Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Au început înscrierile pentru Jocul-Concurs Poveștile Cangurului

10 februarie 2016 @ 17:00 – 18:30 –

Un nume de referinţă în istoriografia românească, îşi lansează o nouă lucrare

Articol de Dana Florea, 10 februarie 2016, 17:00 / actualizat: 25 aprilie 2025, 12:15

O nouă lucrare dedicată Revoluţiei de la 1848 din Transilvania, la Deva
Map Unavailable

Asociația Institutul pentru Dezvoltarea Evaluării în Educație (IDEE) anunță deschiderea înscrierilor la jocul-concurs de limba română, Poveștile Cangurului pentru clasa pregătitoare și clasele I-XII, programat pe 16 mai 2025. Acesta testează cunoștințele de limbă și civilizație, intuiția, logica și viteza de reacție.

„Competiția este menită să dezvolte interesul copiilor pentru lectură și să-i convingă de importanța și frumusețea operelor literare. În cadrul jocului-concurs „Poveștile cangurului”, itemii sunt structurați în maniera subiectelor PISA și sunt contextualizați în universul apropiat copiilor. Testele conțin atât text literar cât și text funcțional. Participând la aceste concursuri, elevii își pot îmbunătăți competențele de comunicare în limba română,” declară Boris Singer, fondatorul Asociației IDEE.

Textele propuse sunt alese, adaptate și prescurtate astfel încât nivelul de înțelegere al acestora și complexitatea lor să fie corelate cu vârsta elevilor.

Elevii pot susține testul pe baza subiectelor transmise către profesori și multiplicate în scoli sau tipărite în reviste, folosind foile de răspuns transmise de asociația IDEE. Ca alternativă, concursul se poate susține online.

În varianta offline, responsabilul de concurs (un profesor sau un părinte) se va ocupa de prezentarea, înscrierea elevilor și organizarea locală. Perioada de înscriere a elevilor se va încheia pe data de 6 mai 2025. După susținerea concursului, responsabilul va expedia prin colet poștal foile de răspuns completate de elevi, în termen de două zile lucrătoare de la data concursului.

În varianta online, părinții pot înscrie elevii individual, pe https://editurasigma.ro, iar înscrierea se poate face inclusiv în ziua susținerii concursului. De asemenea, înscrierile pot fi coordonate de către profesori, pe baza codului alocat școlii.

Puteți consulta întregul regulament pe www.cangurul.ro.

Despre IDEE

Înființată în 2007, Asociația Institutul pentru Dezvoltarea Evaluării în Educație (IDEE) reunește profesori și cercetători din domeniul științelor educației, cu o bogată experiență în elaborarea programelor educaționale, în evaluare și dezvoltare de curriculum. Scopul asociației este realizarea unei comunități profesioniste, capabile să creeze mecanisme funcționale pentru creșterea calității sistemului de învățământ preuniversitar. De-a lungul timpului, Asociația IDEE a derulat o serie de proiecte, cu impact local sau mai extins, pentru sporirea calității educației.

Despre Cangurul

Concursurile Cangurul se bucură de un mare succes la nivel național și internațional, ele însoțind multe generații de elevi de-a lungul parcursului lor școlar. Astfel, Cangurul a devenit mai mult decât un concurs, a devenit o comunitate a cărei pasiune pentru cultură, știință și perspicacitate a unit elevi din întreaga lume într-o entitate cu valori comune.

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
27
30
9
10
13
16
17
20
24
De la inteligența apei din Cheile Nerei, la o „Insulă de Apă Vie”
Evenimentul, intitulat „Insula de Apă Vie: Unde Vacanța Învăță și Școala Se Joacă”, propune o abordare inovatoare a învățării și a timpului petrecut în familie, inspirată de fluiditatea și sustenabilitatea apei.
Dimineață de duminică cu Ada Milea și pinguinul Apolodor, la Timișoara
Timișorenii sunt așteptați, cu mic, cu mare la o întâlnire cu pinguinul călător Apolodor și prietenii săi, Ada Milea, Dorina Chiriac, Alex Bogdan, Radu Bânzaru, duminică, [...]
Programul lunii noiembrie la Teatrul German de Stat Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, citește detalii despre fiecare dintre ele și află de unde poți cumpăra bilete.
Programul lunii noiembrie la Opera Națională Română Timișoara
Află care sunt spectacolele lunii, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
„Colibri” – o comedie neagră cu nerv, adusă de Fundația Artmedia la Timișoara
Fundația Artmedia aduce în premieră la Timișoara, în cadrul stagiunii 2025, spectacolul „Colibri”, o comedie horror cu accente de absurd și ironie fină, în regia lui Florin Piersic Jr.
"Reunificarea celor două Corei" la Teatrul Clasic "Ioan Slavici"
26 ianuarie, ora 19:00, Teatrul Clasic "Ioan Slavici"Arad, Sala Studio "Reunificarea celor două Corei", de Joel Pommerat, regia: Radu-Alexandru Nica Textul piesei ,,Reunificarea celor doua [...]
Expoziție retrospectivă de fotografie ”Imagine. Sunet. ’89. Perspective”
Expoziția invită publicul să redescopere, prin fotografie și noile media, memoria Revoluției Române din 1989 și semnificațiile sale în prezent.
Regina Maria – o lecție de istorie, o lecție de viață, la Arad
Evenimentul, menit să reamintească celor tineri rolul esențial pe care l-a avut Regina Maria în desăvârșirea Marii Uniri și în consolidarea identității românești moderne, are loc în 6 noiembrie 2025.
”Mata Hari”, one-woman show cu Roberta Popa Ionescu
Spectacolul recompune tabloul unei vieți în care istoria personală și istoria tulburatului început de secol XX se amestecă halucinant, ca un dans pe cât de exotic, pe atât de fatal.
Evenimentele culturale ale săptămânii 11 - 17 noiembrie, la Timișoara
Timișoara Ideas Fest aduce discuții curajoase despre adevăr și manipulare, Caravana Paradiso transformă orașul într-un mic festival de scurtmetraje, iar CULMEA – Film & Educație de Mediu ne amintește, prin povești pentru toate vârstele, cât de fragilă și frumoasă e lumea în care trăim.
„Devyah” - un proiect despre feminitatea dincolo de stereotipuri, prezentat la Artouching
Vernisajul expoziției cu lucrările realizate de artista Sabina Stan în cadrul proiectului ”Devyah” va avea loc vineri, 14 noiembrie, la Teatrul Basca. Fiecare lucrare este realizată într-o tehnică diferită, pentru a sublinia diversitatea prin care feminitatea se poate manifesta.
Concurs de ciclism și alergare pentru toate vârstele, la Lunca Timișului CX
Lunca Timișului CX este un eveniment de strângere de fonduri pentru construirea și dezvoltarea WOODROCKS – tabără, loc de experimentare, construire, educație ecologică și sustenabilitate destinat în principal copiilor.
"Ivan Turbincă" - spectacol pentru copii la Teatrul Dramatic "I.D.Sârbu"
11 iunie, ora 12:00, ora 12:00, Teatrul Dramatic "I.D.Sârbu", Petroşani "Ivan Turbincă", regia: Daniel Vulcu, scenografia: Oana Cernea Preţ bilete: 10 lei adulţi, 8 lei [...]
Lansarea site-ului Arhiva literaturii dialectale bănățene la Timișoara, la Muzeul Satului
Arhiva literaturii dialectale bănățene, o arhivă digitală unică, își propune să adune și să păstreze patrimoniul cultural al Banatului prin versuri, evidențiind frumusețea limbajului local și tradițiile zonei.
Evenimente culturale Timișoara - vineri 21 noiembrie
21 noiembrie 2025    
ore diverse
Evenimentele zilei, recomandate în newsletterul săptămânal visit-timisoara! Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
Evenimente culturale Timișoara - sâmbătă, 22 noiembrie
22 noiembrie 2025    
ore diverse
Evenimentele zilei, recomandate în newsletterul săptămânal visit-timisoara! Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
Asociația Culturală Kratima acordă ”pașapoarte culturale” pentru elevi, copii și seniori
Aflat la a doua ediție, proiectul „Pașaport cultural”, derulat de Asociația Culturală Kratima, demarează sâmbătă, 14 mai 2016. Proiectul se va desfășura în perioada 14 [...]
Art Your Winter, târg de artă contemporană, la Centrul de Proiecte
Pe parcursul expoziției, cu ocazia zilei de 1 Decembrie, va fi organizată a doua ediție a Maratonului de pictură, în cadrul căruia publicul va avea ocazia să întâlnească artiștii participanți.
Târg de Crăciun, colinde și gastronomie bănățeană la Conacul Mocioni din Foeni / PROGRAM
Conacul Mocioni din Foeni își redeschide porțile pentru public cu primul Târg de Crăciun al producătorilor locali, eveniment organizat de Asociația My Banat.
"Festivalul Luminii" sau despre frumuseţea lucrurilor mărunte
21 mai, ora 14:00, Parcul Eminescu, Arad Festivalul Luminii este un altfel de festival, un spațiu de manifestare artistică a tinerelor talente, o atmosferă creată [...]
Târgul de Crăciun 2025 de la Timișoara / PROGRAM
Târgul de Crăciun din Timișoara are loc în perioada 30 noiembrie – 7 ianuarie, în Piața Victoriei, Piața Libertății, Piața Sfântul Gheorghe și Piața Unirii.
Events on 31 octombrie 2025
Events on 27 noiembrie 2025
visit timisoara
_ AZI sau VIITOR marți, 28 aprilie 2026, 00:00

Evenimentele culturale ale săptămânii 28 aprilie – 4 mai, la Timișoara

28 aprilie 2026 - 4 mai 2026 @ ore diverse - Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră...

Evenimentele culturale ale săptămânii 28 aprilie – 4 mai, la Timișoara
jurnalul unui fotbalist
_ AZI sau VIITOR marți, 28 aprilie 2026, 18:00

Fotbal și povești: Alec Blenche vine la Timișoara cu „fotbaliștii de buzunar”

28 aprilie 2026 @ 18:00 - Alec Blenche, unul dintre cei mai îndrăgiti autori de cărți pentru copii din România, lansează la Timișoara,...

Fotbal și povești: Alec Blenche vine la Timișoara cu „fotbaliștii de buzunar”
timisoara muzicala 2026 felarmonica banatul
_ AZI sau VIITOR vineri, 1 mai 2026, 19:00

Simfonia a IX-a de Mahler deschide ”Timișoara Muzicală”

1 mai 2026 @ 19:00 - Ediția aniversară a Festivalului Internațional „Timișoara Muzicală” are loc între 1 și 29 mai 2026 și reunește o...

Simfonia a IX-a de Mahler deschide ”Timișoara Muzicală”
oglina frumusetii expozitii timisoara
_ AZI sau VIITOR miercuri, 29 aprilie 2026, 18:00

„Oglinda frumuseții!” – feminitatea în Antichitate, la Muzeul Național al Banatului

29 aprilie 2026 - 31 octombrie 2026 @ 18:00 - Expoziția reunește peste 150 de artefacte provenite din Tomis și din alte situri majore din Dobrogea...

„Oglinda frumuseții!” – feminitatea în Antichitate, la Muzeul Național al Banatului
_ AZI sau VIITOR sâmbătă, 25 aprilie 2026, 12:00

Festivalul „Suflet de România” la Domeniul Regal Săvârșin: tradiție și muzică live

25 aprilie 2026 - 26 aprilie 2026 @ 12:00 - 19:30 - Evenimentul promite două zile pline de muzică live, produse locale și activități pentru...

Festivalul „Suflet de România” la Domeniul Regal Săvârșin: tradiție și muzică live
_ AZI sau VIITOR joi, 23 aprilie 2026, 17:00

O nouă ediție a Festivalului “Drăgan Muntean”, la Deva

23 aprilie 2026 - 24 aprilie 2026 @ 17:00 - Ediția a XIII-a Festivalului-concurs național de interpretare vocală a cântecului popular românesc...

O nouă ediție a Festivalului “Drăgan Muntean”, la Deva
_ AZI sau VIITOR joi, 18 august 2016, 11:00

”Banat Brunch de primăvară”, la Muzeul Satului Bănățean din Timișoara

18 august 2016 - 30 august 2016 @ 11:00 - Timp de două săptămâni, între 18 și 30 august 2016, suntem invitați la o serie de evenimente...

”Banat Brunch de primăvară”, la Muzeul Satului Bănățean din Timișoara
_ AZI sau VIITOR duminică, 19 aprilie 2026, 19:00

SoNoRo Conac aduce muzica de cameră în locuri emblematice: City in Focus revine la Arad

19 aprilie 2026 - 23 aprilie 2026 @ 19:00 - Între 19 și 23 aprilie 2026 cinci concerte vor anima spații reprezentative din oraș și împrejurimi,...

SoNoRo Conac aduce muzica de cameră în locuri emblematice: City in Focus revine la Arad