Ascultă Radio România Timișoara Live • 

AMÂNAT – Comedia ”Billy Mincinosul”, la Sala 2 a TNT

24 martie 2020 @ 19:00 –

Comedie nostalgică despre puterea imaginației, despre evadarea din realitate și, mai ales, despre evadarea din inerție.

Articol de Dana Florea, 24 martie 2020, 19:00

AMÂNAT - Comedia ”Billy Mincinosul”, la Sala 2 a TNT
Map Unavailable

Dat fiind gradul mare de contaminare, Teatrul Național din Timișoara va lua măsurile necesare pentru a feri de riscul îmbolnăvirii cu coronavirus pe toți cei care fac spectacolul de teatru să existe: artiști, spectatori, tehnicieni de scenă etc.
Așadar, toate reprezentațiile stabilite pentru perioada 10 martie – 31 martie 2020 în cele 3 săli de spectacole ale teatrului vor fi reprogramate.

Este vorba de spectacolele: Și caii se împușcă, nu-i așa? (10.03); Prin oglindă (11.03); O scrisoare pierdută (12.03); M-am hotărât să devin prost (15.03, 20.03); Disney: Beauty and the Beast (17.03); Rambuku (19.03); Hamlet (21.03); Pe unde umblă copilu´ ăsta? (22.03); Billy mincinosul (24.03); Pisica verde (25.03); Rinocerii (27.03); Sunt o babă comunistă (28.03); Mătușa Julia și condeierul(29.03).

De îndată ce nu vor mai exista riscuri, Teatrul Național își va relua activitatea, iar publicul va fi informat pe toate căile de comunicare cu privire la noua configurație a programului de spectacole.

Biletele deja achiziționate pot fi schimbate pentru reprezentațiile viitoare sau pot fi returnate la Agențiile Teatrului Național (Agenția „Mărășești”, str. Mărășești nr. 2 și Agenția „Sala 2”, Parcul Civic), de marți până duminică, între orele 15-19.

”Billy Mincinosul” de Keith Waterhouse şi Willis Hall, în regia Antonellei Cornici este o comedie nostalgică despre puterea imaginației, despre evadarea din realitate și, mai ales, despre evadarea din inerție.

Billy Fisher are o problemă. Sau mai multe. Familia îl consideră un loser, pe patronul firmei de pompe funebre unde lucrează îl exasperează „flexibilitatea” profesională a lui Billy, are nu una, ci două logodnice care-și dispută același inel în timp ce el iubește altă fată, prietenul lui cel mai bun nu-l crede orice-ar spune, și-l bântuie o sumedenie de gânduri care nu-i dau pace. De fapt, problema lui Billy Fisher este că are o fantezie foarte bogată.
În lumea lui, asta se cheamă „imaginație”. În lumea celorlalți, a tuturor celorlalți, se cheamă „minciună”: în concluzie, Billy Fisher e un mincinos.

Spectacolul se joacă pe scena Sălii 2 a Teatrului Național Timișoara, marți, 24 martie 2020, de la ora 19.00.

Pagina spectacolului.

Biletele costă între 30 și 80 de lei şi pot fi cumpărate de la agenţiile Teatrului din str. Mărășești nr. 2 şi de la Sala 2 din Parcul Civic, de marți până duminică, între orele 11.00-19.00, telefon 0256 201 117 sau online.

Mai multe evenimente din Timişoara şi din partea de vest a ţării. 

 

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
24
8
9
12
13
17
24
26
29
30
31
1
+
2
+
3
+
4
5
6
Au început înscrierile pentru Concursul Național Cangurul de Matematică Aplicată
Concursul este destinat elevilor din clasa pregătitoare și clasele I-XII și stimulează intuiția și creativitatea elevilor, având o structură relativ similară testelor PISA.
”Leonce și Lena” de Georg Büchner la Teatrul German de Stat Timișoara
O comedie melancolică despre doi tineri care nu-și găsesc locul. Leonce și Lena sunt doi străini într-o lume irațională, în care doar ironia și autoironia mai puteau oferi o consolare.
Lansare de carte la Arad: „101 concepte pentru a înțelege religiile lumii”
Lucrarea se adresează atât specialiștilor, cât și publicului larg interesat de fenomenul religios global.
Asociația Acasă în Banat lansează volumul ”Morile de la Rudăria”
Volumul dezvăluie povestea sitului unic în țară cu 25 de mori de apă și va fi lansat la Căminul Cultural din localitatea cărăşeană Eftimie Murgu.
Campionatul Național de Dans Sportiv pe secțiuni 2025, la Timișoara / PROGRAM
Aflat la cea de-a 33-a ediție, evenimentul aduce pe ringul de dans energia, eleganța și pasiunea celor mai buni sportivi ai momentului. Organizatori sunt Federația Română de Dans Sportiv și Agenția Națională pentru Sport și Clubul de Dans Sportiv Magnum Team Timișoara.
Programul lunii aprilie la Teatrul Maghiar de Stat Tmișoara
În aprilie, Teatrul Maghiar din Timișoara prezintă o nouă premieră, de data acesat pentru copii, „Scufița Roșie”, și reluarea, printre cele 22 de reprezentații din luna aprilie, a premierei absolute din luna trecută, „Sezon mort”.
S-au deschis înscrierile pentru Timotion 2025
Anul acesta Timotion aduce 9 curse, pentru toate nivelurile de antrenament, inclusiv o cursă de 1 km.
Evenimentele culturale ale săptămânii 4 - 10 martie, la Timișoara
Din oferta culturală a săptămânii: Doc-minică, concert Blues Doctors, o mulțime de filme de 8 martie, spectacole și la teatru, și la operă, iar la filarmonică poate fi ascultată o lucrare fascinantă a lui Bela Bartok - Castelul Prințului Barbă Albastră.
Programul lunii martie la Opera Națională Română Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
"Perplex" la Teatrul Clasic "Ioan Slavici"
12 februarie, ora 19:00, Teatrul Clasic "Ioan Slavici" Arad "Perplex",  de Marius von Mayenburg, Regia artistică: Theodor Cristian Popescu Povestea spectacolului este una simplă: un [...]
”La micul fix” - Expoziție de fotografie Robert Șerban
Robert Șerban vă invită să descoperiți frumusețea detaliilor care spun povești și imagini surprinse din mers, momente prinse în fugă.
Expoziție educativă de fluturi și albine vii, la Iulius Town
Veți putea admira de aproape peste 15 specii unice de fluturi exotici din America de Sud și Asia, unele în premieră, și peste 4000 de albine într-un un stup transparent.
Odiseea Sarcinii, un eveniment dedicat viitoarelor mămici, la Timișoara
Speakeri de top, specialiști renumiți în domeniul maternității și pediatriei vor împărtăși sfaturi esențiale și informații actualizate pentru o tranziție lină către rolul de părinte.​
ANULAT / ”Întoarcerea la Origini” cu Marius Mihalache & Band, la Timișoara
Concertul propune o călătorie muzicală prin muzica românească reinterpretată într-o manieră originală și captivantă. Invitat special este Mihai Mărgineanu.
Înscrieri pentru jocul-concurs internațional Cangurul Lingvist – Engleză
Destinat elevilor din clasele I-XII, concursul testează cunoștințele de limbă și civilizație, intuiția, logica și viteza de reacție.
Salonul Industriei Ușoare, ediția de primăvară, la Timișoara
Peste 50 de firme din întreaga țară vor prezenta o gamă variată de produse, îmbrăcăminte, bijuterii și articole de artizanat.
Festivalul Filmului Francez revine la Timișoara / PROGRAM
Tema din acest an a Festivalului, Échos, explorează modul în care poveștile și imaginile rezonează de-a lungul generațiilor. Programul cuprinde 27 de filme care îmbină opere esențiale și filme realizate de talente emergente.
"Hansel şi Gretel" la Teatrul Merlin
Teatrul pentru Copii și Tineret Merlin din Timișoara prezintă duminică, 17 februarie 2019, de la orele 11.00 și 12.30, spectacolul ”Hansel și Gretel”, dramatizare de [...]
Festivalul-Concurs Lada cu Zestre 2025 / PROGRAM
Peste 54 de localități s-au înscris în competiția care celebrează cultura vie și tradițiile autentice din județul Timiș.
Evenimentele culturale ale săptămânii 24 - 31 martie la Timișoara
O săptămână cu Bookfest, filme italiene, expoziții, tururi ghidate în culisele Teatrului Maghiar și o premieră la Teatrul Național Timișoara, povestea lui Richard al III-lea.
Salonul de Carte Bookfest 2025 la Timișoara / PROGRAM
Timp de patru zile, din 27 până în 30 martie, vizitatorii vor găsi cele mai bune cărți la cele mai bune prețuri și vor putea participa la lansări de carte, dezbateri literare și ateliere pentru copii.
Construcții LEGO într-o expoziție inedită și ateliere pentru copii la Iulius Town
Expoziția prezintă o colecție impresionantă de machete, realizate din mii de cărămizi LEGO, una dintre cele mai impresionante construcții expuse fiind o grandioasă navă de croazieră.
Evenimentele culturale ale săptămânii 1 - 7 aprilie la Timișoara
O săptămână cu spectacole de teatru sau de operă, filme, muzică, lansări de carte și două evenimente care au ca temă mâncarea.
Cele mai mari companii din Timișoara, la Zilele Carierei UPT
Zilele Carierei este un eveniment organizat de Universitatea Politehnica Timișoara, ajuns la ediția XXVI-a.
În ritmul lumii, cea mai amplă retrospectivă Ștefan Bertalan, la Timișoara
Expoziția, curatoriată de Bernard Blistène, cuprinde peste 250 de lucrări care explorează viziunea profundă a lui Bertalan asupra relației dintre natură, formă și percepție.
Programul lunii aprilie la Opera Națională Română Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
Events on 26 februarie 2025
Events on 3 martie 2025
Events on 19 martie 2025
Events on 20 martie 2025
Events on 23 martie 2025
Events on 4 aprilie 2025
mantas timisoara
Cultură joi, 18 iunie 2026, 20:00

Două reprezentații la Timișoara cu „Mantas”, spectacol inspirat de viața lui Mantas Kvedaravičius

18 iunie 2026 - 19 iunie 2026 @ 20:00 - Spectacolul „Mantas”, scris și regizat de Bogdan Sărătean, ajunge la Timișoara cu două...

Două reprezentații la Timișoara cu „Mantas”, spectacol inspirat de viața lui Mantas Kvedaravičius
de capul nostru Tudor Cristian Jurgiu
Cultură sâmbătă, 4 iulie 2026, 18:00

„De capul nostru”, premiat la Berlinale, va avea o proiecție specială la Timișoara, în prezența echipei

4 iulie 2026 @ 18:00 - Premiat la Festivalul Internațional de Film de la Berlin 2026, lungmetrajul „De capul nostru”, regizat de Tudor Cristian...

„De capul nostru”, premiat la Berlinale, va avea o proiecție specială la Timișoara, în prezența echipei
visit timisoara
Cultură marți, 16 iunie 2026, 00:00

Evenimentele culturale ale săptămânii 16 – 22 iunie, la Timișoara

16 iunie 2026 - 22 iunie 2026 @ ore diverse - Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră...

Evenimentele culturale ale săptămânii 16 – 22 iunie, la Timișoara
congres national insignografie timisoara 2026
Cultură vineri, 26 iunie 2026, 12:00

Timișoara găzduiește Congresul Național de Insignografie și Expoziția Colectivă de Insigne

26 iunie 2026 - 28 iunie 2026 @ 12:00 - Aproximativ 70 de colecționari din România, Serbia, Polonia și Bulgaria vor participa, în perioada...

Timișoara găzduiește Congresul Național de Insignografie și Expoziția Colectivă de Insigne
Cultură joi, 25 iunie 2026, 19:00

Cine-Concert Days aduce la Timișoara patru seri de film mut european acompaniat de muzică live

25 iunie 2026 - 28 iunie 2026 @ 19:00 - Pe parcursul a patru seri consecutive, patru filme mute europene vor fi prezentate în patru cinematografe...

Cine-Concert Days aduce la Timișoara patru seri de film mut european acompaniat de muzică live
Cultură miercuri, 17 iunie 2026, 19:00

Trei seri, trei experiențe muzicale distincte la Filarmonica Banatul

17 iunie 2026 - 19 iunie 2026 @ 19:00 - Filarmonica Banatul Timișoara invită publicul, în perioada 17–19 iunie 2026, la trei evenimente care...

Trei seri, trei experiențe muzicale distincte la Filarmonica Banatul
Cultură joi, 18 iunie 2026, 18:00

„Herbarium Nocturn” – fragilitate și metamorfoză, la Galeria Pygmalion

18 iunie 2026 - 19 iunie 2026 @ 18:00 - Expoziția „Herbarium Nocturn” a artistei Laura Duduleanu, deschisă din 18 iunie în Galeria Pygmalion a...

„Herbarium Nocturn” – fragilitate și metamorfoză, la Galeria Pygmalion
Cultură miercuri, 17 iunie 2026, 19:30

„Ritmul vieții”, o celebrare a existenței în pași de dans, la Cinema Timiș

17 iunie 2026 @ 19:30 - Peste 90 de dansatori ai Clubului Magnum Team urcă pe scena Cinema Timiș, în 17 iunie, pentru a spune prin mișcare o...

„Ritmul vieții”, o celebrare a existenței în pași de dans, la Cinema Timiș