Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Carmina Burana, o nouă provocare pentru Corul comunitar

6 septembrie 2024 – 7 septembrie 2024 @ 20:00 –

Corul comunitar va cânta împreună cu Orchestra simfonică „Remus Georgescu” și Corul „Ion Românu” ale Filarmonicii Banatul Timișoara și Corul pe voci egale al Liceului de Artă „Ion Vidu” Timișoara.

Articol de Dana Florea, 6 septembrie 2024, 20:00

Carmina Burana, o nouă provocare pentru  Corul comunitar

Corul comunitar continuă cu o nouă provocare. După debutul de anul trecut, când peste 300 de timișoreni reuniți de pasiunea comună pentru muzică au urcat pe aceeași scenă în fața a peste 2.500 de spectatori și au dat glas unei părți din Simfonia a IX-a de Ludwig Van Beethoven (Oda bucuriei – imnul Uniunii Europene), anul acesta, în 6 și 7 septembrie, vor susține două concerte,  în cadrul cărora vor interpreta celebra lucrare a lui Carl OrffCarmina Burana, una dintre cele mai populare lucrări corale din secolul XX, cunoscută pentru energia sa vibrantă și forța expresivă. 

Concertele vocal-simfonice extraordinare ce îl vor avea la pupitrul dirijoral pe maestrul Gabriel Bebeșelea vor avea loc în Parcul Rozelor, de la ora 20:00. 

Una dintre cele mai mari bucurii e că un însemnat proiect, la care s-au acumulat multe ore de muncă oferite cu generozitate de sute de oameni îndrăgostiți de muzică, profesioniști sau amatori, să continue. A doua ediție a Corului comunitar continuă cu o provocare și mai mare față de anul trecut când, în cadrul Capitalei Europene a Culturii, ne-a adus împreună în cel mai important mesaj de pace și înfrățire – Simfonia a IX-a de Beethoven “Oda bucuriei”. Anul acesta, celebrissima Carmina Burana, o compoziție despre destin, va avea și acum rolul de a ne uni nu doar muzical, ci și ideatic. E foarte încurajatoare implicarea artiștilor lirici și instrumentiștilor Filarmonicii “Banatul” în acest proiect, garantând perpetuarea și amplificarea sa. Iar la fel ca în urmă cu un an, la concertul de debut al acestui proiect, țin neapărat să mulțumesc membrilor Corului comunitar pentru faptul că ne aduc aminte nouă, profesioniștilor, de ce facem muzică”, spune maestrul Gabriel Bebeșelea, inițiatorul proiectului.

Corul comunitar va cânta împreună cu Orchestra simfonică „Remus Georgescu” și Corul „Ion Românu” ale Filarmonicii Banatul Timișoara și Corul pe voci egale al Liceului de Artă „Ion Vidu” Timișoara.

Soliștii concertului sunt: soprana Aleksandra Jovanović, contratenorul Valer Sabadus și baritonul Sebastian Balaj. Dirijorii corurilor sunt: Maria Gyuris (Corul pe voci egale al Liceului de Artă „Ion Vidu” Timișoara), Iosif Todea (Corul „Ion Românu” al Filarmonicii Banatul Timișoara), Codruța Niculescu, Lucia Manga-Gligor, Carol Budai și Lucian Onița (Corul comunitar).

Intrarea este liberă. 

Spectatorii au posibilitatea să își rezerve locurile, accesând link-ul: https://shorturl.at/sWU6h

Evenimentul este organizat de Filarmonica Banatul.

COMPOZITORUL CARL ORFF

Compozitor, dirijor și muzicolog, Carl Orff s-a născut la 10 iulie 1895 în München. Este cunoscut pentru muzica de tatru, însă a acordat o atenție deosebită, încă din tinerețe, educației prin muzică.

Compusă între 1935 – 1936, având ca inspirație 24 de poeme dintr-o copie a antologiei medievale „Carmina Burana”, lucrarea a avut premiera la Frankfurt pe 8 iunie 1937. S-a bucurat de un succes imediat, fiind creația care i-a adus lui Orff celebritatea. Colecția de poeme Carmina Burana datează din jurul anilor 1230. Textele scrise în latina medievală, germana veche și franceza provensală au fost descoperite în mănăstirea benedictină Benediktbeuern din Bavaria în 1803.

Lucrarea s-a născut din dorința compozitorului de a evoca emoții primare și intense, inspirându-se din tradiția goliardică a poeziei medievale. Conținută în paginile acelei cărți, poezia, văzută prin prisma modernității, se transformă într-un amestec vibrant de dorințe, plăceri și reflecții asupra efemerității vieții, iar Orff a reușit, cu măiestrie, să transpună aceste idei în muzică.

Pagina spectacolului.

Mai multe evenimente din Timișoara și din partea de vest a țării.

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
30
7
13
14
19
21
24
1
+
2
3
+
Concurs Național de Scurte Povestiri cu temă istorică pentru elevii din clasele I-XII
Concursul a ajuns la ediția a IV-a și are ca scop stimularea interesului pentru istorie, precum și dezvoltarea creativității și imaginației tinerei generații.
Lucrări inedite, semnate Szakáts Béla, la Galeria Pygmalion
Expoziția aduce în fața publicului o parte mai puțin cunoscută a creației artistului timișorean: sculptura în lemn.
Spectacolul imersiv „Van Gogh”, în premieră la Timișoara
Spectacolul itinerant al muzeului imersiv al noilor arte, MINA, este inspirat din scrisorile lui Van Gogh către fratele său și oferă publicului o incursiune captivantă în operele celebrului artist olandez.
Târgul Meșterilor Populari la Muzeul Satului Bănățean, Timișoara
Evenimentul reunește artizani specializați în prelucrarea cânepii, țesături de interior, costume populare, împletituri, prelucrarea lemnului și a ceramicii.
Târg de adopții pentru câini și pisici, la Giarmata-Vii
Evenimentul este organizat de Asociaţia Poli sub sloganul ”Ajutaţi-ne să îi ajutăm!”
Evenimentele culturale ale săptămânii 8 - 14 octombrie în Timișoara
Spectacole, concerte, party-uri, lansări de carte, conferințe, o premieră la Opera Națională, un festival de filme basarabene și 25 de ore - la propriu - sunt ofertele săptămânii.
Prima ediție a Festivalului național de interpretare instrumentală și vocală „Luca Novac”
Festivalul este inițiat de Casa de Cultură a Municipiului Timișoara, în semn de prețuire pentru ceea ce a însemnat Luca Novac pentru folclorul bănățean și național.
Expoziția „Femeia Belle Époque: Frumusețe și Eleganță” la Muzeul Banatului
Expoziția explorează modul în care transformările sociale și culturale din perioada Belle Époque au influențat identitatea femeilor și echilibrul de forțe dintre masculin și feminin.
Festivalul Dovleacului la Mailat, județul Arad
Hodi’s pumpkin fest e găzduit de ferma familiei de agricultori Hodi și va fi o bucurie pentru părinți și copii deopotrivă.
Open Call - Înscrieri pentru workshopul “Spectacolul integral a lui Treplev”
Atelierul se adresează tinerilor actori care vor să-și dezvolte o abordare originală, elevilor care se pregătesc pentru facultatea de teatru și actorilor de toate vârstele care vor să-și împrospăteze mijloacele artistice.
Să ciTimişoara - seară de poezie ”tranfrontalieră” la Cărturești Mercy
Ne vor surprinde și încânta doamnele Veronica Balaj (realizator de emisiuni literare la Radio Timișoara) și Mariana Stratulat.
Kunsthalle Bega prezintă expoziția ”Țara de foc”
Expoziția cercetează anumite linii de excluziune din discursurile istorice și ale istoriei artei din România. Curator, Cosmin Costinaș.
”Din întuneric”. Naturi statice și nocturne realizate de copii
20 octombrie 2024 - 21 decembrie 2024    
17:00 - 20:00
Expoziția de la Galeria din Curte reunește pânze realizate de copii reprezentând naturi statice și nocturne inspirate de operele marilor artiști.
Ne/Revăzut | 1956. Revolta de la Poli Timișoara, evocată într-o expoziție new media
Instalația rememorează revolta studențească de la Universitatea Politehnica Timisoara din 30 octombrie 1956, când 4000 de studenți se îndreptau spre Facultatea de Mecanică, cu speranța că se vor putea împotrivi tăvălugului ideologic care amenința să-i îngenuncheze.
Festivalul Internațional de Literatură FILTM 2024 / PROGRAM
”Literatura și noii ei aliați” este tema ediției de anul acesta, care se va desfășura la Timișoara și în trei orașe din județul Timiș.
Istoria familiilor nobile din Banat, într-o expoziție inedită la Muzeul Național al Banatului
Expoziția „Între memorie și uitare. Familii nobile din Banat în perioada modernă” reconstituie o lume a rafinamentului aristocratic prin intermediul unor obiecte rare și valoroase, care au supraviețuit atât capriciilor istoriei, cât și celor două războaie mondiale și regimului comunist.
Tur ghidat în zona centrală a Timișoarei
Pe parcursul turului ghizii vor povesti despre istoria Timișoarei, punctând clădirile importante pentru activitatea Universității Politehnica Timișoara.
Festivalul Internațional de Orgă TimOrgelFest 2024 / PROGRAM
Aflat la a XXIV-a ediție, festivalul, devenit deja o tradiție a lunii octombrie în orașul de pe Bega, se menține mereu proaspăt și inovator, reunind și în acest an artiști extraordinari, într-o serie de concerte inedite.
Înscrieri pentru Concursul  Internațional Cangurul Lingvist – Limba Engleză
Destinat elevilor din clasele I-XII, concursul testează cunoștințele de limbă și civilizație, intuiția, logica și viteza de reacție.
Evenimentele culturale ale săptămânii 29 octombrie - 4 noiembrie, la Timișoara
În acesată săptămână aveți parte de filme, petreceri cu tema previzibilă - Halloween-ul, spectacole în locuri mai mult sau mai puțin convenționale, concerte.
Muntele dezvrăjit. Un dialog despre comunicarea medicală, la Cărturești Mercy
Evenimentul are loc în cadrul proiectului ”Dialogul de anamneză cu pacientul standardizat”, derulat prin Centrul de cercetare Lingvistică aplicată și studii culturale comparate de la Universitatea de Medicină și Farmacie din Timișoara,
Les Films de Cannes à Timișoara 2024, un maraton al filmelor de autor / PROGRAM
"Emilia Pérez” deschide Les Films de Cannes à Timișoara 2024 iar regizorul filmului, Jacques Audiard, va fi prezent într-o sesiune Q&A cu publicul.
Expoziție colectivă de artă contemporană slovacă la Timișoara
Expoziția atrage atenția asupra Dunării, al doilea cel mai lung fluviu din Europa, care leagă mai multe țări, inclusiv Slovacia și România.
OUT OF THE BOX, expoziție inedită cu creații ale deținuților din penitenciare
Expoziția este un proiect unic, coordonat de Regina Damian, ce aduce în fața publicului larg creațiile artistice ale deținuților din penitenciarul Timișoara, oameni care și-au redescoperit vocea interioară și exprimarea prin arta vizuală.
Events on 18 octombrie 2024
Events on 20 octombrie 2024
Events on 23 octombrie 2024
Events on 26 octombrie 2024
Events on 27 octombrie 2024
visit timisoara
Concerte simfonice marți, 31 martie 2026, 00:00

Evenimentele culturale în perioada 31 martie – 13 aprilie, la Timișoara

31 martie 2026 - 13 aprilie 2026 @ ore diverse - Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu...

Evenimentele culturale în perioada 31 martie – 13 aprilie, la Timișoara
sala filarmonica banatul
Concerte simfonice miercuri, 1 aprilie 2026, 19:00

Programul lunii aprilie la Filarmonica Banatul din Timișoara

1 aprilie 2026 - 26 aprilie 2026 @ 19:00 - Află care sunt spectacolele lunii, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde...

Programul lunii aprilie la Filarmonica Banatul din Timișoara
timisoara muzicala 2026 opera timisoara
Concerte simfonice duminică, 26 aprilie 2026, 19:00

Ediție aniversară a Festivalului Internațional „Timișoara Muzicală”, la Opera din Timișoara / PROGRAM

26 aprilie 2026 - 31 mai 2026 @ 19:00 - Ajuns la ediția cu numărul 50, Festivalul Internațional „Timișoara Muzicală” aduce în prim-plan o...

Ediție aniversară a Festivalului Internațional „Timișoara Muzicală”, la Opera din Timișoara / PROGRAM
visit timisoara
Concerte simfonice marți, 24 martie 2026, 00:00

Evenimentele culturale ale săptămânii 25 – 30 martie, la Timișoara

24 martie 2026 - 30 martie 2026 @ ore diverse - Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră...

Evenimentele culturale ale săptămânii 25 – 30 martie, la Timișoara
Concerte simfonice sâmbătă, 4 aprilie 2026, 00:00

Musica Ricercata | DiVERDI Timișoara devine capitala interpretării muzicii lui Giuseppe Verdi

4 aprilie 2026 - 11 aprilie 2026 @ ore diverse - Între 4 și 11 aprilie 2026, un proiect unic în România readuce opera lui Verdi la acordajul...

Musica Ricercata | DiVERDI Timișoara devine capitala interpretării muzicii lui Giuseppe Verdi
Concerte simfonice miercuri, 25 martie 2026, 19:00

Turneul SoNoRo Conac ajunge pentru prima dată la Palatul Lloyd din Timișoara

25 martie 2026 @ 19:00 - Turneul SoNoRo Conac revine la Timișoara cu un concert găzduit în premieră la Palatul Lloyd, aducând în prim-plan...

Turneul SoNoRo Conac ajunge pentru prima dată la Palatul Lloyd din Timișoara
Concerte simfonice miercuri, 11 martie 2026, 19:00

”Otello” revine pe scena Operei Naționale Române din Timișoara

11 martie 2026 @ 19:00 - După un sfert de secol, montarea revine pe scena timișoreană, păstrând spiritul original și aducând, în același...

”Otello” revine pe scena Operei Naționale Române din Timișoara
Concerte simfonice marți, 10 martie 2026, 00:00

Evenimentele culturale ale săptămânii 10 – 16 martie, la Timișoara

10 martie 2026 - 16 martie 2026 @ ore diverse - Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră...

Evenimentele culturale ale săptămânii 10 – 16 martie, la Timișoara