Pomii doborâți de furtună justifică tăierile din Timișoara, spune primarul Robu: Nimeni nu e nebun să taie copacii din plăcere
![Pomii doborâți de furtună justifică tăierile din Timișoara, spune primarul Robu: Nimeni nu e nebun să taie copacii din plăcere Pomii doborâți de furtună justifică tăierile din Timișoara, spune primarul Robu: Nimeni nu e nebun să taie copacii din plăcere](https://i0.wp.com/www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2014/06/copac-cazut-pe-masini.jpg?resize=850%2C479&ssl=1)
Articol de Radio Timișoara, 21 iunie 2016, 16:39
Edilul spune că primăria intervine doar acolo unde se impune tăierea copacilor, iar tăierile din anumite zone sunt urmate de plantarea altor copaci:
Nimeni nu este nebun să taie copacii dintr-o plăcere de a tăia copaci. Cred că nu există în Timișoara o astfel de înclinație din partea cuiva. Dacă aparatul de specialitate al primăriei, în anumite locuri, vine cu idei de tăiere a unor copaci, trebuie înțeles că lucrul acesta se întâmplă dintr-o abordare responsabilă a problemelor.
Primarul a mai spus că nu în toate situațiile pot fi identificați copacii care reprezintă pericol în caz de furtuni pentru că la prima vedere tulpinile sunt sănătoase. Robu a promis pentru noul mandat cu care a fost învestit plantarea unui număr de 10.000 de copaci.