Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Alaiul Colindătorilor aduce la Timișoara cele mai frumoase tradiții și obiceiuri de Crăciun

19 decembrie 2024 @ 12:00 –

Peste 250 de colindători din județul Timiș vor sosi la Timișoara în 19 decembrie. Alaiul va porni din fața Palatului Administrativ.

Articol de Dana Florea, 19 decembrie 2024, 12:00

Alaiul Colindătorilor aduce la Timișoara cele mai frumoase tradiții și obiceiuri de Crăciun

Bătuta cu dubele, jocul caprei, colinde de fecior, de fată și de gazdă sunt doar câteva dintre datinile care vor aduce culoare și bucurie pe străzile Timișoarei, la Alaiul Colindătorilor, cel mai așteptat eveniment al iernii.

Peste 250 de colindători din județul Timiș vor sosi la Timișoara joi, 19 decembrie 2024 pentru a celebra sărbătoarea Crăciunului. Dubași din Pietroasa, Curtea, Fârdea, Margina, colindători din Buziaș, Comloșu Mare, Tomești, de la Palatul Copiilor și Bârna, precum și Fanfara Bega sau Ansamblul folcloric ”Junii Timișului”, Formația de tineret  a Ansamblului  Profesionist Banatul și Ansamblul Ghiocelul din Giroc vor aduce bucuria și tradițiile de Crăciun la Timișoara.

Colindătorii se vor întâlni la ora 11:30,  în fața Centrului de Cultură și Artă al Județului Timiș (str. E.Ungureanu nr.1),  după care vor porni pe str. Eugeniu de Savoya spre Bastionul Maria Theresia, unde vor susține un scurt moment de colinde.

La ora 12:00,  Alaiul colindătorilor se va îndrepta  spre Palatul Administrativ, pe Bv. Revoluției din 1989, până la Consiliul Județean Timiș. Aici sutele de colindători vor  susține un moment artistic de aproximativ 30 de minute, pe scena special amenajată in fața Consiliului Județean Timiș.

În jurul orei 13:00, Alaiul colindătorilor se va  îndrepta spre Piața Victoriei, pe următorul traseu: Bv. Revoluției din 1989, str. 9 Mai, apoi prin Piața Libertății până în aproprierea Catedralei Mitropolitane, unde, pe platoul din Piața Victoriei, se va desfășura un scurt moment artistic.

În jurul orei 13:30  colindătorii vor traversa intersecția de pe Bulevardul Constantin Diaconovici Loga, spre Mitropolia Banatului, unde se vor opri pentru susținerea unui spectacol de colinde.

Evenimentul este organizat de Consiliul Județean Timiș și Centrul de Cultură și Artă al Județului Timiș.

Mai multe evenimente din Timișoara și din partea de vest a țării.

 

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
27
30
9
10
12
16
17
20
24
Evenimentele culturale ale săptămânii 28 octombrie - 3 noiembrie, la Timișoara
În această săptămână, Halloweenul aduce tururi cu lanternă, filme cu vampiri și petreceri tematice, dar și vernisaje, concerte, poezie și discuții despre cinema.
De la inteligența apei din Cheile Nerei, la o „Insulă de Apă Vie”
Evenimentul, intitulat „Insula de Apă Vie: Unde Vacanța Învăță și Școala Se Joacă”, propune o abordare inovatoare a învățării și a timpului petrecut în familie, inspirată de fluiditatea și sustenabilitatea apei.
Dimineață de duminică cu Ada Milea și pinguinul Apolodor, la Timișoara
Timișorenii sunt așteptați, cu mic, cu mare la o întâlnire cu pinguinul călător Apolodor și prietenii săi, Ada Milea, Dorina Chiriac, Alex Bogdan, Radu Bânzaru, duminică, [...]
Expoziţie de icoane pictate de copii, la Muzeul Catedralei Mitropolitane
vineri,22 aprilie, ora 16:00, Catedrala Mitropolitană Timişoara În jur de 100 de icoane pictate de copiii şcolii Gimnaziale „Sfântul Antim Ivireanu” vor fi expuse astăzi, [...]
Programul lunii noiembrie la Opera Națională Română Timișoara
Află care sunt spectacolele lunii, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
„Colibri” – o comedie neagră cu nerv, adusă de Fundația Artmedia la Timișoara
Fundația Artmedia aduce în premieră la Timișoara, în cadrul stagiunii 2025, spectacolul „Colibri”, o comedie horror cu accente de absurd și ironie fină, în regia lui Florin Piersic Jr.
Programul lunii noiembrie la Teatrul Maghiar de Stat Timișoara
Toamna se încheie la Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” din Timișoara cu o selecție de spectacole introspective, clasice, contemporane și povești pentru toate vârstele.
Expoziție retrospectivă de fotografie ”Imagine. Sunet. ’89. Perspective”
Expoziția invită publicul să redescopere, prin fotografie și noile media, memoria Revoluției Române din 1989 și semnificațiile sale în prezent.
Regina Maria – o lecție de istorie, o lecție de viață, la Arad
Evenimentul, menit să reamintească celor tineri rolul esențial pe care l-a avut Regina Maria în desăvârșirea Marii Uniri și în consolidarea identității românești moderne, are loc în 6 noiembrie 2025.
”Mata Hari”, one-woman show cu Roberta Popa Ionescu
Spectacolul recompune tabloul unei vieți în care istoria personală și istoria tulburatului început de secol XX se amestecă halucinant, ca un dans pe cât de exotic, pe atât de fatal.
Festivalul ”Ceaunul de Aur” la Sânmartinu Sârbesc
Evenimentul se desfășoară în paralel cu Hramul Bisericii Ortodoxe Române din localitate și sfințirea Căminului Cultural.
Premiera "Vârful Aisbergului", de Antonio Tabarez, inaugurează cea de-a patra ediţie a "Festivalului de Teatru Nou"
Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad si Consiliul Local al municipiului Arad organizeaza in perioada 7-15 mai 2016 cea de-a patra editie a Festivalului International de Teatru Nou. O [...]
Conferinţă Ion Caramitru la Sala "Vasile Goldiş" a Consiliului Judeţean
29 aprilie,ora 12:00, Consiliul Judeţean Arad Vineri, 29 aprilie, începând cu ora 12:00, în Sala „Vasile Goldiș” a Consiliului Județean Arad va avea loc o [...]
Culmea, festival de film pentru copii și tineri despre natură și planetă, ajunge la Timișoara
Festivalul are loc în perioada 13 - 15 noiembrie 2025 și include câte o proiecție unică pentru fiecare categorie de vârstă, începând de la 3 ani.
„Devyah” - un proiect despre feminitatea dincolo de stereotipuri, prezentat la Artouching
Vernisajul expoziției cu lucrările realizate de artista Sabina Stan în cadrul proiectului ”Devyah” va avea loc vineri, 14 noiembrie, la Teatrul Basca. Fiecare lucrare este realizată într-o tehnică diferită, pentru a sublinia diversitatea prin care feminitatea se poate manifesta.
Concurs de ciclism și alergare pentru toate vârstele, la Lunca Timișului CX
Lunca Timișului CX este un eveniment de strângere de fonduri pentru construirea și dezvoltarea WOODROCKS – tabără, loc de experimentare, construire, educație ecologică și sustenabilitate destinat în principal copiilor.
Evenimentele culturale ale săptămânii 18 - 24 noiembrie, la Timișoara
În această săptămână se deschide Cinema Johnny - noul cinematograf din Freidorf, continuă seria de documentare „Portret vertical” cu portretul arhitectului Șerban Sturdza și tururile ghidate prin cartierele Timișoarei.
Lansarea site-ului Arhiva literaturii dialectale bănățene la Timișoara, la Muzeul Satului
Arhiva literaturii dialectale bănățene, o arhivă digitală unică, își propune să adune și să păstreze patrimoniul cultural al Banatului prin versuri, evidențiind frumusețea limbajului local și tradițiile zonei.
Evenimente culturale Timișoara - vineri 21 noiembrie
21 noiembrie 2025    
ore diverse
Evenimentele zilei, recomandate în newsletterul săptămânal visit-timisoara! Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
Evenimente culturale Timișoara - sâmbătă, 22 noiembrie
22 noiembrie 2025    
ore diverse
Evenimentele zilei, recomandate în newsletterul săptămânal visit-timisoara! Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
Evenimente culturale Timișoara - duminică, 23 noiembrie
23 noiembrie 2025    
ore diverse
Evenimentele zilei, recomandate în newsletterul săptămânal visit-timisoara! Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
”Tosca” la Opera Română Timișoara
Opera Națională Română Timișoara prezintă miercuri, 15 ianuarie 2020, de la ora 19.00, ”Tosca” de Giacomo Pucini, operă în trei acte după un libret de [...]
Târg de Crăciun, colinde și gastronomie bănățeană la Conacul Mocioni din Foeni / PROGRAM
Conacul Mocioni din Foeni își redeschide porțile pentru public cu primul Târg de Crăciun al producătorilor locali, eveniment organizat de Asociația My Banat.
"Festivalul Luminii" sau despre frumuseţea lucrurilor mărunte
21 mai, ora 14:00, Parcul Eminescu, Arad Festivalul Luminii este un altfel de festival, un spațiu de manifestare artistică a tinerelor talente, o atmosferă creată [...]
Târgul de Crăciun 2025 de la Timișoara / PROGRAM
Târgul de Crăciun din Timișoara are loc în perioada 30 noiembrie – 7 ianuarie, în Piața Victoriei, Piața Libertății, Piața Sfântul Gheorghe și Piața Unirii.
Events on 31 octombrie 2025
Events on 8 noiembrie 2025
Events on 27 noiembrie 2025
festivalul taragotului 2026
Folclor / Muzică populară sâmbătă, 15 octombrie 2016, 20:00

”Festivalul Taragotului” revine la Vața de jos

15 octombrie 2016 @ 20:00 - Filarmonica Banatul Timișoara vă invită la un concertul simfonic extraordinar ”300 de ani de lumină” sâmbătă,...

”Festivalul Taragotului” revine la Vața de jos
florica bradu festival concurs sicula
Folclor / Muzică populară duminică, 19 iulie 2026, 19:00

Festivalul Național-Concurs de Folclor „Florica Bradu” revine la Șicula

19 iulie 2026 @ 19:00 - Comuna arădeană Șicula găzduiește duminică, 19 iulie 2026, cea de-a doua ediție a Festivalului Național-Concurs de...

Festivalul Național-Concurs de Folclor „Florica Bradu” revine la Șicula
visit timisoara
Folclor / Muzică populară marți, 30 iunie 2026, 00:00

Evenimentele culturale ale săptămânii 30 iunie – 7 iulie, la Timișoara

30 iunie 2026 - 6 iulie 2026 @ ore diverse - Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră...

Evenimentele culturale ale săptămânii 30 iunie – 7 iulie, la Timișoara
festivalul inimilor 2026
Folclor / Muzică populară miercuri, 1 iulie 2026, 19:00

Festivalul Inimilor 2026 aduce la Timișoara ansambluri și artiști din 13 țări / PROGRAM

1 iulie 2026 - 5 iulie 2026 @ 19:00 - Casa de Cultură a Municipiului Timișoara organizează, în perioada 1-5 iulie 2026, cea de-a 35-a ediție a...

Festivalul Inimilor 2026 aduce la Timișoara ansambluri și artiști din 13 țări / PROGRAM
Folclor / Muzică populară vineri, 30 septembrie 2016, 17:00

Festivalul ”Zilele Veverițelor” 2026 la Buziaș / PROGRAM

30 septembrie 2016 @ 17:00 - 19:00 - Iar e toamnă, începem o nouă „rundă”  de călătorii!Mergem în Brazilia.Vineri, 30 septembrie, la ora...

Festivalul ”Zilele Veverițelor” 2026 la Buziaș / PROGRAM
Folclor / Muzică populară sâmbătă, 1 octombrie 2016, 19:00

Festivalul-Concurs Național „Florica Ungur” revine la Oradea cu cea de-a V-a ediție

1 octombrie 2016 @ 19:00 - 20:30 - 1 octombrie, ora 19:00, Fabrica de Tramvaie - ASTRA Vagoane Călători, Arad Un Codex latin de cântece din...

Festivalul-Concurs Național „Florica Ungur” revine la Oradea cu cea de-a V-a ediție
Folclor / Muzică populară vineri, 30 septembrie 2016, 23:59

Festivalul Național de Folclor ”Petrică Moise”, ediția a V-a, la Timișoara

30 septembrie 2016 - 14 octombrie 2016 @ 23:59 - 1:00 - 30 septembrie, ora 23.59, "Joy's Cafe", Arad Expoziţie de Fotografie Politică -  Ciprian...

Festivalul Național de Folclor ”Petrică Moise”, ediția a V-a, la Timișoara
Folclor / Muzică populară duminică, 25 septembrie 2016, 19:00

Muzică, dans și voie bună la Ruga de la Ghiroda 2026

25 septembrie 2016 - 1 octombrie 2016 @ 19:00 - 23:00 - PROGRAMUL FESTIVALULUI INTERNAŢIONAL DE TEATRU ORADEA, ediția 2016 Duminică, 25 septembrie...

Muzică, dans și voie bună la Ruga de la Ghiroda 2026