Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Cele mai bune coruri din Balcani vin la Timișoara la Festivalul coral de muzică modernă și contemporană VOX MUNDI

26 mai 2016 – 27 mai 2016 @ 18:00 – Festivalului coral internațional VOX MUNDI reunește la Timișoara, timp de două zile, cele mai bune coruri din Balcani: Corul „Zvezdice” de la Nis (Serbia), Corul de fete al Colegiului Național de Artă „Ion Vidu” din Timișoara și Corul Național de Copii Radio de la Sofia (Bulgaria), cotat astăzi drept unul dintre cele mai bune coruri de copii din Europa. […]

Articol de Dana Florea, 26 mai 2016, 18:00 / actualizat: 28 mai 2016, 18:04

Cele mai bune coruri din Balcani vin la Timișoara la Festivalul coral de muzică modernă și contemporană VOX MUNDI
Map Unavailable

Festivalului coral internațional VOX MUNDI reunește la Timișoara, timp de două zile, cele mai bune coruri din Balcani: Corul „Zvezdice” de la Nis (Serbia), Corul de fete al Colegiului Național de Artă „Ion Vidu” din Timișoara și Corul Național de Copii Radio de la Sofia (Bulgaria), cotat astăzi drept unul dintre cele mai bune coruri de copii din Europa.

Evenimentul este organizat de Arhiepiscopia Timișoarei, Filarmonica Banatul, Asociația Culturală Kratima, Uniunea Compozitorilor, Asociația Națională Corală, CNA „Ion Vidu” și  Corul Național de Cameră Madrigal Marin Constantin.

Este o ocazie rară de a avea la Timișoara, pe aceeași scenă, coruri de un asemenea nivel, dar și de a întâlni atâtea instituții culturale care au ales să servească împreună unui scop comun, acela de a contribui la revigorarea muzicii corale de calitate.

Spectacolele vor avea loc pe scena Colegiului Național de Artă ”Ion Vidu” în zilele de 26 și 27 mai 2016, de la ora 18.30.

Programul festivalului

Joi, 26 mai 2016, ora 18.00, CNA „Ion Vidu”

Concert de deschidere a festivalului

Corul pe voci egale al CNA „Ion Vidu”

Corul Național Radio din Sofia (Bulgaria)

 

Vineri, 27 mai 2016, ora 18.00, CNA „Ion Vidu”

18.00, CNA „Ion Vidu”  Concert coral

Corul de copii „Zvezdice” din Nis (Serbia)

Corul Național Radio din Sofia (Bulgaria) 

Corul de copii „Zvezdice” din Nis (Serbia)

 

Cu o ascensiune artistică rapidă și un repertoriu de peste 800 de lucrări, aparținând  unor stiluri și epoci diverse, Corul Național de Copii Radio Bulgaria și-a câștigat un loc de cinste în rândurile celor mai bune coruri, atât în Bulgaria, cât și pe scene internaționale de renume din Paris, Londra, New York, Tokio, Moscova, Bonn, Viena, Praga, Stockholm, Bruxelles, Copenhaga, Mexic, Cairo, Honolulu și în alte orașe, din mai bine de 30 de țări.

Fondat și condus de Academicianul Hristo Nedyalkov până la moartea acestuia, în 2013, Corul Național de Copii Radio este laureat, încă de la înființare, al unor numeroase premii naționale și internaționale. În anul 2002, a primit titlul de „Ambasador al culturii europene”, acordat de Federația corală europeană. Corul Național de Copii Radio Bulgaria este astăzi coordonat de Venetsiya Karamanova, discipolă a Maestrului Nedyalkov și membră a echipei Corului Național de Copii Radio Bulgaria de 38 de ani.

 

Corul de copii The Stars (Zvezdice) din Serbia a fost înființat în 2002, în cadrul unui proiect derulat cu sprijinul  Programului de Dezvoltare al Națiunilor Unite, pentru dezvoltarea și implementarea activităților culturale în rândul tinerilor.  Ansamblul reunește 50 de copii talentați, cu vârste cuprinse între 7 și 17 ani, care, prin intermediul educației și al repetițiilor îndelungate, contribuie nu numai la dezvoltarea culturală, ci și la dezvoltarea regiunii, în general.

Zvezdice se recomandă prin numeroase premii, între care se remarcă Premiul special pentru impresie artistică și Premiul I la Festivalul Internațional de Coruri pentru Copii și Tineret din Bratislava – Slovacia, Premiul I la Festivalul Coral de la Ohrid (Macedonia), în 2013, Premiul II la Festivalul internaținal de cor de la Rimini-Italia (2015), Premiul Sfântul Sava pentru contribuția excepțională adusă în cultură ș.a. La Festivalul FEDEHO din Belgrad, în 2013, „Stelele” din Nis a fost declarat „cel mai performant cor din festival”, iar la Festivalul coral din Valjevo (2016) – câștigător absolut al festivalului. Dirijor și director artistic al corului este Jelena Cvetković Crvenica.

 

Corul pe voci egale al Colegiului Naţional de Artă „Ion Vidu” a luat naștere odată cu înfiinţarea şcolii, avându-i ca dirijori pe profesorii Constantin Capetanovici, Magdalena Ursu, Livia Balla, Marius Tănăsescu. Din 1988, la pupitrul acestei prestigioase formaţii corale se află profesoara Maria Gyuris, care o conduce spre un repertoriu foarte vast, cuprinzând piese din literatura muzicală universală şi românească.

Membră a Asociaţiei Corale Naţională din România, formaţia câștigă importante premii naționale și internaționale: Premiul I la Festivalul internaţional al corurilor de copii şi tineret „Timotei Popovici”, în 1990, 1991 şi 1992; Medalia de aur la Festivalul-concurs internaţional de la Celje, Slovenia; Premiul I şi Premiul special pentru promovarea muzicii româneşti la Concursul naţional coral de la Târgu-Mureş (1999); Premiul I la Concursul naţional coral de la Bucureşti (2001); Premiul internaţional Alexandru Paşcanu, acordat de Fundaţia corală Madrigal-Marin Constantin; Marele Premiu la Concursul naţional coral de la Piatra-Neamţ (2003); deține Diploma Uniunii Compozitorilor şi Muzicologilor din România pentru promovarea muzicii corale româneşti; În martie 2008, formaţia a obţinut Distincţia Très bien la Concursul Internaţional Montreux Choral Festival (Elveţia).

Realizează înregistrări Radio și TV, la Timișoara și la Bucureşti, și susține concerte atât în ţară, cât și peste hotare, în Ungaria, Serbia, Elveția, Germania, Franța, unde, în 1994, participă la Festivalul internaţional FIMU de la Belfort.

Mai multe evenimente din Timişoara şi din partea de vest a ţării. 

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
1
2
8
17
22
25
29
1
+
2
+
3
+
4
+
5
Comedia franceză ”Cu ce ți-am greșit noi, Doamne?”, la CINECULTURA
Miercuri, 16 martie 2016, al doilea film al serii la CINECULTURA, este pelicula franceză ”Qu’est-ce qu’on a fait au Bon Dieu?/Cu ce ţi-am greşit noi, [...]
”Aida” la Festivalul Internațional ”Timișoara Muzicală”
Festivalul Internațional Timișoara Muzicală continua cu spectacolul ”Aida” de Giuseppe Verdi, după un libret de Antonio Ghislanzoni, duminică, 23 octombrie 2016, de la ora 18.00. Conducerea muzicală, [...]
Spectacolul invitat ”Panică, bărbați în pragul disperării”, la Teatrul German Timișoara
Spectacolul invitat „Amadeus” de Peter Shaffer, în regia lui Gavriil Pinte, o producție a Secției germane a Teatrului „Radu Stanca” Sibiu, programat de Teatrul German de Stat [...]
Serbările Naționale de la Țebea 2025 / PROGRAM
Interpreți de seamă ai folclorului românesc, precum Nicolae Furdui Iancu, Sava Negrean Brudașcu și Mioara Velicu, vor susține un spectacol folcloric extraordinar, care va fi transmis în direct pe TVR1.
Opera ”Nabucco”, la Festivalul Timișoara Muzicală
Festivalul Internațional Timișoara Muzicală continuă la Opera Română Timișoara cu spectacolul ”Nabucco” de Giuseppe Verdi, după un libret de Temistocle Solera, miercuri, 8 martie 2017, [...]
”Romantic exclusiv. Chopin”. Horia Mihail și Pianul Călător, la Oradea
”Romantic exclusiv. Chopin.” Cu această propunere muzicală, Horia Mihail porneşte din nou la drum însoţit de un pian de concert, pus la dispoziţie de Radio România. [...]
Specialiștii în relații publice și marketing se întâlnesc la cea de-a șasea ediție a Conferinței PRbeta
A șasea ediție a Conferinței PRbeta se va desfășura pe 11 și 12 mai 2016, la Biblioteca Centrală Universitară „Eugen Todoran” a Universității de Vest [...]
Festivalul Artizanilor, trei zile de artă, muzică și gastronomie la Timișoara
Festivalul, aflat la prima ediție, reunește peste 30 de artizani și proiecte locale și aduce pe scenă artiști internaționali din zona muzicii electronice.
Programul lunii septembrie la Teatrul German de Stat Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, citește detalii despre fiecare dintre ele și află de unde poți cumpăra bilete.
RotaRUN: Aleargă pentru educația din mediul rural
Evenimentul caritabil are ca scop sprijinirea educației din mediul rural, prin achiziționarea de echipamente sportive pentru școlile care nu dispun de resurse adecvate.
Ruga Timișoarei 2025, în Parcul Rozelor
Ca în fiecare an, de praznicul Sfântului Ierarh Iosif cel Nou de la Partoş Catedrala, Mitropolitană din Timişoara sărbătorește cel de-al doilea hram.
Evenimentele culturale ale săptămânii 16 - 22 septembrie, la Timișoara
Timișoara trăiește din nou intens, de această dată prin cinema, muzică și gusturi noi. TIFF revine cu o ediție plină de premiere, cineconcert și întâlniri cu cineaști, Timișoara Tasting Tour transformă centrul orașului într-o hartă de savori și experiențe, iar Festivalul „George Enescu” se încheie cu un concert de gală semnat de Cristian Măcelaru și Romanian Chamber Orchestra.
"Domnişoara Nastasia" la Teatrul Clasic Ioan Slavici
Domnişoara Nastasia, de George Mihail Zamfirescu, regia: Laurian Oniga duminică, 3 aprilie, ora 19:00 Nastasia traieste intr-o lume saraca si plina de durere si frustrare, [...]
Timișoara devine capitala mondială a scrimei
Timișoara găzduiește din nou o etapă din Circuitul Satelit al Federației Internaționale de Scrimă, în weekend-ul 20-21 septembrie 2025.
Filme despre curaj la ”Zilele Filmului Polonez” de la Timișoara
În perioada 17 martie - 16 aprilie 2016 ”Zilele filmului polonez” ajung în 7 orașe din țară, Brașov, Timișoara, Iași, Oradea, Târgu Mureș și Cluj [...]
"Ini Mini Maini Mo" cu magicianul Tudor, la Teatrul de Artă
Magicianul Robert Tudor vine în DEVA! Sigur l-aţi văzut la "Românii au talent", unde a ajuns până în finală, sau l-aţi urmărit în emisiunile tv  [...]
Evenimentele culturale ale săptămânii 23 - 29 septembrie, la Timișoara
Sunt din nou zile pline, cu spectacole, expoziții, concerte și întâlniri care transformă orașul într-un spațiu viu. Calendarul acestei săptămâni are ceva pentru fiecare: de la teatru și proiecții de film, la festivaluri consacrate și concerte care vor umple de voie bună piețele centrale.
Evenimente dedicate Sf. Gerard: 995 de ani de la înființarea Episcopiei de Cenad
Evenimentele vor avea loc în perioada 24 – 27 septembrie și cuprind momente liturgice, culturale și tradiționale.
Silviu Gherman - One Man Show, premieră în Oradea!@Moszkva
Bihor , Oradea. Joi 7 Aprilie 2016 20:00, Moszkva Caffe Bună ziua. Sunt Silviu Gherman. Ce vreau să vă spun: pe data de 7 aprilie [...]
Expoziția educativă „Giant Bugs” aduce în Iulius Town o lume nevăzută, mărită de mii de ori
Printre cele mai spectaculoase exponate se numără o molie de peste trei metri și jumătate, o buburuză de doi metri și o tarantulă de trei metri.
Festivalul Internațional de Animație ”Sub bagheta lui Merlin”, la Timișoara / PROGRAM
Eveniment de tradiție, inițiat în urmă cu un deceniu, festivalul a devenit un prilej de întâlnire pentru teatre de animație, artiști și creatori din România și din întreaga lume.
Evenimentele culturale ale săptămânii 30 septembrie - 6 octombrie, la Timișoara
Din programul săptămânii: aniversarea de 20 de ani a Festivalului Simultan, maratonul de 25 de ore de teatru non-stop, filme pentru întreaga familie aduse de KINOdiseea, premiere teatrale, evenimente dedicate artei și patrimoniului și spectacol-eveniment în deschiderea stagiunii Filarmonicii Banatul.
Noaptea Albă a Galeriilor 2025 la Timișoara
Peste 20 de galerii și spații alternative își deschid porțile la Timișoara în Noaptea Albă a Galeriilor, între 3 și 5 octombrie 2025.
Festivalul 25 de ore de teatru non-stop, la Timișoara / PROGRAM
Festivalul aduce în fața publicului 22 de evenimente susținute de peste 100 de artiști tineri în 13 spații convenționale și neconvenționale, timp de mai bine de 25 de ore, fără întrerupere.
Events on 4 septembrie 2025
Events on 5 septembrie 2025
Zilele Băilor Herculane 2025 / PROGRAM
5 sept. 25
Băile Herculane
Events on 7 septembrie 2025
Events on 8 septembrie 2025
Events on 10 septembrie 2025
Events on 13 septembrie 2025
Events on 15 septembrie 2025
Events on 22 septembrie 2025
Events on 25 septembrie 2025
brazi de poveste la muzeu
_ÎN DESFĂȘURARE vineri, 5 decembrie 2025, 00:00

”Brazi de poveste la muzeu”, expoziție caritabilă la Arad

5 decembrie 2025 - 16 decembrie 2025 @ 0:00 - Evenimentul vine în sprijinul celor aflați în evidența Direcției Generale de Asistență Socială...

”Brazi de poveste la muzeu”, expoziție caritabilă la Arad
visit timisoara
_ÎN DESFĂȘURARE marți, 2 decembrie 2025, 00:00

Evenimentele culturale ale săptămânii 2 – 8 decembrie, în Timișoara

2 decembrie 2025 - 8 decembrie 2025 @ ore diverse - Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu...

Evenimentele culturale ale săptămânii 2 – 8 decembrie, în Timișoara
targ Craciun Oradea 2025
_ÎN DESFĂȘURARE vineri, 28 noiembrie 2025, 10:00

Târgul de Crăciun 2025 de la Oradea / PROGRAM

28 noiembrie 2025 - 26 decembrie 2025 @ 10:00 - 22:00 - Ediția din acest an promite o atmosferă de poveste, plină de lumini, arome îmbietoare și...

Târgul de Crăciun 2025 de la Oradea / PROGRAM
atelier interpretare prin dialog
_ÎN DESFĂȘURARE marți, 18 noiembrie 2025, 17:00

Ecouri – ateliere de interpretare a artei prin dialog și reflecție, la Timișoara

18 noiembrie 2025 - 25 noiembrie 2025 @ 17:00 - 19:00 - Proiectul își propune să creeze un spațiu accesibil și deschis pentru oricine dorește...

Ecouri – ateliere de interpretare a artei prin dialog și reflecție, la Timișoara
_ÎN DESFĂȘURARE sâmbătă, 1 noiembrie 2025, 19:00

Programul lunii noiembrie la Teatrul Național Timișoara

1 noiembrie 2025 - 30 noiembrie 2025 @ 19:00 - Află care sunt spectacolele lunii, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de...

Programul lunii noiembrie la Teatrul Național Timișoara
_ÎN DESFĂȘURARE joi, 26 ianuarie 2017, 19:00

Programul lunii noiembrie la Teatrul Maghiar de Stat Timișoara

26 ianuarie 2017 @ 19:00 - 20:30 - 26 ianuarie, ora 19:00, Teatrul Clasic "Ioan Slavici"Arad, Sala Studio "Reunificarea celor două Corei", de Joel...

Programul lunii noiembrie la Teatrul Maghiar de Stat Timișoara
_ÎN DESFĂȘURARE vineri, 28 noiembrie 2025, 15:00

Expoziția „Fragilitatea Eternului”se prelungește până în 3 mai la Muzeul Național de Artă Timișoara

28 noiembrie 2025 - 3 mai 2026 @ 15:00 - 20:00 - Expoziția, unică în România, explorează impactul cataclismelor asupra civilizațiilor, de la...

Expoziția „Fragilitatea Eternului”se prelungește până în 3 mai la Muzeul Național de Artă Timișoara
_ÎN DESFĂȘURARE miercuri, 16 martie 2016, 20:00

Eufonia Festival 2025, la Timișoara / PROGRAM

16 martie 2016 @ 20:00 - Miercuri, 16 martie 2016, al doilea film al serii la CINECULTURA, este pelicula franceză ”Qu’est-ce qu’on a fait au...

Eufonia Festival 2025, la Timișoara / PROGRAM