Ascultă Radio România Timișoara Live • 

„560 de Ani de la Victoria lui Iancu de Hunedoara la Belgrad”,la Centrul Cultural „Drăgan Muntean”

21 septembrie 2016 @ 13:30 – 15:00 – 21 septembrie, ora 13:30, Centrul Cultural „Drăgan Muntean”, Sala Liviu Oros, Deva Biblioteca Judeteana „Ovid Densusianu” Hunedoara-Deva organizeaza in ziua de 21 septembrie 2016, ora 13.30, la Sala „Liviu Oros” a Centrului Cultural „Dragan Muntean” din Deva, o manifestare cultural-educativa dedicata implinirii a 560 de ani de la victoria armatelor crestine de la Belgrad conduse […]

Articol de Mihai Junea, 21 septembrie 2016, 13:30

"560 de Ani de la Victoria lui Iancu de Hunedoara la Belgrad",la Centrul Cultural "Drăgan Muntean"
Map Unavailable

21 septembrie, ora 13:30, Centrul Cultural „Drăgan Muntean”, Sala Liviu Oros, Deva

afis-iancu-de-hdBiblioteca Judeteana „Ovid Densusianu” Hunedoara-Deva organizeaza in ziua de 21 septembrie 2016, ora 13.30, la Sala „Liviu Oros” a Centrului Cultural „Dragan Muntean” din Deva, o manifestare cultural-educativa dedicata implinirii a 560 de ani de la victoria armatelor crestine de la Belgrad conduse de Iancu (Ioan) de Hunedoara. Istoricul dr. Ioachim Lazar va face o ampla prezentare a vietii si faptelor de arme ale lui Iancu de Hunedoara de la a carui moarte se implinesc in acest an tot 560 de ani. Prezentarea va pune accentul pe importanta victoriei de la Belgrad repurtate de Iancu de Hunedoara, pe rasunetul deosebit pe care l-a starnit in Europa acelor timpuri oprirea ofensivei otomane.
Viata lui Iancu de Hunedoara va fi prezentata prin cele mai importante momente: originea familiei Corvinilor din care se trage Iancu de Hunedoara, innobilarea lui Voicu de Hunedoara, tatal lui Iancu, si donarea cetatii si a domeniului in anul 1409; Iancu de Hunedoara si deprinderea carierei armelor; primele confruntari cu otomanii si campaniile contra turcilor conduse de Iancu (Ioan) de Hunedoara intre anii 1441 si 1444 (bataliile de la Santimbru, Sibiu, Poarta de Fier a Transilvaniei, Ialomita, Nis, Zlatita, Varna, Kossovopolje); alegerea lui Iancu de Hunedoara in inalta demnitate de guvernator al Regatului Ungariei; Pacea de 10 ani incheiata cu sultanul Mohamed al II-lea, cuceritorul Constantinopolului. Punctul culminant, amplu dezvoltat, va fi dedicat victoriei de la Belgrad a armatelor crestine conduse de Iancu de Hunedoara , ceea ce a insemnat oprirea ofensivei turcilor spre centrul si vestul Europei timp de 7 decenii.
Victoria impotriva cuceritorului Constantinopolului a fost rasunatoare, a starnit admiratia si respectul intregii Europe. Bucuria victoriei a fost umbrita de moartea lui Iancu de Hunedoara la 11 august 1456, rapus de ciuma in tabara de la Zemun. Trupul sau a fost dus si inmormantat in catedrala romano-catolica de la Alba Iulia, iar pe piatra tombala se afla cuvintele: S-a stins lumina lumii.
Cu acel prilej, Papa Calixt al III-lea a dat o enciclica prin care, in fiecare zi, la ora 12, se trag clopotele bisericilor catolice din toata lumea in memoria lui Ioan (Iancu) de Hunedoara, chemand credinciosii la recitarea rugaciunii Angelus.

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
2
7
8
10
14
15
17
18
21
22
24
31
1
2
3
+
4
Evenimentele lunii iulie în Timișoara
În luna iulie 2024, Timișoara se transformă într-un adevărat hub cultural, găzduind o mulțime de evenimente care vor încânta atât localnicii, cât și turiștii.
Târg de meşteşuguri, gastronomie şi fotografie din Banat, în premieră la Timişoara
4 decembrie 2014 - 6 decembrie 2014    
ore diverse
Un târg inedit de meşteşuguri, gastronomie tradiţională şi fotografie din zona transfrontalieră româno-sârbă a Banatului istoric are loc la Timişoara în perioada 4 – 6 [...]
Leontina Vaduva şi Robert Nagy alături de Strauss Festival Orchestra Vienna în "Vienna Classic Christmas"
Strauss Festival Orchestra Vienna prezinta, pentru al saselea an consecutiv in Romania, spectacolul „Vienna Classic Christmas”. Maiestria desavarsita a artistilor Orchestrei, al carei nume este sinonim, [...]
Expoziție de pictură ”Parfumuri” la Galeria de Artă Helios
Lucrările, semnate de Alexandra Catina, au ca sursă de inspirație o serie de opere lirice ale unora dintre cei mai cunoscuți autori ai literaturii române și internaționale.
Capodopere ale cinematografiei italiene, în proiecţii speciale la Timişoara / PROGRAM
Filmele vor fi proiectate în versiuni restaurate, prezentate în ultimii ani la marile festivaluri, şi fac parte dintr-o serie de evenimente de warm-up înaintea celei de-a 11-a ediţii a Ceau, Cinema! la Timișoara.
Ultimele două vernisaje din cadrul proiectului DIPLOMATIC ART
11 decembrie 2014 - 12 decembrie 2014    
19:00
Uniunea Artiştilor Plastici, filiala Timişoara (UAPT), vă invită să luaţi parte la seria evenimentelor din cadrul proiectului DIPLOMATIC ART, Timişoara, 2014, ediţie pilot, organizat de [...]
Evenimentele culturale ale săptămânii 9 - 15 iulie
În această săptămână, profitați de ultimele spectacole din actuala stagiune a Teatrului Național Timișoara, de petreceri, de expoziții și de filme franțuzești la Cinema Victoria, pentru că e săptămâna Franței.
Colinde tradiţionale româneşti şi internaţionale, la Filarmonica Arad
18 decembrie 2014 - 19 decembrie 2014    
19:00
Concertul tradiţional de colinde al Filarmonicii de Stat Arad, programat joi, 18 decembrie, de la ora 19.00, va fi reluat vineri, 19 decembrie, de la [...]
Micro-Europa într-o carte: istorie, religie și cultură. Lansare de carte la Biblioteca din Arad
Volumul „Români, sârbi, slovaci pe Valea Mureșului Inferior (1802-1918)” vă invită să explorați noi perspective privind istoria, identitatea și diversitatea, explorând valorile și relațiile românești și europene.
Agenda de weekend pentru vestul țării
Seri de film în aer liber, silent disco, expoziții, festivaluri de jazz și rock, concerte și bere, filme pentru cinefili mici și mari.
Franco: "The Mixtaper". Live performace și expoziție de grafică
"The Mixtaper" este un material muzical care conține atât părți din cele 7 mixtape-uri lansate până acum de artist, cât și material nou.
Evenimentele culturale ale săptămânii 16 – 22 iulie în Timișoara
Începe o nouă ediție Ceau, Cinema!, cu zeci de filme faine, grupate pe mai multe secțiuni. În weekend puteți (re)descoperi cavaleri, domnițe și menestreli, iar dacă sunteți fani metal, vă așteaptă patru zile pline. 
Peace on Earth - concert de gospel simfonic, la început de An Nou
4 ianuarie 2015    
ore diverse
Asociația Culturală Timișoara Gospel Project (TGP) invită timişorenii la  Concertul de Anul Nou „Peace on Earth”, care  va avea loc la Biserica Reformată Timișoara-Cetate, duminică, [...]
Teo Milea - "Recital pe clape albe ... şi negre +" cu piese în premieră!
1 martie 2015    
ore diverse
Teo Milea pregătește lansarea unui nou  material discografic, Open Minds, care va fi ansat în toamna acestui an. Parte dintre piesele de pe noul material [...]
”Dictatorii”, spectacol de teatru și muzică la Memorialul Revoluției
Spectacolul explorează istoria anilor comuniști sub Ceaușescu, concentrându-se pe cenzură, libertatea de exprimare și totalitarism.
Timișoara Triathlon pune orașul în mișcare cu cea de-a treia ediție
Participă peste 600 de concurenți din țară și străinătate. Față de edițiile anterioare, anul acesta sunt două zile de competiții: Campionatul Național de Triatlon pe Distanță Medie și Competiția TRIKIDS, curse de Duatlon pentru copii între 6 și 13 ani.
Evenimentele culturale ale săptămânii 23 - 29 iulie în Timișoara
Ziua județului Timiș cu trei zile de acces gratuit la muzee și un spectacol folcloric extraordinar, Ziua Timișoarei, concertul lui Ara Malikian, filme, expoziții și Orgile Cetății se află în programul săptămânii.
Ziua Județului Timiș, celebrată printr-un maraton de evenimente culturale și sportive / PROGRAM
Spectacol cu Ansamblul Profesionist Banatul, hora bănățeană, expoziții cu tururi ghidate și Cupa instituțiilor timișene la fotbal fac parte din programul celor patru zile de sărbătoare.
Saragossa Band, Francesco Napoli şi The Motans, la Zilele Hunedoarei / PROGRAM
Zilele Hunedoarei vor avea loc în perioada 26 - 28 iulie, în Piaţa Regele Ferdinand I. În prima zi sunteți invitați la Ziua Porților Deschise la Castelul Corvinilor și la Grădina Zoologică.
”Parada Clătitelor” la Moneasa / PROGRAM
Festivalul a ajuns la a 23-a ediție și va avea loc la sfârșitul lunii iulie. Invitați speciali sunt Monica Anghel, Cornez Borza și Mariana Anghel.
Festivalul Părădaiselor, o nouă ediție la Timișoara
Festivalul aduce împreună împreună iubitorii de roșii, producătorii locali și pasionații de gastronomie.
Felix Nicolau la Biblioteca din Arad: lansare de carte și sesiune de autografe
În volumul „Știința minciunii responsabile. Tratat de embolii culturale”, Felix Nicolau ne invită la o palpitantă călătorie prin biblioteci și prin lumea cea mare, în căutarea lucrurilor cu adevărat importante.
Evenimentele culturale ale săptămânii 30 iulie - 5 august în Timișoara
Ziua Timișoarei va fi marcată în Parcul Rozelor. Vor fi și opera rock a lui Josef Kappl, și operetă, dar și folclor.
Patru zile de evenimente cu ocazia Zilei Timișoarei / FOTO & VIDEO
Vor urca pe scena din Parcul Rozelor Teatrul de Operetă și Musical „Ion Dacian” din București, Florin Ristei, Ansamblul ”Timișul”, Roby Lakatos și Miroslav Ilić.
Evenimentele lunii august în Timișoara
În august, Timișoara va prinde viață cu „City Celebration”, un eveniment de neratat care va umple orașul de bucurie și energie. Vizitatorii și locuitorii se vor putea bucura de spectacole de excepție oferite de artiști internaționali renumiți, printre care Passenger și Rita Ora, de activități numeroase și expoziții.
Events on 1 iulie 2024
Events on 4 iulie 2024
Events on 13 iulie 2024
Events on 20 iulie 2024
Events on 27 iulie 2024
Events on 1 august 2024
poezie si rock biblioteca judeteana arad
Alte evenimente culturale, spiritualitate vineri, 12 iunie 2026, 18:00

„Poezie și Rock”, o seară specială la Biblioteca Județeană Arad

12 iunie 2026 @ 18:00 - Poezia și muzica rock se întâlnesc vineri, 12 iunie, de la ora 18:00, la Sala de Arte a Bibliotecii Județene „A. D....

„Poezie și Rock”, o seară specială la Biblioteca Județeană Arad
visit timisoara

Evenimentele culturale ale săptămânii 9 – 15 iunie, la Timișoara

9 iunie 2026 - 15 iunie 2026 @ ore diverse - Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră...

Evenimentele culturale ale săptămânii 9 – 15 iunie, la Timișoara
secession
Alte evenimente culturale, spiritualitate sâmbătă, 8 octombrie 2016, 18:30

Ziua Mondială Art Nouveau, sărbătorită la Timișoara prin tururi ghidate, ateliere și jazz

8 octombrie 2016 - 23 octombrie 2016 @ 18:30 - A cincea ediţie a Festivalulului Baroc va avea loc la Timișoara  în perioada 8 – 23 octombrie...

Ziua Mondială Art Nouveau, sărbătorită la Timișoara prin tururi ghidate, ateliere și jazz
conferinta arad administratie
Alte evenimente culturale, spiritualitate duminică, 11 septembrie 2016, 19:00

Conferință dedicată istoriei și administrației românești, la Arad

11 septembrie 2016 @ 19:00 - 21:30 - 11 septembrie, ora 19:00, Sala "Capitol", Timişoara Filmul regizorului Cristi Puiu, SIERANEVADA,  despre care...

Conferință dedicată istoriei și administrației românești, la Arad

„Despre libertate” cu Gabriela Adameșteanu, la UVT

18 mai 2026 @ 18:00 - 20:00 - Universitatea de Vest din Timișoara (UVT) vă invită la un nou eveniment cultural dedicat dialogului despre cultură...

„Despre libertate” cu Gabriela Adameșteanu, la UVT
Alte evenimente culturale, spiritualitate sâmbătă, 16 mai 2026, 15:00

Primul muzeu interactiv pentru copii din Timișoara se deschide în Bastionul Theresia

16 mai 2026 - 30 iunie 2026 @ 15:00 - Muzeul Interactiv pentru copii se deschide pe 16 mai 2026 în Bastionul Theresia. Destinat copiilor cu vârste...

Primul muzeu interactiv pentru copii din Timișoara se deschide în Bastionul Theresia
Alte evenimente culturale, spiritualitate sâmbătă, 23 mai 2026, 21:00

Noaptea Albă a Muzeelor 2026 la Filarmonica Banatul

23 mai 2026 - 24 mai 2026 @ 21:00 - 0:30 - Programul propune o experiență culturală complexă, cu proiecții de film mut, concerte live,...

Noaptea Albă a Muzeelor 2026 la Filarmonica Banatul

Să ciTimișoara – incursiune în istoria și conflictele Orientului Mijlociu

8 mai 2026 @ 17:30 - 19:00 - Publicul este invitat să participe la o întâlnire care promite nu doar informație, ci și context, claritate și...

Să ciTimișoara – incursiune în istoria și conflictele Orientului Mijlociu