Un pas înainte pentru preluarea cetăților dacice de către CJ Hunedoara
![](https://i0.wp.com/www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2019/09/cetatea-costesti.jpg?resize=540%2C405)
Foto: Ambulanta pentru Monumente – Transilvania Sud
![Un pas înainte pentru preluarea cetăților dacice de către CJ Hunedoara Un pas înainte pentru preluarea cetăților dacice de către CJ Hunedoara](https://i0.wp.com/www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2019/09/cetatea-costesti.jpg?resize=850%2C479&ssl=1)
Articol de Radio Timișoara, 18 decembrie 2019, 06:25
Foto: Ambulanta pentru Monumente – Transilvania Sud
Articol de Radio Timișoara, 18 decembrie 2019, 06:25
Proiectul de lege prin care cetăţile dacice din Munţii Orăştiei ar putea fi preluate în administrarea Consiliului Judeţean Hunedoara a primit avizul favorabil al Comisiei de Cultură din Camera Deputaţilor.
Dacă va fi votat în plen, Cetăţile Costeşti – Blidaru, Costeşti – Cetăţuie, Luncani – Piatra Roşie şi Băniţa vor ajunge în administrarea Consiliului Judeţean Hunedoara, iar Căpâlna va reveni în administrarea Consiliului Judeţean Alba.
Proiectul legislativ are drept scop protejarea acestor monumente UNESCO prin măsuri de pază şi protecţie, dar şi prin accesarea fondurilor necesare lucrărilor specifice de conservare şi restaurare a cetăţilor. De asemenea, se urmăreşte punerea în valoare a siturilor din Munţii Orăştiei, cu scopul de a asigura integrarea lor în circuitul turistic internaţional.