microbuze electrice pentru transportul elevilor din județul Hunedoara
Potrivit CJ Hunedoara, microbuzele vor ajunge în localităţi care nu dispun de fonduri suficiente pentru întreţinere şi reparaţii.
Articol de Radio Timișoara, 5 noiembrie 2025, 17:58
Şase microbuze electrice destinate transportului elevilor vor ajunge în judeţul Hunedoara până la 1 decembrie.
Autovehiculele au fost achiziţionate de Consiliul Judeţean Hunedoara cu ajutorul fondurilor economisite de la o achiziţie precedentă de astfel de maşini, transmit reprezentanții administrației.
Contractul pentru noile microbuze electrice a fost semnat de preşedintele CJ Hunedoara, Laurenţiu Nistor şi reprezentantul firmei care a câştigat licitaţia de achiziţie, Bogdan Mocanu.
Iniţial, CJ Hunedoara a avut la dispoziţie o sumă de 30,1 milioane lei prin PNRR, fonduri pentru achiziţia a 23 de microbuze şcolare electrice. Vehiculele au fost deja predate, în luna septembrie, celor 23 de primării care au îndeplinit criteriile de eligibilitate din proiect.
Potrivit CJ Hunedoara, microbuzele vor ajunge în localităţi care nu dispun de fonduri suficiente pentru întreţinere şi reparaţii. Din acest motiv, în caietul de sarcini al licitaţiei au fost introduse mai multe criterii care să ofere certitudinea că aceste vehicule vor putea fi folosite o perioadă cât mai lungă de timp.
A fost declarată câştigătoare oferta care a propus o garanţie standard de funcţionare a microbuzului electric de şapte ani, o garanţie pentru grupul de baterii de 40 ani şi o autonomie de rulaj de 484 de kilometri.
CJ Hunedoara are în plan să cumpere alte zece microbuze electrice, astfel încât să poată acoperi necesităţile de transport ale comunităţilor locale.