Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Recital Cameral la Cercul Militar

5 noiembrie 2016 @ 19:00 – 20:00 – 5 noiembrie, ora 19:00, Sala Cercului Militar, Arad Clarinet: Giuseppe Carannante Pian: Fabrizio Soprano Program Johannes Brahms – Sonata în fa minor op.120 nr.1 Camille Saint Saens – Sonata op.167 Francis Poulenc – Sonata pentru clarinet şi pian Diversitatea pe care o oferă cameralul este încă odată probată în seara de sonate pentru clarinet şi […]

Articol de Mihai Junea, 5 noiembrie 2016, 19:00 / actualizat: 10 februarie 2021, 11:01

Recital Cameral la Cercul Militar
Map Unavailable

5 noiembrie, ora 19:00, Sala Cercului Militar, Arad

Clarinet: Giuseppe Carannante

Pian: Fabrizio Soprano

Program

Johannes Brahms – Sonata în fa minor op.120 nr.1
Camille Saint Saens – Sonata op.167
Francis Poulenc – Sonata pentru clarinet şi pian

Diversitatea pe care o oferă cameralul este încă odată probată în seara de sonate pentru clarinet şi pian, cântate în premieră la Arad de invitaţii primei săptămâni a Toamnei Muzicale Arădene, Giuseppe Carannante şi Fabrizio Soprano.

Oaspeţii italieni renunţă la o distanţă de numai două zile la registrul simfonic, dezvăluind în seara de sâmbătă, 5 noiembrie 2016, la ora 19.00, o nouă valenţă a carierei lor, aceea de cameralişti, de devotaţi ai literaturii de salon, de exploratori ai resursele particulare ale instrumentelor lor şi nu în ultimul rând, de fascinaţi ai spaţiilor intime ale artei sonore.

La sfârşit de carieră, Johannes Brahms, dar şi Camille Saint Saens cuprind în seria testamentelor lor sonore Sonate pentru clarinet şi pian, în timp de Francis Poulenc se dedică aceluiaşi cuplu instrumental, înaintea apariţiei muzicii sale orchestrale.

O audiţie absolut inedită, cu un ambitus stilistic care acoperă aproape o sută de ani de muzică, cu titluri aflate pentru prima oară pe afişele Aradului: Sonata nr. 1 op.120 de Johannes Brahms, Sonata op.167 de Camille Saint Saens şi Sonata de Francis Poulenc.

PORTRET – GIUSEPPE CARANNANTE

Giuseppe Caranante Glasul Aradului

Giuseppe Caranante
Glasul Aradului

Dirijor, compozitor şi clarinetist, Giuseppe Carannante a obţinut diplome de specialitate în domeniile clarinet, muzică corală şi dirijat coral, orchestraţie pentru orchestră de suflători, dirijat orchestral, compoziţie şi solistică.

S-a perfecţionat în dirijat orchestral sub îndrumarea lui P.Bellugi, iar ca instrumentist clarinetist, cu G. Garbarino la Accademia Chigiana din Siena.

Dirijează numeroase orchestre simfonice şi de cameră în Italia şi peste hotare, precum Filarmonicile din Bacău, Arad, Botoşani, orchestra Teatrului liric Elena Teodorini din Craiova, Opera Braşov, Opera Maghiară din Cluj, orchestra Operei din Kharkov (Ucraina), Orchestra de Stat din Ivano Frankivsk (Ucraina), Orchestra Naţională a Radioteleviziunii din Moldova, Praeludium Ensemble, Latina lirica, Camerata Romanica, orchestra de cameră din Zürich, orchestra de cameră din Kiev, orchestra de cameră din Key Largo.

Este invitat în mod regulat în Italia şi peste hotare pentru spectacole de opere lirice italiene, precum Traviata, Rigoletto, Trubadurul, Cavalleria Rusticana, Paiaţe, Bărbierul din Seviglia, Tosca, Madama Butterfly, Boema etc.

Şi-a inclus creaţiile sale componistice în programele unor importante instituţii de concert şi festivaluri. Elegia – pentru orchestră de coarde a fost interpretată în concertele Filarmonicilor din Arad, Bacău, Botoşani, Ivano Frankivsk (Ucraina), în timp ce ultimii ani i-au adus confirmarea altor partituri: Mirage – fantezia concertantă pentru violocel şi orchestră de coarde (2009), Natalia’s Concerto pentru orchestră de coarde (2011), Pavane pour Emerik (2013) şi Zena’s Song, ultima fiind prezentată şi aclamată în multe locaţii internaţionale.

Compoziţiile sale sunt publicate de editurile Bèrben, Santabarbara, Esarmonia, Vigormusic, Stampress.

Ca profesor de muzică de cameră a susţinut cursuri la festivalurile din Procida, Ischia şi Academia din Ivano Frankivsk, iar în prezent susţine cursuri de clarinet la Lieco musicale M. di Savoia di Napoli. În calitate de clarinetist a colaborat cu Orchestra del Teatro di San Carlo din Napoli şi cu Orchestra din Fiesole.

Este preşedintele Asociaţiei muzicale Symphonia Mundi, organizatoare de turnee concertistice pe teritoriul italian.

PORTRET – FABRIZIO SOPRANO

Fabrizio Soprano YouTube

Fabrizio Soprano
YouTube

Născut la Napoli, Fabrizio Soprano a absolvit Conservatorul Santa Cecilia din Roma sub îndrumarea lui Aldo Tramma, iar apoi clasa de pian a maestrului Vincenzo Vitale, la Napoli. A studiat ulterior la New York şi a participat la clasele de măiestrie ţinute în SUA de Emanuel Ax. A susţinut numeroase concerte în Italia şi peste hotare (Rusia, Anglia, Franţa, Germania, SUA, în locaţii importante precum Lincoln Center, Kennedy Center, Salle Gaveau, Palatul de Marmură (St. Petersburg), unde s-a bucurat de aprecierile publicului şi ale criticii.

În timpul şederii sale în America a stabilit numeroase contacte cu alte stiluri muzicale precum jazz-ul sau rock-ul, începând o colaborare cu nume mari ale scenelor internaţionale (Harry Connick Jr. Clemens Orth, Tony Bennet, Gato Barbieri). Alături de cariera clasică, pianistul continuă o explorare a noilor stiluri şi limbaje muzicale, ceea ce îl conduce la recitaluri monografice dedicate lui Cole Porter sau formaţiei Beatles, într-un balans continuu între clasic şi noul limbaj al muzicii de avangardă.

Din 2005 este directorul de producţie la Amalfi Coast Music& Arts Festival, iar în 2009 a fost numit secretar artistic al Societăţii Liszt, departament italian al Societăţii Liszt din America. Cu ocazia bicentenarului Liszt a fost unul dintre pianiştii invitaţi de către Academia Santa Cecilia la Maratonul Liszt 2010-2011, în Parcul Muzicii din Roma. Recent, Fabrizio Soprano a colaborat cu Teatro San Carlo din Napoli ca asistent al dirijorului de cor, experienţă care i-a oferit posibilitatea să realizeze producţii muzicale cu solişti şi dirijori renumiţi (Renato Bruson, Alexander Anissimov, Maurizio Benini, Riccardo Muti).

 

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
7
14
15
21
22
24
31
1
2
3
+
4
Evenimentele lunii iulie în Timișoara
În luna iulie 2024, Timișoara se transformă într-un adevărat hub cultural, găzduind o mulțime de evenimente care vor încânta atât localnicii, cât și turiștii.
Evenimentele culturale ale săptămânii 2 - 8 iulie la Timișoara
JAZZx, Festivalul Inimilor, Orgile Cetății și un „gulaș” de film realizate de cineaști maghiari sunt doar câteva dintre reperele culturale ale săptămânii.
Festivalul Inimilor 2024, în Parcul Rozelor / PROGRAM
Evenimentul aduce în oraș 28 de ansambluri din 14 țări, printre care Brazilia, Columbia, Irlanda, Polonia, Mexic și Coreea de Sud.
Expoziție de pictură ”Parfumuri” la Galeria de Artă Helios
Lucrările, semnate de Alexandra Catina, au ca sursă de inspirație o serie de opere lirice ale unora dintre cei mai cunoscuți autori ai literaturii române și internaționale.
Capodopere ale cinematografiei italiene, în proiecţii speciale la Timişoara / PROGRAM
Filmele vor fi proiectate în versiuni restaurate, prezentate în ultimii ani la marile festivaluri, şi fac parte dintr-o serie de evenimente de warm-up înaintea celei de-a 11-a ediţii a Ceau, Cinema! la Timișoara.
Atelier de pictură „Dunărea prin ochii tăi!”, la Moldova Nouă
Atelierul oferă șansa tuturor pasionaților de pictură, indiferent de nivel și de vârstă, să-și exprime ideile despre Dunăre în cel mai creativ mod, folosind diferite tehnici. Participarea este gratuită.
Evenimentele culturale ale săptămânii 9 - 15 iulie
În această săptămână, profitați de ultimele spectacole din actuala stagiune a Teatrului Național Timișoara, de petreceri, de expoziții și de filme franțuzești la Cinema Victoria, pentru că e săptămâna Franței.
„Secvențe” pentru nostalgici. Expoziție de afișe de film din anii 70’-80’, la Galeria Pygmalion
Cele peste 50 de afișe, reunite sub titlul „Secvențe”, fac parte din colecția privată a lui Marian Rădulescu - scriitor, traducător și critic de film.
Micro-Europa într-o carte: istorie, religie și cultură. Lansare de carte la Biblioteca din Arad
Volumul „Români, sârbi, slovaci pe Valea Mureșului Inferior (1802-1918)” vă invită să explorați noi perspective privind istoria, identitatea și diversitatea, explorând valorile și relațiile românești și europene.
Agenda de weekend pentru vestul țării
Seri de film în aer liber, silent disco, expoziții, festivaluri de jazz și rock, concerte și bere, filme pentru cinefili mici și mari.
Franco: "The Mixtaper". Live performace și expoziție de grafică
"The Mixtaper" este un material muzical care conține atât părți din cele 7 mixtape-uri lansate până acum de artist, cât și material nou.
Evenimentele culturale ale săptămânii 16 – 22 iulie în Timișoara
Începe o nouă ediție Ceau, Cinema!, cu zeci de filme faine, grupate pe mai multe secțiuni. În weekend puteți (re)descoperi cavaleri, domnițe și menestreli, iar dacă sunteți fani metal, vă așteaptă patru zile pline. 
Festivalul Ceau, Cinema! 2024, la Timișoara / PROGRAM
Ediția a 11-a a Festivalului Ceau, Cinema! aduce pe marele ecran aproape 40 de filme, dintre care multe în premieră în România, expoziții, ateliere, dezbateri.
Atelier de cianotipie la Podul de Poveste
Veți învăța cum să transformați frunze, flori, ferigi în imprimeuri albastre uimitoare folosind puterea soarelui.
”Dictatorii”, spectacol de teatru și muzică la Memorialul Revoluției
Spectacolul explorează istoria anilor comuniști sub Ceaușescu, concentrându-se pe cenzură, libertatea de exprimare și totalitarism.
Timișoara Triathlon pune orașul în mișcare cu cea de-a treia ediție
Participă peste 600 de concurenți din țară și străinătate. Față de edițiile anterioare, anul acesta sunt două zile de competiții: Campionatul Național de Triatlon pe Distanță Medie și Competiția TRIKIDS, curse de Duatlon pentru copii între 6 și 13 ani.
Evenimentele culturale ale săptămânii 23 - 29 iulie în Timișoara
Ziua județului Timiș cu trei zile de acces gratuit la muzee și un spectacol folcloric extraordinar, Ziua Timișoarei, concertul lui Ara Malikian, filme, expoziții și Orgile Cetății se află în programul săptămânii.
Ziua Județului Timiș, celebrată printr-un maraton de evenimente culturale și sportive / PROGRAM
Spectacol cu Ansamblul Profesionist Banatul, hora bănățeană, expoziții cu tururi ghidate și Cupa instituțiilor timișene la fotbal fac parte din programul celor patru zile de sărbătoare.
Saragossa Band, Francesco Napoli şi The Motans, la Zilele Hunedoarei / PROGRAM
Zilele Hunedoarei vor avea loc în perioada 26 - 28 iulie, în Piaţa Regele Ferdinand I. În prima zi sunteți invitați la Ziua Porților Deschise la Castelul Corvinilor și la Grădina Zoologică.
”Parada Clătitelor” la Moneasa / PROGRAM
Festivalul a ajuns la a 23-a ediție și va avea loc la sfârșitul lunii iulie. Invitați speciali sunt Monica Anghel, Cornez Borza și Mariana Anghel.
Festivalul Părădaiselor, o nouă ediție la Timișoara
Festivalul aduce împreună împreună iubitorii de roșii, producătorii locali și pasionații de gastronomie.
Felix Nicolau la Biblioteca din Arad: lansare de carte și sesiune de autografe
În volumul „Știința minciunii responsabile. Tratat de embolii culturale”, Felix Nicolau ne invită la o palpitantă călătorie prin biblioteci și prin lumea cea mare, în căutarea lucrurilor cu adevărat importante.
Patru zile de evenimente cu ocazia Zilei Timișoarei / FOTO & VIDEO
Vor urca pe scena din Parcul Rozelor Teatrul de Operetă și Musical „Ion Dacian” din București, Florin Ristei, Ansamblul ”Timișul”, Roby Lakatos și Miroslav Ilić.
Evenimentele lunii august în Timișoara
În august, Timișoara va prinde viață cu „City Celebration”, un eveniment de neratat care va umple orașul de bucurie și energie. Vizitatorii și locuitorii se vor putea bucura de spectacole de excepție oferite de artiști internaționali renumiți, printre care Passenger și Rita Ora, de activități numeroase și expoziții.
Events on 1 iulie 2024
Events on 4 iulie 2024
Events on 8 iulie 2024
Events on 13 iulie 2024
Events on 17 iulie 2024
Events on 18 iulie 2024
Events on 20 iulie 2024
Events on 27 iulie 2024
Events on 1 august 2024
Autostrada A1 Margina–Holdea, aproape 50% finalizată
vineri, 19 decembrie 2025, 13:16

Autostrada A1 Margina–Holdea, aproape 50% finalizată

Lucrările pe șantierul Autostrăzii A1 Margina–Holdea au ajuns la un stadiu de aproape 50% la finalul anului 2025, cu activitate intensă în...

Autostrada A1 Margina–Holdea, aproape 50% finalizată
Handbal masculin: amicale cu Italia şi Ungaria, înainte de European
vineri, 19 decembrie 2025, 09:43

Handbal masculin: amicale cu Italia şi Ungaria, înainte de European

Naţionala s-a reunit deja la Bucureşti, unde are loc stagiul de pregătire cu 18 jucători, până în 23 decembrie. Tricolorii vor disputa şi...

Handbal masculin: amicale cu Italia şi Ungaria, înainte de European
AUDIO | Două „porții” de baschet, în aceeași zi, la „Constantin Jude”
vineri, 19 decembrie 2025, 09:27

AUDIO | Două „porții” de baschet, în aceeași zi, la „Constantin Jude”

Președintele secției de baschet a clubului timișorean, Horia Păun, a activat și în orașul de sub Tâmpa tot din p6ostura de conducător; Păun...

AUDIO | Două „porții” de baschet, în aceeași zi, la „Constantin Jude”
AUDIO | UTA, noi probleme de lot înaintea confruntării cu Dinamo
vineri, 19 decembrie 2025, 09:18

AUDIO | UTA, noi probleme de lot înaintea confruntării cu Dinamo

Antrenorul „Bătrânei Doamne”, Adrian Mihalcea, a vorbit despre problemele medicale din lotul său, la conferința premergătoare...

AUDIO | UTA, noi probleme de lot înaintea confruntării cu Dinamo
vineri, 19 decembrie 2025, 06:45

Vremea în Banat și Crișana

Astăzi, vremea va fi caldă pentru această dată, cu cer variabil, temporar noros în nordul Crișanei. Vântul va sufla de la slab la moderat, iar...

Vremea în Banat și Crișana
joi, 18 decembrie 2025, 13:29

Erik Lincar, încă doi ani la FC Bihor

„FC Bihor Oradea anunță oficial prelungirea contractului antrenorului principal Erik Lincar pentru următoarele două sezoane. Bihorean, fost...

Erik Lincar, încă doi ani la FC Bihor
joi, 18 decembrie 2025, 12:56

Ziua Minorităților Naționale: respect și cooperare între etnii, promovate la nivel național

Ziua Minorităților Naționale este sărbătorită astăzi în România, fiind dedicată promovării diversității culturale, a dialogului...

Ziua Minorităților Naționale: respect și cooperare între etnii, promovate la nivel național
joi, 18 decembrie 2025, 08:05

Dominic Fritz depune jurământul pentru cetățenia română

Dominic Fritz, primarul Timișoarei, va deveni oficial cetățean român astăzi, când va depune jurământul de credință față de România....

Dominic Fritz depune jurământul pentru cetățenia română