Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Concert, expoziţie, film şi teatru la Zilele Culturii Germane, Timişoara

8 mai 2015 – 22 mai 2015 @ Toată ziua – În perioada 8 – 22 mai 2015 Biblioteca Centrală Universitară „Eugen Todoran” împreună cu Facultatea de Muzică și Teatru din cadrul Universității de Vest Timișoara și Centrul Cultural German Timișoara prezintă Zilele Culturii Germane: un șir de evenimente prin intermediul cărora organizatorii își doresc să apropie publicul timișorean de cultura germană – atât cea clasică, […]

Articol de Dana Florea, 8 mai 2015, 16:30 / actualizat: 8 mai 2015, 19:28

Concert, expoziţie, film şi teatru la Zilele Culturii Germane, Timişoara

Când

8 mai 2015 - 22 mai 2015    
Toată ziua

Unde


Tip de eveniment

Map Unavailable

În perioada 8 – 22 mai 2015 Biblioteca Centrală Universitară „Eugen Todoran” împreună cu Facultatea de Muzică și Teatru din cadrul Universității de Vest Timișoara și Centrul Cultural German Timișoara prezintă Zilele Culturii Germane: un șir de evenimente prin intermediul cărora organizatorii își doresc să apropie publicul timișorean de cultura germană – atât cea clasică, cât și cea contemporană.

Evenimentele nu sunt dedicate numai vorbitorilor de limba germană, ci tuturor celor care își doresc să participe la aceste momente artistice special pregătite pentru Zilele Culturii Germane: concert, expoziție, film, teatru.

Programul evenimentului:

Vineri, 8 mai, la ora 16.30, Zilele Culturii Germane vor fi deschise printr-o conferință despre arta din Banat. Prof. Univ. Dr. Ileana Pintilie va vorbi despre „Influențe ale artei germane și austriece asupra artei din Banat”.

Marţi, 12 mai, la ora 19.00, Camelia Fornwald-Docea – mezzosoprană și Marius Manyov – bas, vor susține un recital în care vor interpreta lieduri ale compozitorului și pianistului Robert Schumann, acompaniați la pian de Adriana Dogariu și Sorin Dogariu.

Marţi, 19 mai, la ora 17:30, va avea loc vernisajul expoziției „Faustbook – Coperți actuale de carte pentru autori clasici de limbă germană“, în care vor fi prezentate lucrările remixer-ului cultural Julien Britnic. În deschiderea evenimentului va vorbi directorul Centrului Cultural German Timișoara, doamna Alina Baciu.

Tot marţi, 19 mai, de la ora 18.00 va fi proiectat filmul artistic francez-german „Die Spaziergängerin von Sans-Souci”/”Femeia care se plimbă prin Sans-Souci“ (1981/82, 109 min.), în regia lui Jacques Rouffino. Acțiunea se desfășoară în Paris, la începutul anilor 80. Max Baumstein, om de afaceri și militant pentru drepturile omului, îl ucide pe ambasadorul Paraguayului și se predă apoi imediat poliției. Pe parcursul filmului aflăm motivația acestuia, care se află în strânsă legătură cu unele evenimente pe care personajul principal le-a trăit în copilărie, în timpul celui de-al treilea Reich, sub teroarea național-socialistă. Filmul e prezentat în limba germană cu subtitrare în limba engleză.

Miercuri, 20 mai, la ora 17, va avea loc conferința „Glaubensbrüder und -schwestern. Religiöser Transnationalismus in Südosteuropa (20.-21. Jahrhundert)”/„Frați și surori în credință. Transnaționalism religios în Europa de Sud-Est (secolele 20 și 21)”, care va fi susținută de Prof. Klaus Buchenau de la Universitatea din Regensburg.

Vineri, 22 mai, la ora 19.00, studenții secției de actorie în limba germană a Facultății de Muzică și Teatru din cadrul Universității de Vest Timișoara vor prezenta piesa „Spiomi aterizează”, după Lev Kazarnovski. Proiectul „Teatru în bibliotecă” se desfășoară în cadrul Zilelor Culturii Germane și este coordonat de către Prof. Dr. Eleonora Ringler-Pascu și Daniela Silidean.

 

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
j
v
s
d
1
2
4
5
6
8
11
13
14
19
20
22
26
29
1
+
2
”Liliacul” de Johann Strauss, la Opera din Timișoara, de Revelion
Publicul va fi purtat într-o călătorie muzicală vieneză, plină de farse, umor și șampanie, alături de personaje efervescente care vor anima scena.
Programul lunii ianuarie la Opera Națională Română Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
Evenimentele culturale ale săptămânii  7- 13 ianuarie la Timișoara
O săptămână cu spectacole de teatru, cu operă și concerte simfonice și cu două premiere ale unor filme mult discutate. Nu uitați că la Muzeul Național de Artă încă puteți vedea expoziția-eveniment care are în centru o lucrare a lui Caravaggio,
”Luna plină de teatru” la Arad / PROGRAM
Evenimentul, găzduit de Teatrul Clasic ”Ioan Slavici”, cuprinde 24 de spectacole produse de teatrul arădean, de Trupa „Mihai Raicu” a Teatrului de Nord Satu Mare și de El Aedo Teatro din Spania.
Programul lunii ianuarie al Teatrului Maghiar de Stat din Timișoara
Află care sunt spectacolele lunii, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
Programul lunii ianuarie al Teatrului German de Stat Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, citește detalii despre fiecare dintre ele și află de unde poți cumpăra bilete.
Călătorie cu poezie de Ziua Culturii Naționale, la Timișoara
Tramvaiul transformă transportul public într-un spațiu cultural, conectând timișorenii cu valorile literaturii române într-un mod accesibil.
Expoziție de numismatică „Moneda modernă românească”, la Arad
Piesele care fac obiectul expoziției de la Complexul Muzeal Arad sunt expuse în premieră națională ca parte componentă a colecției Asociației Pronumismatica.
„Eva” – Pictură, desen şi modelaj de Mátyás László, la Galeria Brăteanu
Mátyás László, prezintă publicului, de această dată, o viziune îndrăzneață și personală asupra unui subiect aproape tabu în mentalul colectiv: nudul.
”Vis de libertate”, la Comenduirea Garnizoanei din Timișoara
Spectacolul este destinat în special elevilor de liceu și va fi urmat de un tur ghidat al expoziției „35”, dedicată Revoluției.
”Îmblânzirea scorpiei” după William Shakespeare, la Teatrul Național Timișoara
Batista vrea să-și negocieze fetele, inclusiv pe Catarina, cea cu limba ei ascuțită și cu maniere îngrozitoare, însă toți fug de ea unde văd cu ochii. Și în sfârșit apare Petrucchio, un pic cool, un pic afumat, un pic genul „sunt călare pe situație chiar dacă nu știu încotro mă-ndrept” și intră în meciul cu recalcitranta Catarina.
Evenimentele culturale ale săptămânii 21-27 ianuarie, la Timișoara
Retrospectiva David Lynch la cinema Timiș, „Gianni Schicchi” la Opera timișoreană, cu un invitat de seamă, o zi dedicată scrisului și cititului, expozițiile ”Bloom” și Rudolf Kocsis sunt câteva dintre evenimentele săptămânii.
Înscrieri pentru jocul-concurs Cangurul de Informatică
Destinat elevilor din clasele V-VIII, Cangurul la Informatică le propune un joc-concurs care testează competențele acestora în utilizarea tehnologiilor informației și comunicării, conform curriculumului școlar pentru gimnaziu.
Lansare de carte sau despre meditații în cuvânt asupra timpului, iubirii și relațiilor umane, la Arad
Cunoscut pentru abordările sale introspective și pline de sensibilitate, autorul Sebastian Burnaz propune prin acest volum o meditație profundă asupra relațiilor umane, a memoriei și a trecerii timpului.
”Hamlet mortuus est”, un spectacol despre timp și putere, de Levente Kocsárdi
”Hamlet mortuus est” este un spectacol despre ”sentimentul timpului”, astăzi, timpul vieților noastre, dar și despre putere, mai exact despre cea politică.
Lucrările ceramistei Iulia Dinescu, într-un nou exercițiu de memorie culturală găzduit de Casa Artelor
Expoziția face parte din proiectul „Amintiri necesare”, un demers dedicat celor mai importanți artiști vizuali din Timișoara, dar care, din păcate, nu mai sunt printre noi.
Lansare de carte la Arad: „Prezumția de nevinovăție în jurisdicțiile naționale și europene”
Semnat de dr. Constantin-Marius Arădan, volumul aduce o analiză detaliată asupra prezumției de nevinovăție, un principiu esențial al sistemelor de justiție din întreaga lume.
”Fiul” de Florian Zeller, la Teatrul German de Stat Timișoara
”Fiul” explorează impactul devastator al depresiei în rândul adolescenților, devenind totodată un mijloc propice de analiză a discrepanțelor generaționale dintre părinți și copii.
Programul lunii februarie la Teatrul Maghiar de Stat Timișoara
Află care sunt spectacolele lunii, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
Programul lunii februarie al Teatrului Național Timișoara
Află care sunt spectacolele lunii, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
Events on 30 decembrie 2024
Events on 3 ianuarie 2025
Events on 9 ianuarie 2025
Events on 12 ianuarie 2025
Events on 17 ianuarie 2025
Events on 24 ianuarie 2025
Acțiune de amploare a polițiștilor în Hunedoara
sâmbătă, 25 octombrie 2025, 19:12

Acțiune de amploare a polițiștilor în Hunedoara

O acțiune de amploare a avut loc pe raza municipiului Hunedoara, unde polițiștii au desfășurat controale în trafic și în mai multe localuri...

Acțiune de amploare a polițiștilor în Hunedoara
Centrele pentru vârstnici din Timișoara, dotate cu mobilier și echipamente moderne
sâmbătă, 25 octombrie 2025, 16:05

Centrele pentru vârstnici din Timișoara, dotate cu mobilier și echipamente moderne

Vârstnicii din centrele Direcției de Asistență Socială Timișoara beneficiază de condiții mai bune de îngrijire, după ce instituția a...

Centrele pentru vârstnici din Timișoara, dotate cu mobilier și echipamente moderne
Promovare turistică a Slovaciei la Timișoara. Publicul-țintă: schiorii și iubitorii de munte
sâmbătă, 25 octombrie 2025, 15:14

Promovare turistică a Slovaciei la Timișoara. Publicul-țintă: schiorii și iubitorii de munte

Oferta turistică a Slovaciei a fost prezentată, în premieră, la Timișoara. Organizația Turstică a Slovaciei “Slovakia Travel” a adus...

Promovare turistică a Slovaciei la Timișoara. Publicul-țintă: schiorii și iubitorii de munte
AUDIO / Jocuri acasă pentru ”vestice”: Corvinul ia totul, Dumbrăvița un punct, iar Reșița nimic
sâmbătă, 25 octombrie 2025, 13:16

AUDIO / Jocuri acasă pentru ”vestice”: Corvinul ia totul, Dumbrăvița un punct, iar Reșița nimic

Corvinul – FC Bacău 2-0 (1-0). Hunedorenii au făcut diferența după prima jumătate de oră în condițiile unei dominări clare. Nicolae...

AUDIO / Jocuri acasă pentru ”vestice”: Corvinul ia totul, Dumbrăvița un punct, iar Reșița nimic
sâmbătă, 25 octombrie 2025, 13:15

Ziua Armatei României, sărbătorită la Arad prin ceremonii militare și religioase dedicate eroilor țării

Ziua Armatei României a fost sărbătorită sâmbătă, la Arad, prin două ceremonii dedicate eroilor țării. Un ceremonial militar și religios...

Ziua Armatei României, sărbătorită la Arad prin ceremonii militare și religioase dedicate eroilor țării
sâmbătă, 25 octombrie 2025, 11:35

Primarul din Lugoj dă vina pe dezvoltatorii imobiliari pentru lipsa utilităților din noile cartiere

Dezvoltatorii imobiliari sunt responsabili pentru lipsa unor utilități publice în noile cartiere din Lugoj, reclamă primarul Călin Dobra....

Primarul din Lugoj dă vina pe dezvoltatorii imobiliari pentru lipsa utilităților din noile cartiere
sâmbătă, 25 octombrie 2025, 06:28

Se oprește alimentarea cu gaze naturale în zona Martirilor

Delgaz Grid anunță că, luni, între orele 8.00 și 21.00, va sista alimentarea cu gaze naturale pe mai multe străzi din zona Martirilor. Măsura...

Se oprește alimentarea cu gaze naturale în zona Martirilor
sâmbătă, 25 octombrie 2025, 04:50

Vremea în Banat și Crișana

Astăzi, vremea va fi schimbătoare. Ziua, cerul va fi variabil și doar izolat vor fi posibile ploi slabe, de scurtă durată, dar seara cerul se va...

Vremea în Banat și Crișana