Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Concurs Euroregional de Interpretare Pianistică „Clara Peia”, la Lugoj

24 aprilie 2015 – 25 aprilie 2015 @ ore diverse – Concursului Euroregional de Interpretare Pianistică „Clara Peia”, destinat micilor pianişti, a ajuns anul acesta la a III-a ediţie şi va avea loc la Lugoj, în perioada 24-25 aprilie 2015. Concursul este structurat în două secţiuni: pian solo şi muzică de cameră. Anul acesta s-au înscris un număr record de concurenţi, peste 130, din România (Arad, […]

Articol de Dana Florea, 24 aprilie 2015, 09:00

Concurs Euroregional de Interpretare Pianistică "Clara Peia", la Lugoj

Când

24 aprilie 2015 - 25 aprilie 2015    
ore diverse

Unde


Tip de eveniment

Map Unavailable

Concursului Euroregional de Interpretare Pianistică „Clara Peia”, destinat micilor pianişti, a ajuns anul acesta la a III-a ediţie şi va avea loc la Lugoj, în perioada 24-25 aprilie 2015.

Concursul este structurat în două secţiuni: pian solo şi muzică de cameră.

Anul acesta s-au înscris un număr record de concurenţi, peste 130, din România (Arad, Timişoara, Lugoj, Caransebeş, Reşiţa, Petroşani, Hunedoara, Deva, Târgu Jiu, Focşani), Republica Serbia (Vârşeţ), Franţa (Paris), Elveţia (Zürich), Republica Moldova (Chişinău) şi Statele Unite ale Americii.

Deschiderea festivă va avea locvineri, 24 aprilie 2015, de la ora 9.00, în Studioul de Concerte „Elisabeta Toth” al Şcolii Gimnaziale de Muzică „Filaret Barbu”, iar festivitatea decernării premiilor, Gala laureaţilor şi tradiţionalul Concert al lugojenilor, sâmbătă, 25 aprilie 2015, începând cu ora 17, în Holul de marmură al Universităţii Europene „Drăgan”.

Evenimentul este organizat de Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj, cu sprijinul Primăriei Municipiului Lugoj şi al Consiliul Local al Municipiului Lugoj, sponsori şi parteneri oficiali, alături de Inspectoratul Şcolar Judeţean Timiş.

 

Premiile speciale sunt oferite de Protopopiatul Ortodox Român (Premiul „Liviu Tempea”), Biserica Reformată (Premiul şi Trofeul „György Kurtág”), Protopopiatul Romano-Catolic (Premiul „Josif Willer”), Episcopia Greco-Catolică (Premiul „Aurel Popovici-Racoviţă”), Biserica Baptistă „Harul”, Biserica Penticostală „Filadelfia”, Biserica Adventistă de Ziua a Şaptea.

Un semnificativ aport în răsplătirea talentului micilor artişti pianişti vor avea şi premiile oferite de câteva personalităţi politice şi culturale lugojene (Premiul „Tiberiu Brediceanu”, conferit de deputatul jr. Sorin Stragea, Premiul „Paul Dan” – un dar al unui eminent reprezentant al comunităţii evreieşti lugojene, strălucit pianist-concertist pe mari scene de concert internaţionale, profesor la Facultatea de Muzică din Mannheim, Germania), precum şi din partea unor instituţii importante pentru optima derulare a activităţilor sociale cotidiene din urbea noastră (Spitalul Municipal Lugoj – Premiul dr. „Gheorghe Iamandi” – şi „Salprest SA” Lugoj).

Bogata listă a premiilor este completată de premiul prestigioasei edituri Editio Musica Budapest (un set de 8 volume din Játékok/Jocuri, o lucrare didactică pianistică de referinţă în literatura de specialitate internaţională), Premiul „Johann Peia” (fiul pianistei Clara Peia), Premiul Filialei Lugoj a Uniunii Compozitorilor şi Muzicologilor din România şi Premiul Firmei Cargo Com SRL Lugoj.

Deosebit de onorante sunt premiile unor asociaţii şi cluburi ale tinerilor lugojeni, spirite elevate şi de perspectivă (Premiul Rotaract şi Premiul Clubului de Jazz & Blues „English Pub”), şi, nu în ultimul rând, premiile partenerilor media: Premiul publicaţiilor „Actualitatea”, Premiul săptămânalului „Redeşteptarea”, Premiul revistei „Banat”, Premiul cotidianului „Ziua de Vest”, Premiul Nova FM şi Ten TV, Premiul Radio Reşiţa şi Premiul Radio Timişoara, un partener constant cu un rol excepţional în mediatizarea Concursului.

 

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
26
28
31
2
4
7
12
16
23
1
+
Lansare "Literatura Banatului", de Cornel Ungureanu, la Biblioteca Germană "Alexander Tietz"
15 iunie, ora 16:00, Biblioteca Germană "Alexander Tietz", Reşiţa Lansare de carte: "Literatura Banatului", de Cornel Ungureanu O carte-eveniment, de aproape 700 de pagini, care [...]
Programe de educație muzeală în cadrul expoziției „Fragilitatea Eternului”, la Muzeul Național de Artă Timișoara
Prin acest program, Muzeul Național de Artă Timișoara își propune să ofere un cadru deschis pentru dialog, învățare și creativitate, invitând publicul să descopere patrimoniul cultural într-o manieră participativă și relevantă pentru prezent.
„Strada Fericirii 12A”, spectacol-document despre vocile neauzite ale violenței domestice, în premieră la Teatrul Maghiar din Timișoara
Spectacolul, regizat de Laurent Berger, este realizat în cadrul proiectului european „FemminiCity”. Textul se bazează pe interviuri realizate cu femei aflate în situații de violență domestică, prin intermedierea Direcției de Asistență Socială a Municipiului Timișoara.
Programul lunii februarie la Teatrul German de Stat Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, citește detalii despre fiecare dintre ele și află de unde poți cumpăra bilete.
Evenimentele culturale ale săptămânii 3 - 9 februarie, la Timișoara
3 februarie 2026 - 9 februarie 2026    
ore diverse
Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
Prima ediția a Festivalului ”Emil Monția” la Șiria
La Șiria, județul Arad, va avea loc în zilelele de 2 și 3 iulie 2016 prima ediție a Festivalului ”Emil Monția”. Sâmbătă, 2 iulie, de [...]
Sărbătoarea muzicii/Fête de la Musique, la Grădina de Vară Capitol
Cu ocazia ”Sărbătorii muzicii” (sărbătoare populară franceză care a făcut înconjurul lumii și este sărbătorită în fiecare an în toată lumea pe 21 iunie, ziua [...]
Festivalul de literatură polițistă Bega Noir. PROGRAM
6 februarie 2026 - 7 februarie 2026    
12:30 - 19:45
Mister, crimă & suspans – două zile de anchete literare, dezbateri și lansări.
”Comedie din greșeală” cu Medeea Marinescu,  Alexandru Papadopol și alții
Povestea unui grup de actori care trebuie să scoată o premieră , dar nu au text. Printre actori : Medeea Marinescu,  Alexandru Papadopol
Evenimentele culturale ale săptămânii 10 - 16 februarie, la Timișoara
Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
Serată literară la Biblioteca județeană din Arad, cu Editura Eikon și autorii săi
Evenimentul reunește autori arădeni și din alte zone ale țării, recent publicați la Editura Eikon, alături de reprezentanți ai editurii, și propune lansări de carte, prezentări de noutăți editoriale și un recital poetic.
„Petru cel isteț”, o nouă premieră pentru copii, la Teatrul Maghiar de Stat din Timișoara
Secția de păpuși a Teatrului Maghiar de Stat „Csiky Gergely” din Timișoara pregătește o nouă premieră pentru copii, „Petru cel Isteț”, un spectacol despre ingeniozitate, umor și puterea de a înfrunta nedreptatea.
Analia Selis lansează turneul național „Volver” - un proiect muzical despre întoarcere, echilibru și solidaritate
După succesul incontestabil al turneului național „Argentinissimo, rădăcini”, desfășurat în luna februarie 2025 care a cuprins 22 de concerte, artista Analia Selis revine pe scenele din România, cu un nou proiect cultural de amploare: turneul național „Volver”.
Teo Milea şi "Povestea Pianului"(2), la "Boeme Cafe"
29 iunie, ora 20:00, "Boeme Cafe", Arad „Povestea pianului începe acolo unde muzica reușește să apropie oamenii, unde gândurile devin înălțătoare, unde  există patimă, curaj [...]
"Ziua Universală a Iei", pe Platoul Universităţii "Drăgan"
24 iunie, orele 19:00, Platoul Universităţii "I.C.Drăgan", Lugoj “Asemenea strabunilor nostri, am ales si noi, in timpurile moderne pe care le traim, sa imbracam straiele [...]
Il Cinema Ritrovato, cel mai mare festival de filme clasice restaurate din lume, revine la Timişoara / PROGRAM
Organizată de Ceau, Cinema! și Institutul Italian de Cultură, retrospectiva Il Cinema Ritrovato on Tour ajunge pentru al doilea an la Timișoara și prezintă o selecție de filme de la cel mai important festival dedicat cinematografiei de patrimoniu din lume, Il Cinema Ritrovato din Bologna (Italia).
Expoziția ”There Is No Finish Line” semnată de Mădălina-Elena Trofin, la Arad
Expoziția invită la introspecție și la acceptarea transformării ca stare esențială a ființei – o experiență vizuală și afectivă în care materia, memoria și emoția se dizolvă și se recompun la nesfârșit.
”Trubadurul”, de Giuseppe Verdi, două reprezentații extraordinare la Opera din Timișoara
Spectacolul din 22 februarie o are în prim-plan pe mezzosoprana Ramona Zaharia (Deutsche Oper am Rhein – Düsseldorf), iar reprezentația din 23 februarie o aduce pe scenă pe soprana Paula Iancic (Opera Națională București).
Concurs de ciclism ”Peștera Românești Marathon”
Pasionații de mountain bike sunt așteptați să participe la cea de-a III-a ediție a evenimentului sportiv ”Peștera Românești Marathon”, care va avea loc duminică, 3 [...]
Noaptea Ideilor 2026 la Timișoara: Spațiu de dialog pentru noua generație
Noaptea Ideilor 2026 aduce tinerii în prim-plan în trei seri dedicate dezbaterii, filmului și întâlnirilor inspiraționale.
Lansarea antologiei de literatură tânără „reStart 2025”, la Biblioteca Județeană din Arad
Antologia reunește creațiile unor autori tineri, grupați pe două categorii de vârstă: sub 14 ani și 14-25 de ani, oferind o imagine autentică a sensibilităților, temelor și limbajelor literare ale noii generații.
"Impro Patzan Show", la "Grădina Roşie"
30 iunie, ora 20:00, "Grădina Roşie", Arad Un super show de improvizaţie la care râzi inteligent! Fiecare spectacol de improvizație este unic și irepetabil… Cel [...]
Au început înscrierile pentru UVT Liberty Marathon la Timișoara
Înscrierile pentru ediția a IX-a a UVT Liberty Marathon 2026 sunt deschise, iar participanții pot beneficia, în primele săptămâni, de tarife promoționale Super Early Bird, cu taxe începând de la 80 de lei.
Events on 4 februarie 2026
Events on 8 februarie 2026
Events on 25 februarie 2026
visit timisoara
Cultură marți, 16 iunie 2026, 00:00

Evenimentele culturale ale săptămânii 16 – 22 iunie, la Timișoara

16 iunie 2026 - 22 iunie 2026 @ ore diverse - Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră...

Evenimentele culturale ale săptămânii 16 – 22 iunie, la Timișoara
congres national insignografie timisoara 2026
Cultură luni, 10 octombrie 2016, 19:00

Timișoara găzduiește Congresul Național de Insignografie și Expoziția Colectivă de Insigne

10 octombrie 2016 @ 19:00 - Sub genericul ”3M”, cei trei magnifici, Horațiu Mălăele, Marcel Iureș și George Mihaiță, deschid a 25-a...

Timișoara găzduiește Congresul Național de Insignografie și Expoziția Colectivă de Insigne
CineConcertDays
Cultură joi, 25 iunie 2026, 19:00

Cine-Concert Days aduce la Timișoara patru seri de film mut european acompaniat de muzică live

25 iunie 2026 - 28 iunie 2026 @ 19:00 - Pe parcursul a patru seri consecutive, patru filme mute europene vor fi prezentate în patru cinematografe...

Cine-Concert Days aduce la Timișoara patru seri de film mut european acompaniat de muzică live
filarmonica banatul program concerte
Cultură miercuri, 17 iunie 2026, 19:00

Trei seri, trei experiențe muzicale distincte la Filarmonica Banatul

17 iunie 2026 - 19 iunie 2026 @ 19:00 - Filarmonica Banatul Timișoara invită publicul, în perioada 17–19 iunie 2026, la trei evenimente care...

Trei seri, trei experiențe muzicale distincte la Filarmonica Banatul
Cultură joi, 18 iunie 2026, 18:00

„Herbarium Nocturn” – fragilitate și metamorfoză, la Galeria Pygmalion

18 iunie 2026 - 19 iunie 2026 @ 18:00 - Expoziția „Herbarium Nocturn” a artistei Laura Duduleanu, deschisă din 18 iunie în Galeria Pygmalion a...

„Herbarium Nocturn” – fragilitate și metamorfoză, la Galeria Pygmalion
Cultură miercuri, 17 iunie 2026, 19:30

„Ritmul vieții”, o celebrare a existenței în pași de dans, la Cinema Timiș

17 iunie 2026 @ 19:30 - Peste 90 de dansatori ai Clubului Magnum Team urcă pe scena Cinema Timiș, în 17 iunie, pentru a spune prin mișcare o...

„Ritmul vieții”, o celebrare a existenței în pași de dans, la Cinema Timiș
Cultură joi, 18 iunie 2026, 19:00

„4ELEMENTS: (re)Shaping Music”, o călătorie sonoră între tradiție și inovație, la Filarmonica Banatul

18 iunie 2026 @ 19:00 - Filarmonica Banatul Timișoara găzduiește joi, 18 iunie 2026, de la ora 19:00, la Sala Capitol, recitalul „4ELEMENTS:...

„4ELEMENTS: (re)Shaping Music”, o călătorie sonoră între tradiție și inovație, la Filarmonica Banatul
Cultură duminică, 14 iunie 2026, 18:00

”Adriana Lecouvreur” revine la Opera Națională Română din Timișoara

14 iunie 2026 @ 18:00 - Spectacolul „Adriana Lecouvreur” de Francesco Cilea revine duminică, 14 iunie 2026, de la ora 18:00, pe scena Operei...

”Adriana Lecouvreur” revine la Opera Națională Română din Timișoara