Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Firma care deține Abatorul din Timișoara, amenințată cu un proces civil

Clădirea Abatorului din Timișoara este din nou subiectul unui litigiu între Primărie și firma deținută de omul de afaceri Ion Țiriac.

Firma care deține Abatorul din Timișoara, amenințată cu un proces civil

Articol de Radio Timișoara, 18 august 2014, 13:58

După ce au fost amenințați cu plângeri penale, reprezentanții firmei au început lucrările de reabilitare a clădirii.

Viceprimarul Traian Stoia susține că lucrările sunt insuficiente și amenință cu un proces civil. În plus, lucrările trebuiau finalizate la sfârșitul lunii iulie, mai precizează Traian Stoia.

 

 

Traian Stoia mai spune că Primăria va trimite somații și proprietarilor clădirii Modex și Cazarmei U, ambele aflate într-o stare avansată de degradare.

 

 

Sursa foto: ratt.ro

Primăria Timișoara vrea să acționeze în instanță proiectantul și constructorul pasarelei Gelu
Administrație & politică duminică, 7 iunie 2026, 10:59

Primăria Timișoara vrea să acționeze în instanță proiectantul și constructorul pasarelei Gelu

Primăria Timișoara intenționează să dea în judecată proiectantul și constructorul pasarelei pietonale Gelu, în urma concluziilor unei...

Primăria Timișoara vrea să acționeze în instanță proiectantul și constructorul pasarelei Gelu
Ilie Bolojan anunță că PNL va decide dacă susține Guvernul Tomac după întâlnirea de luni
Administrație & politică duminică, 7 iunie 2026, 10:50

Ilie Bolojan anunță că PNL va decide dacă susține Guvernul Tomac după întâlnirea de luni

Liderii Partidului Național Liberal vor avea luni, de la ora 11:00, o întâlnire cu premierul desemnat, Eugen Tomac, pentru a discuta formula de...

Ilie Bolojan anunță că PNL va decide dacă susține Guvernul Tomac după întâlnirea de luni
Încep testele de interconectare la centrala Mintia, cea mai mare investiție energetică din România
Administrație & politică sâmbătă, 6 iunie 2026, 19:37

Încep testele de interconectare la centrala Mintia, cea mai mare investiție energetică din România

Premierul interimar Ilie Bolojan a vizitat centrala Mintia din județul Hunedoara, unde a analizat stadiul lucrărilor împreună cu reprezentanții...

Încep testele de interconectare la centrala Mintia, cea mai mare investiție energetică din România
Plantă de Ambrosia aproape de înflorire
Administrație & politică sâmbătă, 6 iunie 2026, 06:50

Acțiuni de combatere a ambroziei în Timișoara. Proprietarii de terenuri riscă amenzi de până la 20.000 de lei

Primăria Timișoara continuă acțiunile de combatere a ambroziei, una dintre cele mai agresive plante invazive și o cauză majoră a alergiilor...

Acțiuni de combatere a ambroziei în Timișoara. Proprietarii de terenuri riscă amenzi de până la 20.000 de lei
Administrație & politică vineri, 5 iunie 2026, 21:00

Nicușor Dan: Drona care a explodat în Portul Constanța făcea parte dintr-o operațiune militară ucraineană

Președintele României, Nicușor Dan, a anunțat vineri că drona marină care a explodat în Portul Constanța era implicată într-o operațiune...

Nicușor Dan: Drona care a explodat în Portul Constanța făcea parte dintr-o operațiune militară ucraineană
Administrație & politică vineri, 5 iunie 2026, 12:31

Nicuşor Dan, despre drona explodată la Constanța: E al doilea incident de securitate pe litoralul românesc

Preşedintele Nicuşor Dan a transmis că a fost informat de explozia unei drone marine în portul Constanţa, incident pe care l-a catalogat drept...

Nicuşor Dan, despre drona explodată la Constanța: E al doilea incident de securitate pe litoralul românesc
Administrație & politică vineri, 5 iunie 2026, 11:08

Dronă marină descoperită în Portul Constanța. Dispozitivul a explodat în timpul intervenției

O dronă maritimă care a fost descoperită, dimineaţa, în Portul Civil Constanţa, în apropiere de sediul Agenţiei Române de Salvare a Vieţii...

Dronă marină descoperită în Portul Constanța. Dispozitivul a explodat în timpul intervenției
Administrație & politică vineri, 5 iunie 2026, 10:26

Primăria Timișoara lansează modernizarea zonelor din jurul Gărilor de Nord și de Sud

Accesul către transportul feroviar și transportul public din Timișoara ar urma să fie îmbunătățit printr-un proiect al Primăriei care...

Primăria Timișoara lansează modernizarea zonelor din jurul Gărilor de Nord și de Sud