Sume mai mari încasate din taxe și impozite locale față de anul trecut, la Timișoara
Primăria Timișoara a încasat cu aproximativ 17 la sută mai mulți bani din taxe și impozite în luna ianuarie, comparativ cu prima lună din anul precedent.
![Sume mai mari încasate din taxe și impozite locale față de anul trecut, la Timișoara Sume mai mari încasate din taxe și impozite locale față de anul trecut, la Timișoara](https://i0.wp.com/www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2016/11/Directia-Fiscala-PMT-400x250.png?resize=400%2C250&ssl=1)
Articol de Radio Timișoara, 15 februarie 2022, 17:17
Direcția Fiscală a Primăriei Timișoara a încasat din taxe si impozite în ianuarie 2022 aproximativ 14 milioane de lei.
Șeful Direcției Fiscale a Primăriei Timișoara, Adrian Bodo, pune creșterea sumelor adunate pe seama majorărilor de taxe aprobate la finalul anului trecut de Consiliul Local:
Viceprimarul Ruben Lațcău susține că grosul banilor din bugetul local îl reprezintă cotele defalcate din impozitul pe venit și TVA, creșterea dată de majorarea impozitelor fiind o mică parte a bugetului local:
Viceprimarul Lațcău a mai declarat că municipalitatea își propune ca o sumă cât mai mare din bugetul local să fie alocată investițiilor, astfel încât la fiecare cinci lei investiți să fie cheltuiți cel mult cinci lei pentru funcționare.