S-au încheiat lucrările de reabilitare la Cinema Victoria
![S-au încheiat lucrările de reabilitare la Cinema Victoria S-au încheiat lucrările de reabilitare la Cinema Victoria](https://i0.wp.com/www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2022/02/cinema-Victoria.jpg?resize=646%2C404&ssl=1)
Articol de Radio Timișoara, 10 februarie 2022, 17:37
Lucrările de la primul cinematograf reabilitat de la Timișoara s-au încheiat, iar acum se mai așteaptă obţinerea anumitor avize pentru inaugurarea sălii.
Cinema Victoria a costat două milioane de euro şi poate să funcţioneze ca o sală de spectacole. Lucrările la fostul cinematograf de pe strada Ciprian Porumbescu din Timişoara au început în toamna anului 2018. În anii ’90, după închiderea cinematografului, RADEF a închiriat spaţiul din faţă unui centru medical, iar când au început lucrările sala era în paragină, după ce devenise inclusiv depozit.
Prin dosarul de candidatură la titlul de Capitală Europeană a Culturii, Timişoara s-a angajat la realizarea unor obiective de infrastructură culturală, între acestea fiind şi cinematograful Victoria.