Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Cinema Studio se redeschide cu un program special cu filme europene și românești

6 decembrie 2024 – 8 decembrie 2024 @ 17:00 –

Biletele vor fi puse în vânzare de marți, 26 noiembrie, ora 16.00.

Articol de Dana Florea, 6 decembrie 2024, 17:00

Cinema Studio se redeschide cu un program special cu filme europene și românești

Noul Cinema Studio se redeschide la Timișoara în weekendul 6-8 decembrie 2024. Programul inaugural cuprinde avanpremiere cu titluri de la Cannes sau Veneția, proiecții de documentare semnate de regizori timișoreni, urmate de discuții și o animație pentru toată familia – opt propuneri pentru toate gusturile și vârstele.

Al treilea cinematograf istoric renovat și redeschis de Municipiul Timișoara, Studio a trecut printr-o reconstrucție aproape totală, transformându-se într-un cinematograf arthouse și un hub pentru sectorul audiovizual. Imaginat împreună cu actorii culturali locali: Institutul Francez, Pelicula Culturală, Marele Ecran, DocuMentor, Timishort, cu sprijinul Groupama Asigurări, Cinema Studio este dotat cu două săli de proiecție, de 184 și respectiv 66 de locuri, un spațiu de coworking și facilități de post-producție, o cafenea la parter și o terasă circulabilă pe acoperiș, unde vara vor avea loc proiecții în aer liber. Cinematograful este administrat și programat prin Centrul de Proiecte, de aceeași echipă care este în spatele Cinema Victoria și Timiș.

„Suntem foarte entuziasmați să putem aprinde din nou proiectoarele și primi publicul în poate cel mai iubit și mai așteptat dintre cinematografele tradiționale ale Timișoarei, Cinema Studio. Acesta va deveni principalul cinematograf de artă al orașului, dedicat comunității tot mai numeroase de Cinefili de Cimișoara. Aici, aceștia vor putea vedea filme de autor contemporane sau de patrimoniu, cu precădere europene, dar și serii tematice, festivaluri și proiecții în exclusivitate, și tot aici vom celebra și vom sprijini creatorii locali din domeniul artelor audiovizuale. Am gândit weekendul de deschidere ca o versiune condensată a acestei linii de programare, care va completa programul de la Victoria și Timiș, aducând o și mai mare diversitate în oferta culturală și continuând povestea de succes a redeschiderii cinematografelor publice ale Timișoarei”, declară Ioana Dragomirescu, coordonatoarea cinematografelor din cadrul Centrului de Proiecte.

PROGRAMUL PROIECȚIILOR

Vineri, 6 decembrie

  • ora 17.30 – spectatorii curioși să descopere noul Cinema Studio pot participa la tururi ghidate ale clădirii, alături de echipa cinematografului.
  • ora 19.00 – Cinematograful va fi inaugurat cu cel mai recent film semnat de renumitul regizor timișorean Andrei Ujică, TWST: Things we said today.

Documentarul hibrid a debutat la renumitul festival de la Veneția din această toamnă și este gândit ca o capsulă de timp a weekendului 13-15 august 1965, când trupa Beatles sosea la New York pentru concertul de pe Shea Stadium. După proiecție, Andrei Ujică va participa la o discuție cu publicul.

Sâmbătă, 7 decembrie

  • ora 14.30 – Proiecția unui documentar semnat de un regizor timișorean, Odessa de Florin Iepan, care rememorează un episod istoric mult mai sumbru: masacrul din octombrie 1941, când Armata Română a omorât civili, majoritatea evrei.

Proiecția este prezentată de Asociația Documentor, unul din partenerii inițiali ai Cinema Studio, și va fi urmată de o dezbatere cu regizorul filmului și alți invitați despre derapajele extremiste din țăra noastră în trecut și ecourile lui în prezent.

  • ora 17:00 – Filmul Armand, o dramă norvegiană de familie care a fost distinsă cu Camera d Or la Cannes în acest an și este prezentată în avanpremieră de Asociația Pelicula Culturală, alt partener al Cinema Studio.
  • ora 19.30 – Proiecția unei ecranizări istorice spectaculoase, Contele de Monte-Cristo, care a depășit deja 9 milioane de spectatori în țara sa de origine, Franța, fiind al doilea cel mai vizionat film al anului.

Selectat în competiția de la Cannes din acest an, filmul va fi introdus de un reprezentant al Institutului Francez, partener al Cinema Studio, iar în rolurile principale spectatorii îi vor regăsi pe Pierre Niney, Anais Demoustier, dar și pe actrița de origine română Anamaria Vartolomei.

Duminică, 8 decembrie

  • ora 13:00, micuții spectatori sunt invitați să se bucure și ei de noul Cinema Studio la proiecția animației Micuțul ren Niko și sania lui Moș Crăciun, care îi va transporta în ținuturile Laponiei.
  • ora 15:00, programul continuă cu încă o avanpremieră europeană selecționată în competiția de la Cannes, comedia franco-italiană Marcello Mio, care aduce un omagiu marelui actor Marcello Mastroianni prin povestea jucată chiar de fiica sa, Chiara Mastroianni, și de fosta soție, Catherine Deneuve.
  • ora 17:30 va fi proiectat un alt documentar semnat de regizori timișoreni: Apă și Talpă, aventura alergării celor 1400 de kilometri ai Via Transilvanica, realizat de Lucian Mircu și Mircea Gherase, prezentat de Marele Ecran, asociație parteneră a Cinema Studio. Cei doi regizori vor fi prezenți pentru o discuție după proiecția filmului.

Programul special se va încheia cu un film de cinematecă. Propunerea pentru publicul cinefil este celebrul Paris, Texas al marelui regizor german Wim Wenders, proiectat pentru prima dată în România în versiune restaurată 4K, la 40 de ani de la debutul său pe marile ecrane, când a câștigat și Palme d’Or la Festivalul de la Cannes.

Toate detaliile despre program se găsesc pe noul site cinemastudio-tm.ro, iar biletele vor fi puse în vânzare de marți, 26 noiembrie, la ora 16.00. Biletele vor putea fi achiziționate și de la casieriilor Cinema Victoria și Timiș în timpul programului de funcționare.

Tarifele sunt aceleași ca la Cinema Timiș și Victoria: 25 de lei biletul întreg, 20 de lei biletul redus pentru studenți, elevi sau pensionari, 15 lei pentru copiii sub 12 ani, gratuit pentru persoanele cu dizabilități, iar deținătorii abonamentelor Cinefil de Cimișoara cu 10 sau 5 intrări vor putea intra și la Cinema Studio pe baza lor.

Pagina evenimentului.

Mai multe evenimente din Timișoara și din partea de vest a țării.

 

 

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
1
2
4
5
6
8
11
13
14
19
20
22
26
29
1
+
2
”Liliacul” de Johann Strauss, la Opera din Timișoara, de Revelion
Publicul va fi purtat într-o călătorie muzicală vieneză, plină de farse, umor și șampanie, alături de personaje efervescente care vor anima scena.
Programul lunii ianuarie la Opera Națională Română Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
Evenimentele culturale ale săptămânii  7- 13 ianuarie la Timișoara
O săptămână cu spectacole de teatru, cu operă și concerte simfonice și cu două premiere ale unor filme mult discutate. Nu uitați că la Muzeul Național de Artă încă puteți vedea expoziția-eveniment care are în centru o lucrare a lui Caravaggio,
”Luna plină de teatru” la Arad / PROGRAM
Evenimentul, găzduit de Teatrul Clasic ”Ioan Slavici”, cuprinde 24 de spectacole produse de teatrul arădean, de Trupa „Mihai Raicu” a Teatrului de Nord Satu Mare și de El Aedo Teatro din Spania.
Programul lunii ianuarie al Teatrului Maghiar de Stat din Timișoara
Află care sunt spectacolele lunii, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
Programul lunii ianuarie al Teatrului German de Stat Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, citește detalii despre fiecare dintre ele și află de unde poți cumpăra bilete.
Expoziție de numismatică „Moneda modernă românească”, la Arad
Piesele care fac obiectul expoziției de la Complexul Muzeal Arad sunt expuse în premieră națională ca parte componentă a colecției Asociației Pronumismatica.
”Vis de libertate”, la Comenduirea Garnizoanei din Timișoara
Spectacolul este destinat în special elevilor de liceu și va fi urmat de un tur ghidat al expoziției „35”, dedicată Revoluției.
”Îmblânzirea scorpiei” după William Shakespeare, la Teatrul Național Timișoara
Batista vrea să-și negocieze fetele, inclusiv pe Catarina, cea cu limba ei ascuțită și cu maniere îngrozitoare, însă toți fug de ea unde văd cu ochii. Și în sfârșit apare Petrucchio, un pic cool, un pic afumat, un pic genul „sunt călare pe situație chiar dacă nu știu încotro mă-ndrept” și intră în meciul cu recalcitranta Catarina.
Evenimentele culturale ale săptămânii 21-27 ianuarie, la Timișoara
Retrospectiva David Lynch la cinema Timiș, „Gianni Schicchi” la Opera timișoreană, cu un invitat de seamă, o zi dedicată scrisului și cititului, expozițiile ”Bloom” și Rudolf Kocsis sunt câteva dintre evenimentele săptămânii.
Înscrieri pentru jocul-concurs Cangurul de Informatică
Destinat elevilor din clasele V-VIII, Cangurul la Informatică le propune un joc-concurs care testează competențele acestora în utilizarea tehnologiilor informației și comunicării, conform curriculumului școlar pentru gimnaziu.
Lansare de carte sau despre meditații în cuvânt asupra timpului, iubirii și relațiilor umane, la Arad
Cunoscut pentru abordările sale introspective și pline de sensibilitate, autorul Sebastian Burnaz propune prin acest volum o meditație profundă asupra relațiilor umane, a memoriei și a trecerii timpului.
Lucrările ceramistei Iulia Dinescu, într-un nou exercițiu de memorie culturală găzduit de Casa Artelor
Expoziția face parte din proiectul „Amintiri necesare”, un demers dedicat celor mai importanți artiști vizuali din Timișoara, dar care, din păcate, nu mai sunt printre noi.
Events on 30 decembrie 2024
Events on 3 ianuarie 2025
Events on 9 ianuarie 2025
Events on 12 ianuarie 2025
Events on 17 ianuarie 2025
Events on 24 ianuarie 2025
Autostrada A1 Margina–Holdea, aproape 50% finalizată
vineri, 19 decembrie 2025, 13:16

Autostrada A1 Margina–Holdea, aproape 50% finalizată

Lucrările pe șantierul Autostrăzii A1 Margina–Holdea au ajuns la un stadiu de aproape 50% la finalul anului 2025, cu activitate intensă în...

Autostrada A1 Margina–Holdea, aproape 50% finalizată
Handbal masculin: amicale cu Italia şi Ungaria, înainte de European
vineri, 19 decembrie 2025, 09:43

Handbal masculin: amicale cu Italia şi Ungaria, înainte de European

Naţionala s-a reunit deja la Bucureşti, unde are loc stagiul de pregătire cu 18 jucători, până în 23 decembrie. Tricolorii vor disputa şi...

Handbal masculin: amicale cu Italia şi Ungaria, înainte de European
AUDIO | Două „porții” de baschet, în aceeași zi, la „Constantin Jude”
vineri, 19 decembrie 2025, 09:27

AUDIO | Două „porții” de baschet, în aceeași zi, la „Constantin Jude”

Președintele secției de baschet a clubului timișorean, Horia Păun, a activat și în orașul de sub Tâmpa tot din p6ostura de conducător; Păun...

AUDIO | Două „porții” de baschet, în aceeași zi, la „Constantin Jude”
AUDIO | UTA, noi probleme de lot înaintea confruntării cu Dinamo
vineri, 19 decembrie 2025, 09:18

AUDIO | UTA, noi probleme de lot înaintea confruntării cu Dinamo

Antrenorul „Bătrânei Doamne”, Adrian Mihalcea, a vorbit despre problemele medicale din lotul său, la conferința premergătoare...

AUDIO | UTA, noi probleme de lot înaintea confruntării cu Dinamo
vineri, 19 decembrie 2025, 06:45

Vremea în Banat și Crișana

Astăzi, vremea va fi caldă pentru această dată, cu cer variabil, temporar noros în nordul Crișanei. Vântul va sufla de la slab la moderat, iar...

Vremea în Banat și Crișana
joi, 18 decembrie 2025, 13:29

Erik Lincar, încă doi ani la FC Bihor

„FC Bihor Oradea anunță oficial prelungirea contractului antrenorului principal Erik Lincar pentru următoarele două sezoane. Bihorean, fost...

Erik Lincar, încă doi ani la FC Bihor
joi, 18 decembrie 2025, 12:56

Ziua Minorităților Naționale: respect și cooperare între etnii, promovate la nivel național

Ziua Minorităților Naționale este sărbătorită astăzi în România, fiind dedicată promovării diversității culturale, a dialogului...

Ziua Minorităților Naționale: respect și cooperare între etnii, promovate la nivel național
joi, 18 decembrie 2025, 08:05

Dominic Fritz depune jurământul pentru cetățenia română

Dominic Fritz, primarul Timișoarei, va deveni oficial cetățean român astăzi, când va depune jurământul de credință față de România....

Dominic Fritz depune jurământul pentru cetățenia română