Ascultă Radio România Timișoara Live • 

La Oradea, biletele de transport în comun se achită cu cardul contactless

Oradea devine al doilea oraş din România, după Sibiu, în care biletele pentru mijloacele de transport în comun se pot plăti cu carduri contactless.

La Oradea, biletele de transport în comun se achită cu cardul contactless
Foto: Foto: http://otl.stfp.net

Articol de Radio Timișoara, 16 ianuarie 2019, 14:38 / actualizat: 16 ianuarie 2019, 17:47

Începând din această lună, în toate autobuzele şi tramvaiele, orice posesor de card bancar, cu facilitate contactless, poate să-şi achite instant călătoria, prin simpla apropiere a cardului de aparatele disponibile în mijloacele de transport în comun.

Echipamentul va elibera o dovadă de plată, pe care utilizatorul trebuie să o păstreze până la coborârea din mijlocul de transport.

Călătoria achitată contactless nu este comisionată şi are acelaşi tarif precum cel perceput prin alte metode de plată deja existente.

Bicicletele ar putea fi din nou restricționate în centrul istoric al Timișoarei
Administrație & politică miercuri, 24 iunie 2026, 13:38

Bicicletele ar putea fi din nou restricționate în centrul istoric al Timișoarei

Circulația bicicletelor în centrul istoric al Timișoarei ar putea fi restricționată. Potrivit viceprimarului Ruben Lațcău, au fost inițiate...

Bicicletele ar putea fi din nou restricționate în centrul istoric al Timișoarei
Noi locuri de parcare în zona Dâmbovița. Garajele de pe Aleea Cutezătorilor vor fi desființate
Administrație & politică miercuri, 24 iunie 2026, 13:21

Noi locuri de parcare în zona Dâmbovița. Garajele de pe Aleea Cutezătorilor vor fi desființate

Primăria Timișoara propune transformarea terenurilor ocupate de garaje de pe Aleea Cutezătorilor, din cartierul Dâmbovița, în locuri de...

Noi locuri de parcare în zona Dâmbovița. Garajele de pe Aleea Cutezătorilor vor fi desființate
Caniculă în Timișoara; puncte de prim ajutor și apă în zilele cu temperaturi extreme
Administrație & politică miercuri, 24 iunie 2026, 13:17

Caniculă în Timișoara; puncte de prim ajutor și apă în zilele cu temperaturi extreme

Primăria Timișoara, împreună cu Direcția de Sănătate Publică Timiș, Crucea Roșie și Școala Postliceală „Henri Coandă”, activează...

Caniculă în Timișoara; puncte de prim ajutor și apă în zilele cu temperaturi extreme
Juridic | Cum poate fi recuperată pensia alimentară neplătită
Administrație & politică marți, 23 iunie 2026, 15:08

Juridic | Cum poate fi recuperată pensia alimentară neplătită

Bine v-am regăsit, dragi ascultători! În rubrica de astăzi voi răspunde unei ascultătoare din Timișoara care ne-a transmis următorul...

Juridic | Cum poate fi recuperată pensia alimentară neplătită
Administrație & politică luni, 22 iunie 2026, 23:58

Guvernul Veștea, respins de Parlament

Guvernul Veștea nu a trecut de votul Parlamentului în ședința convocată în această seară. În urma numărării voturilor, formula propusă de...

Guvernul Veștea, respins de Parlament
Administrație & politică luni, 22 iunie 2026, 20:53

George Simion, după întâlnirea cu Adrian Veștea: Așteptăm din partea lui Nicușor Dan niște clarificări

Alianța pentru Unirea Românilor menține suspansul în privința poziționării față de votul de învestitură cerut de premierul desemnat în...

George Simion, după întâlnirea cu Adrian Veștea: Așteptăm din partea lui Nicușor Dan niște clarificări
Administrație & politică luni, 22 iunie 2026, 20:49

Adrian Veştea, la sediul AUR: Am deschidere pentru orice solicitare care poate duce la o mai bună guvernare

Premierul desemnat a anunţat, după întâlnirea cu preşedintele Alianței pentru Unirea Românilor, că au fost abordate teme economice. ”Am...

Adrian Veştea, la sediul AUR: Am deschidere pentru orice solicitare care poate duce la o mai bună guvernare
Administrație & politică luni, 22 iunie 2026, 18:02

Primăria Timișoara anunță desființarea de construcții ilegale pe strada Lacului. Proprietarul acuză un abuz

Acțiune în forță a Primăriei Timișoara, la restaurantul deținut de fostul consilier local PSD, Ion Mateescu, în zona Aurora. Potrivit...

Primăria Timișoara anunță desființarea de construcții ilegale pe strada Lacului. Proprietarul acuză un abuz