De la Belle Epoque, la Dvořák și Brahms, la Filarmonica Banatul
25 martie 2016 – 27 martie 2016 @ 10:00 – De 16 ani, în luna martie, Organizația Studenților Basarabeni din Timișoara celebrează Unirea Basarabiei cu România, înfăptuită în anul 1918, cu unul dintre cele mai frumoase evenimente ale anul – Festivalul Cultural ”Zilele Basarabiei”. Ediția din acest an se va desfășura în perioada 25 – 27 martie și aduce în lumina reflectoarelor tinerii talentaţi de pe cele două maluri […]
Articol de Dana Florea, 25 martie 2016, 10:00 / actualizat: 11 iunie 2025, 11:03
Filarmonica Banatul Timișoara le propune melomanilor două evenimente, săptămâna aceasta: un recital de pian și un concert simfonic. Primul dintre ele are loc joi, 12 iunie, iar cel de-al doilea, vineri, 13 iunie, ambele de la ora 19:00, la Sala Capitol.
Belle Epoque
Una dintre cele mai înfloritoare perioade din punct de vedere artistic este reimaginată de talentata pianistă Sînziana Mircea. Ca parte a turneului său internațional intitulat „Imagine Belle Epoque”, artista va susține un recital joi, 12 iunie 2025, de la ora 19:00, la Sala Capitol a Filarmonicii Banatul Timișoara.
Ca de fiecare dată, prin spectacole captivante ce îmbină muzica clasică cu tehnologia și repertoriul standard cu compoziții noi, Sînziana Mircea ne invită să pătrundem într-un univers ce transcende granițele convenționale ale muzicii clasice. Astfel, vom audia compoziții ce redau frumusețea unei perioade înfloritoare din punct de vedere artistic – Belle Epoque.
Invitata pianistei Sînziana Mircea va fi chitarista Raisa Mihai. În program, se regăsesc lucrări ale compozitorilor E. Elgar, B. Marcello, F. Liszt, O. Respighi, E. Morricone, A. Piazzolla, C. Orff, dar și variațiuni pentru pian și chitară semnate de cele două artiste.
Bilete: aici.
Dvořák și Brahms
Vineri, 13 iunie 2025, Orchestra simfonică, sub conducerea dirijorală a lui Radu Paponiu, va interpreta Legendele nr. 1, 3 și 10, op. 10 de A. Dvořák.
Seara continuă cu Concertul pentru corn și orchestră în mi bemol major, C 49 de A. Rosetti. Frumusețea sunetului instrumentului solist va fi redată de talentatul Ionuț Podgoreanu, care își încheie astfel rezidența în această stagiune.
În încheierea programului, ascultăm Simfonia nr. 3 în fa major, op. 90 de J. Brahms.
Bilete: aici.
Programul lunii iunie al Filarmonicii Banatul din Timișoara.
Mai multe evenimente din Timișoara și dion partea de vest a țării.
| Caută în calendar și alte evenimente! | lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
25
26
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
||