Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Coriolan Babeți lansează la Muzeul Național de Artă Timișoara trilogia ”Hoinar prin Raiuri”

11 septembrie 2025 @ 18:30 – Muzeul Național de Artă Timișoara și Editura Vremea au plăcerea de a lansa o apariție editorială specială: trilogia Hoinar prin Raiuri, scrisă de istoricul și criticul de artă Coriolan Babeți și apărută în colecția Autori Români a editurii bucureștene. Evenimentul se va desfășura joi, 11 septembrie 2025, cu începere de la ora 18.30, în spațiul […]

Articol de Radio Timisoara, 11 septembrie 2025, 18:30

Coriolan Babeți lansează la Muzeul Național de Artă Timișoara trilogia ”Hoinar prin Raiuri”

Muzeul Național de Artă Timișoara și Editura Vremea au plăcerea de a lansa o apariție editorială specială: trilogia Hoinar prin Raiuri, scrisă de istoricul și criticul de artă Coriolan Babeți și apărută în colecția Autori Români a editurii bucureștene. Evenimentul se va desfășura joi, 11 septembrie 2025, cu începere de la ora 18.30, în spațiul deja ilustru al Sălii Baroce a muzeului timișorean.

Publicată la Editura Vremea, Trilogia Hoinar prin Raiuri este rodul a 12 ani de lucru asiduu, o operă pe care Coriolan Babeți o închină unor etape importante din istoria Banatului: cumplita deportare în lagărele din Bărăgan, respectiv rolului civilizator al conților von Bissingen und Nippenburg asupra regiunii. Trilogia urmărește să restituie adevărurile istorice fără prejudecăți, prin actul ritualic al pomenirii numelor strămoșilor, acesta alcătuind registrul mistic, deliberat miraculos, al întregului cărții.

„După aneantizarea barbară a arhivei familiei mele, printr-un autodafe criminal în dimineața de 18 iunie 1951 și a zilelor următoare, episod distinct din actul criminalei deportări în masă în lagărele Bărăganului, am descins în arhivele Vestului (Germania, Austria,  Italia, SUA) și ale Estului european  (Ungaria, Serbia, România). Am reușit, desigur numai în parte, să recuperez și să elaborez această saga pierdută a Babeților pe care am subintitulat-o O Odisee privată a Banatului, ca manșetă sperată a celor trei volume” – Coriolan Babeți.

„Un roman fluviu, cu inserturi eseistice, piese de arhivă despre oroarea comunismului, pasaje ludic-erudite și răsfățuri calofile, dar mai ales un aproape oniric omagiu adus Banatului cosmopolit, industrios, burghez și aristocratic, în care și-au răsfirat destinele și cei din clanul omonim.” – Teodor Baconschi

La lansarea din cadrul Muzeului Național de Artă Timișoara, alături de Coriolan Babeți vor participa gânditorul filosofic Teodor Baconschi (via ZOOM), Silvia Colfescu (directorul Editurii Vremea) și Filip Petcu (managerul muzeului).

Vă așteptăm așadar joi, 11 septembrie, ora 18:30, la Sala Baroc!

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
j
v
s
d
29
5
12
27
28
30
31
1
2
Evenimentele culturale ale săptămânii 30 septembrie - 6 octombrie, la Timișoara
Din programul săptămânii: aniversarea de 20 de ani a Festivalului Simultan, maratonul de 25 de ore de teatru non-stop, filme pentru întreaga familie aduse de KINOdiseea, premiere teatrale, evenimente dedicate artei și patrimoniului și spectacol-eveniment în deschiderea stagiunii Filarmonicii Banatul.
Concurs Național de Scurte Povestiri cu temă istorică pentru elevii din clasele I-XII
Concursul are ca scop stimularea interesului pentru istorie, precum și dezvoltarea creativității și imaginației tinerei generații.
RoEnergy Timișoara 2025 – Târgul unde energia devine mai accesibilă
Timp de trei zile, vizitatorii pot sta de vorbă cu experți și pot vedea echipamente live – de la panouri fotovoltaice, invertoare și baterii, la pompe de căldură și smart home. Evenimentul reunește companii din peste opt țări, multe dintre ele listate la bursă sau aflate în premieră în România.
Programul lunii octombrie la Opera Națională Română Timișoara
Află care sunt spectacolele lunii, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
”Hamlet Mortuus Est”, de la Timișoara la Chișinău, pe scena Festivalului Internațional United Shakespeare 2025
Înainte de turneul basarabean, spectacolul Companiei de teatru independent Arte-Factum se va juca la Timișoara într-o primă ”versiune de club”, joi, 2 octombrie, de la ora 20:00, la Nemesis  Art Club.
Noaptea Albă a Galeriilor 2025 la Timișoara
Peste 20 de galerii și spații alternative își deschid porțile la Timișoara în Noaptea Albă a Galeriilor, între 3 și 5 octombrie 2025.
Finisajul expoziției „Mezzotinta” și workshop de gravură la Muzeul Național de Artă Timișoara
Evenimentul marchează încheierea acestei expoziții care aduce în prim plan lucrări realizate în tehnica mezzotintei, una dintre cele mai rafinate și spectaculoase modalități de expresie în arta grafică.
Festivalul 25 de ore de teatru non-stop, la Timișoara / PROGRAM
Festivalul aduce în fața publicului 22 de evenimente susținute de peste 100 de artiști tineri în 13 spații convenționale și neconvenționale, timp de mai bine de 25 de ore, fără întrerupere.
Programul lunii octombrie la Teatrul Maghiar de Stat Timișoara
Un octombrie intens la Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” din Timișoara, reluarea premierei lunii septembrie, spectacole invitate, deplasări și titluri de referință.
Programul lunii octombrie la Teatrul German de Stat Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, citește detalii despre fiecare dintre ele și află de unde poți cumpăra bilete.
Frame It - Proiect destinat elevilor din liceele vocaționale din Timișoara
Proiectul oferă tinerilor oportunitatea de a transforma expresia artistică în producții video profesioniste, sub îndrumarea unor mentori profesioniști.
Evenimentele culturale ale săptămânii 7 - 13 octombrie, la Timișoara
Din programul săptămânii: festival de film documentar, Harababura Fair, anivesarea a doi ani de la redeschiderea Cinema Timiș, tururi ghidate.
Festivalul Național de Folclor ”Tradiții la Români” 2025, la Timișoara
Festivalul Tradiții la Români pune în valoare patrimoniul cultural timișean și oferă publicului întâlnirea cu nume de referință ale folclorului.
Expoziție de grafică și ilustrație de carte la Muzeul Național de Artă Timișoara
Expoziția „Dacă n-ar fi, nu v-am povesti” face parte din programul „Sezon de Grafică la MNArT”, care își propune să consolideze platforma de susținere și vizibilitate pentru arta recentă și contemporană.
Festivalul internațional de film documentar fARAD, ediția a 12-a / PROGRAM
Cinci zile de proiecții, evenimente speciale, dezbateri și Q&A-uri cu invitați speciali,  între 8 și 12 octombrie 2025, la Cinema Arta din Arad.
Spectacol aniversar Multisenzorial la Iulius Town Timișoara
Concertul Multisenzorial aduce la Iulius Town Timișoara muzica și lumina, îmbinându-le armonios într-un spectacol inedit. Evenimentul marchează împlinirea a 25 de ani de activitate a companiei ieșene Iulius.
Festivalul-concurs de interpretare vocală și instrumentală ”Luca Novac”, la Timișoara
Festivalul este la a doua ediție și aduce un omagiu taragotistului Luca Novac, care a dus cântecul bănățean pe cele mai importante scene din țară și din lume.
One World Romania revine la Timișoara cu filme documentare și dialoguri comunitare / PROGRAM
Festivalul are loc între 9 și 12 octombrie 2025 la Cinema Studio, proiecțiile fiind urmate de discuții extinse cu invitați speciali.
Harababura Fair revine la Centrul de Proiecte din Timișoara
Pe lângă târgurile de design și viniluri, programul include ateliere creative cu componentă caritabilă, lansări de colecții noi și DJ set-uri.
Expoziția „2x5 – Arta ca limbaj”,dialog vizual româno – german la Casa Artelor
Proiectul „2x5–Arta ca limbaj” a fost expus pentru prima oară la Freiburg, în Germania, în cadrul manifestărilor prilejuite de aniversarea a 900 de ani de la întemeierea orașului german.
Expoziția „Albume de familie. Burghezia din Banat în perioada modernă”, la Muzeul Național al Banatului
Evenimentul marchează deschiderea unui proiect amplu dedicat unei clase sociale care a modelat identitatea culturală, economică și urbană a provinciei istorice Banat în epoca modernă.
Festivalul Papricașului, Vinului și Țuicii, ediția 2025, la Buziaș
Din programul festivalul face parte și concertul trupei Direcţia 5, care va avea loc duminică, 12 octombrie, începând cu ora 20.00.
Design Day Timișoara 2025 – Transformă-ți spațiul cu ajutorul experților în design interior
Evenimentul este dedicat tuturor celor care vor să înțeleagă rolul designerului de interior, să afle răspunsuri la întrebările frecvente și să descopere cum o colaborare profesionistă poate face diferența într-un proiect de amenajare.
Festivalul de film și cultură balcanică Taifas 2025, la Timișoara / PROGRAM
Programul ediției cuprinde 11 filme în premieră națională, premiate la marile festivaluri internaționale, alături de primul focus Radu Jude la un festival din România și premiera națională a filmului Sorella di Clausura, gastronomie, muzică și petreceri balcanice.
Mandala of Heaven - expoziție și atelier creativ cu artista Yvonne Negoiță
Expoziția dezvăluie o serie de lucrări ce transpun, prin formă și culoare, o cunoaștere profundă, aflată la granița dintre artă și spiritualitate.
Filme și evenimente la Cinema Studio din Timișoara
Filme și evenimente la Cinema Studio în săptămâna 22 - 26 octombrie. Aflați detalii despre filme și de unde să luați bilete.
Evenimentele culturale ale săptămânii 14 - 20 octombrie, la Timișoara
Urmează o săptămână densă și colorată - una în care filmele, literatura și muzica se împletesc firesc cu expozițiile, dezbaterile și câteva petreceri care promit să țină orașul în mișcare.
Expoziție de sculptură ,,Zergi’’ a artistului vizual Cătalin Oancea, la Galeria Brăteanu
,,Versatil iubitor de materiale academice ale sculpturii, Oancea dezvoltă un figurativ parabolic-hieratic.” spune criticul de artă Aurelia Mocanu despre opera artistului.
Festivalul Internațional de Literatură Timișoara / PROGRAM
Timp de trei zile vor avea loc 12 evenimente la care participă 23 de invitați din țară și din străinătate.
SHORT, singurul festival dedicat prozei scurte, revine la Timișoara
Festivalul aduce laolaltă aproape toți autorii și autoarele volumelor de povestiri publicate și premiate la noi în ultimii ani, dar și cîteva nume încă nedebutate.
Prima retrospectivă Radu Jude din România, la Festivalul Taifas din Timișoara
Festivalul de film și cultură balcanică Taifas revine la Timișoara cu un program bogat de filme balcanice, unele premiate la mari festivaluri internaționale, altele prezentate în premieră absolută.
Expoziție de machete la Iulius Town Timișoara
Evenimentul include ateliere pentru copii, jocuri demonstrative și sesiuni de Warhammer Advanced pentru iubitorii universului Warhammer.
Concert simfonic aniversar dedicat Asociației Speotimiș, în Peștera Românești
Concertul de anul acesta are loc duminică, 19 octombrie, și este dedicat Asociației Speotimiș, care împlinește 50 de ani de activitate.
Festivalului Internațional Timorgelfest 2025 la Timișoara / PROGRAM
De-a lungul celor peste trei săptămâni de festival, publicul se va bucura de recitaluri solo și concerte camerale ce aduc combinații sonore inedite flaut și marimbă, orgă și saxofon, orgă și pian, dar și orgă și trompetă.
Arta se îmbină cu ecologia în spectacolul „Warp Renderings”, adus pentru prima dată la Timișoara
„Warp Renderings” este un solo puternic și poetic, în care coregraful Sergiu Matis aduce pe scenă un dans ce pare să spargă imaginile idealizate ale naturii.
Arta relațiilor echilibrate: workshop interactiv și lansare de carte la Timișoara
Pornind de la volumul „Eu, tu și relațiile noastre”, coordonat de psih. Daniela Nicoleta Dumitrescu, evenimentul propune o incursiune în principiile Metodei ESPERE® – o abordare practică și aplicabilă pentru îmbunătățirea comunicării și înțelegerea dinamicii relaționale.
Viața evreilor din Timișoara, dincolo de sinagogi și palate, povestită de Getta Neumann
Evenimentul își propune să aducă în atenția publicului rolul important pe care comunitatea evreiască l-a avut în conturarea identității culturale, economice și sociale a Timișoarei, dincolo de fațadele clădirilor și monumentelor care dau orașului farmecul său aparte.
Festivalul-Concurs Internațional „Remus Georgescu”, la Filarmonica Banatul / PROGRAM
Desfășurată sub motto-ul „Muzica este un mod de a da cu tiflă vremelniciei”, ediția subliniază puterea muzicii de a transcende efemerul și de a rămâne vie în timp.
Filme și evenimente la Cinema Victoria din Timișoara
Filmele românești ale toamnei se văd în această săptămână la Cinema Victoria. Nu mai puțin de șapte titluri recente se află în programul săptămânii.
Expoziția de pictură și desen ,,Exerciții’’ a artistului vizual timișorean Călin Beloescu
”Într-o epocă inundată de imagini saturate, Călin Beloescu desenează o poezie a aproprierii, o formă de rezistență prin delicatețe.” spune Prof. Sergiu Anastasescu despre artist.
Filme premiate și masterclass de actorie, la Les Films de Cannes à Timișoara 2025 / PROGRAM
Timp de patru zile, pasionații de cinema vor vedea pe marele ecran filme premiate la Festivalul de la Cannes din acest an, multe dintre ele în premieră în România, dar și filme-eveniment de la festivaluri relevante din Europa.
Sit+Read Artbook Fair 2025 aduce la Timișoara artiști independenți din toată lumea
De la reviste independente, cărți de poezie și ilustrații, până la comics-uri, zine-uri, afișe, stickere și tricouri — Sit+Read Artbook Fair aduce împreună creatori locali și internaționali care explorează tiparul ca formă de expresie liberă și experiment.
Bis Teatru revine la Timișoara cu două spectacole: ”Anotimpuri” și ”Mantas”
Cele două spectacole vor avea loc în 24 și 25 octombrie 2025, la Teatrul Merlin, respectiv Hala C4Company.
Launmomentdat aduce techno-ul din Est la Timișoara cu DJ SO
Al[turi de DJ SO se vor afla Mi-tzu, o prezență constantă la evenimentele Launmomentdat, și Guilty Pressure Soundsystem, cel mai nou sound system crew al Timișoarei.
„Timișoara țintește sus!”, concurs de darts dedicat studenților pasionați de precizie și fair-play
Evenimentul este organizat de Darts Club Timișoara și își propune să aducă în prim-plan spiritul competitiv, prietenia și relaxarea prin sport, oferind studenților o oportunitate de a se conecta într-un mod diferit, dincolo de sălile de curs.
Gala Poveste Folk – prima ediție a unui eveniment de elită al muzicii folk, la Timișoara
Printre invitații primei ediții a festivalului se află Mircea Vintilă, Mircea Baniciu, Fără Zahar, Emeric Imre Trio, Florin Chilian.
De la tipar la dans: Sit+Read 2025 celebrează arta independentă
Petrecerea celebrează târgul de carte și publicații independente, desfășurat între 24 și 26 octombrie la Timișoara, la Indecis Artist Run Space.
Ateliere de teatru, de artă plastică și de gătit în cadrul proiectul româno-ucrainean Faina Casa
„Cultura care unește” este motto-ul sub care Faina Casa propune o serie de activități gratuite și bilingve (română-ucraineană), menite să aducă împreună publicul timișorean și artiști din ambele culturi.
Events on 15 octombrie 2025
Events on 18 octombrie 2025
Events on 22 octombrie 2025
Vremea în vestul țării
luni, 20 octombrie 2025, 04:50

Vremea în vestul țării

Astăzi, vremea va fi în general frumoasă, însă rece mai ales dimineața și noaptea. Cerul va fi variabil, spre mai mult senin, ziua, în...

Vremea în vestul țării
FCC UAV Arad o răpune pe Sepsi
duminică, 19 octombrie 2025, 21:37

FCC UAV Arad o răpune pe Sepsi

Victorie importantă pentru FCC UAV Arad, care a învins-o în această seară pe Sepsi Sfântu Gheorghe. Formația de pe Mureș s-a impus cu 73-59,...

FCC UAV Arad o răpune pe Sepsi
AUDIO / Oțelul lui Gyusi Balint face UTA knock-out!
duminică, 19 octombrie 2025, 19:55

AUDIO / Oțelul lui Gyusi Balint face UTA knock-out!

Pe stadionul Francisc Neuman, ”Bătrâna Doamnă” a cedat cu 4-0 în fața celor de la Oțelul Galați. Pe lângă înfrângere, trupa arădeană...

AUDIO / Oțelul lui Gyusi Balint face UTA knock-out!
„Împreună pentru Siguranța Femeilor”. Marș de protest față de violența de gen la Arad
duminică, 19 octombrie 2025, 19:14

„Împreună pentru Siguranța Femeilor”. Marș de protest față de violența de gen la Arad

Zeci de persoane au luat parte la Marșului „Împreună pentru Siguranța Femeilor” organizat la Arad. Protestul a fost organizat de Asociația...

„Împreună pentru Siguranța Femeilor”. Marș de protest față de violența de gen la Arad
duminică, 19 octombrie 2025, 19:00

80 de instituții și autorități publice din vestul țării, datornice la ANAF

Peste 80 de instituții și autorități publice din vestul ţării au datorii fiscale neachitate la ANAF, înregistrate până la data de 31 august....

80 de instituții și autorități publice din vestul țării, datornice la ANAF
duminică, 19 octombrie 2025, 18:54

Muzeul Luvru, închis în urma unui jaf

Muzeul Luvru din Paris a fost închis, astăzi, în urma unui jaf, a anunțat ministrului culturii din Franța. Hoții ar fi fugit cu nouă bijuterii...

Muzeul Luvru, închis în urma unui jaf
duminică, 19 octombrie 2025, 18:50

Tineri din Timișoara sprijiniți să își continue studiile prin Fundația parohială „Preot Ioan Olariu”

Nouă tineri din Timișoara cu posibilități financiare modeste sunt ajutați să își continue studiile, prin Fundația parohială ”Preot Ioan...

Tineri din Timișoara sprijiniți să își continue studiile prin Fundația parohială „Preot Ioan Olariu”
duminică, 19 octombrie 2025, 18:39

Majorarea salariului minim, subiect de discuție în Consiliul Național Tripartit

Majorarea salariului minim pentru anul 2026 urmează să fie discutată săptămâna viitoare, în cadrul Consiliului Național Tripartit, care...

Majorarea salariului minim, subiect de discuție în Consiliul Național Tripartit