Ascultă Radio România Timișoara Live • 

”DoomFest_3.0_2025”, festival caritabil în sprijinul tânărului Mihai Bălan

22 august 2025 – 23 august 2025 @ 15:00 –

Comunitățile de motocicliști împreună cu Universitatea de Științele Vieții “Regele Mihai I” își unesc din nou forțele într-un eveniment caritabil, de data aceasta pentru Mihai, un tânăr care, după un accident grav, are nevoie de sprijin pentru recuperare și pentru o proteză ce îi poate schimba viața.

Articol de Dana Florea, 22 august 2025, 15:00

”DoomFest_3.0_2025”, festival caritabil în sprijinul tânărului Mihai Bălan

Când

22 august 2025 - 23 august 2025    
15:00

Unde

Hanul Kilometrul 6
E 671 Calea Aradului, Km6, Timișoara - Arad, Timiș

Tip de eveniment

Festivalul caritabil DoomFest 3.0 2025, un eveniment care aduce împreună muzica, comunitatea și solidaritatea, revine cu o nouă ediție în 22 și 23 august 2025, la Hanul Km6, Timișoara – Arad, DN 69 .

”Ne dorim ca alături de comunitățile de motocicliști, de prietenii noștri de la Universitatea de Științele Vieții “Regele Mihai I”, care este partener al acestui eveniment pentru al treilea an consecutiv, să vină și timișoreni care înțeleg că doar împreună putem facem mult bine. Iar binele, în acest caz, înseamnă susținerea lui Mihai, un tânar care, în urma tragicului accident suferit, trebuie să își croiască un alt drum.

 Îi așteptăm pe toți cei cu inimă mare să vină la evenimentul nostru caritabil. Vom avea o paradă moto, vom avea muzica rock, folk și jazz&oldies. Am pregătit numeroase surprize pentru copii. Bineînțeles nu vor lipsi celebrele zone destinate copiilor, unde vom avea numeroase ateliere de creație, tiroliană și multă distracție, iar banii pe care îi vom strânge în cadrul acțiunii îi vom folosi pentru procesul de recuperare a lui Mihai și pentru achiziționarea protezei de care are atâta nevoie”, spune Attila Hajdu, președintele Doomstriker LEMC România.

Anul acesta, motocicliștii de la clubul Doomstriker LEMC Banat vin în sprijinul lui Mihai Bălan, un băiat de doar 18 ani, care ar fi trebuit să trăiască vara cu zâmbetul pe buze și visuri mari în față, dar a cărui viață s-a schimbat într-o secundă, într-un accident violent, în urma căruia și-a pierdut un picior.

Intrarea este liberă, însă orice donație este binevenită. Fiecare gest contează. Fiecare leu îl apropie pe Mihai de o viață normală.

Dacă vreți să fiți printre cei care contribuie la susținerea proiectului DoomFest_3,0_2025 – Festivalul Faptelor Bune, se pot face donații în contul Asociației MOTODOOMBANAT: RO98BRDE360SV97038523600, deschis la BRD sucursala Timișoara, cu menținea MIHAI”. 

Programul concertelor

Vineri, 22 august

15:00 – DJ Ritmo & MC Steliano
18:00 – RaviHazard
19:00 – Hidden Jester
20:00 – Arhivers
21:00 – Dan Helciug & Horea Crișovan
22:00 – Celelalte Cuvinte
23:00 – DJ Ritmo & MC Steliano

Sâmbătă, 23 august

13:00 – DJ Ritmo & MC Steliano
18:00 – Ingrid
19:00 – Alexandra Roșca & Imi Molnar
20:00 – Trupa Vest
21:00 – Rhythm Architects
22:00 – Fără Filtru
23:00 – DJ Ritmo & MC Steliano

Pe lângă concerte, organizatorii au pregătit și o tombolă cu premii speciale.

Paradă moto

Parada moto va avea loc sâmbătă, 23 august, după următorul program:

– ora 10:30 întâlnire în parcarea UBC 0 – Iulius Town Timisoara;

– ora 11:30 va începe parada moto. Punct de plecare din parcarea UBC 0 – Iulius Town Timisoara și deplasare pe traseul: B-dul ANTENEI à Str. POPA ȘAPCĂ  à PUNCTELE CARDINALE à Str. MARTIN LUTHER à Str. PROCLAMAȚIA DE LA TIMIȘOARAà Piata I.C. BRĂTIANUà Str. MICHELANGELO à B-dul VASILE PÂRVAN à POD MIHAI VITEAZUL à Str. 20 DECEMBRIE 1989 à B-dul C.D.LOGA à B-dul REGELE FERDINAND I à B-dul REVOLUȚIEI DIN 1989 à B-dul REGELE MIHAI I à Str. GHE. DIMA à PIAȚA MĂRĂȘTI à Str. ALEXANDRU IOAN CUZA à IULLIUS GARDEN àCALEA ARADULUI àDN 69- Hanul KM 6.

Anul trecut, la DoomFest s-au adunat fonduri pentru proiectul Asociației Acasă în Banat, Color the Village.

Evenimentul este organizat de Doomstriker LEMC România, Chapter-ul Banat, în parteneriat cu Universitatea Științele Vieții ”Regele Mihai I” din Timișoara și Asociația MotoDoomBanat.

Pagina evenimentului.

Mai multe evenimente din Timișoara și din partea de vest a țării.

doomfest 2025

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
28
3
4
7
11
12
19
21
22
24
25
26
27
1
+
Evenimentele culturale ale săptămânii 29 aprilie - 5 mai în Timișoara
Timișoara Muzicală, Double Bill Adrien Brody, concerte cu Feli și SoundsOfOm by Ursu în weekend, sunt câteva dintre evenimentele săptămânii.
Caravana „Shakespeare – peste tot” ajunge la Timișoara și Balinț
Publicul este invitat la ateliere interactive, recitaluri de sonete și spectacole de comedie inspirate din marile opere shakespeariene. Intrarea este liberă.
Programul lunii mai la Teatrul German de Stat Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, citește detalii despre fiecare dintre ele și află de unde poți cumpăra bilete.
Festivalul Internațional ”Timișoara Muzicală” 2025 / PROGRAM
Festivalul a ajuns la ediția cu numărul 49 și este organizat de Filarmonica „Banatul” și Opera Națională Română din Timișoara.
Programul lunii mai la Teatrul Maghiar de Stat Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, citește detalii despre fiecare dintre ele și află de unde poți cumpăra bilete.
Zumzet/Adiere, expoziție dedicată memoriei pictorului Florin Niculiu
Vor fi expuse lucrări de pictură și desen ale lui Florin Niculiu ce provin din colecții private, precum și fotografii realizate în 1997 în memoria artistului de către Ion Grigorescu.
Olimpiada Națională Corală, în premieră la Timișoara
Olimpiada are loc în perioada 8-10 mai și reunește aproximativ 800 de elevi din întreaga țară, reuniți în 22 de coruri.
Expoziția 145 de ani de relații diplomatice între România și Italia, la Muzeul de Artă Timișoara
Vor fi expuse documente diplomatice, telegrame, scrisori, note verbale, protocoale, extrase din presa vremii, monede emise în Italia în secolele XIX–XX, provenite din colecții ale Băncii Naționale a României și din surse private.
Inaugurare Guilty Pressure Soundsystem la L’iziera Park, Pădurea Bistra
Prin intermediul Guilty Pressure, scena dub din Timișoara este pregătită pentru un nou capitol care îmbină cel mai bun sound al muzicii bass locale și internaționale.
Evenimente culturale ale săptămânii 13 - 19 mai, la Timișoara
Concerte, filme, spectacole de teatru și de operă, expoziții, party-uri, lansări de carte, dar și Noaptea Muzeelor și Festival de Film European în această săptămână.
S-au deschis înscrierile pentru tabăra de creație Murani Art Academy
Tabăra este dedicată elevilor și studenților din învățământul vocațional și își deschide porțile între 22-29 iunie 2025, în localitatea Murani din județul Timiș.
Unelte și pasageri, expoziție semnată de artistul Bogdan Achimescu, la Casa Artelor
Bogdan Achimescu va fi și protagonistul unui eveniment desfășurat în Noaptea Muzeelor, prilej cu care propune prelegerea performativă cu titlul „Seara minții - Noaptea muzeelor”.
Conferința Științifică Națională „Administrație Românească Arădeană”
Evenimentul este organizat sub egida „Zilele Administrației Arădene” și dedicat promovării cercetării istorice, identității locale și valorilor administrației românești.
Noaptea Muzeelor 2025 la Deva
Muzeul Civilizației Dacice și Romane Deva a pregătit pentru vizitatori tabere medievale, demonstrații de luptă, tururi ghidate prin expoziții permanente și temporare, ateliere interactive pentru copii și adulți. Accesul este liber la toate evenimentele.
Evenimentele culturale ale săptămânii 20 - 26 mai la Timișoara
Zilele Studenților, cu muzică, film și distracție, pe trei scene, Timișoara Music Awards la Muzeul Satului Bănățean și spectacolul schimbului de gardă sunt câteva dintre evenimentele săptămânii.
Festivalul Dava Fest, la a doua ediție, în localitatea hunedoreană Ardeu
Evenimentul are scopul de a pune în valoare patrimoniul antic al zonei, în special cetatea dacică de la Ardeu, dar și legendele locului și se adresează întregii familii.
„Aventurile lui Plüm Plüm”, o nouă premieră pentru copii la Teatrul Maghiar din Timișoara
Finalul lunii mai aduce pe scena Teatrului Magiar Timișoara un musical cu păpuși, „Aventurile lui Plüm Plüm”, în regia lui Varga Ibolya, o poveste jucăușă și năstrușnică, concepută pentru preșcolari și copiii din clasele mici.
Romanian Workplace Management Forum, pentru prima dată la Timișoara
Ediția din acest an va reuni lideri din domenii-cheie precum IT&C, BPO, industrie, real estate, arhitectură, design interior și administrație publică.
Festivalul ”Întoarcerea la folk”, a treia ediție, la Giroc
Festivalul are loc în 30 și 31 mai și promovează muzica de bună calitate, adresându-se în mod special copiilor și tinerilor.
Au început înscrierile pentru Turul Ciclist Bartók 2025
Evenimentul promovează mișcarea, mobilitatea sustenabilă și relațiile transfrontaliere dintre România și Ungaria.
Musicalul ”Cartea junglei” în regia și coregrafia lui Răzvan Mazilu, la Teatrul German Timișoara
Musicalul vorbește în manieră fermecătoare, deopotrivă copiilor și oamenilor mari, despre prietenie, iubire, loialitate și spirit de sacrificiu.
Events on 1 mai 2025
Events on 5 mai 2025
Events on 17 mai 2025
Avertisment Salvamont: Risc de avalanșă în Masivul Parâng
joi, 18 decembrie 2025, 07:59

Avertisment Salvamont: Risc de avalanșă în Masivul Parâng

Salvamontiștii din Parâng atrag atenția asupra riscului de producere a avalanșelor în zona montană înaltă, în special pe traseele de...

Avertisment Salvamont: Risc de avalanșă în Masivul Parâng
Start pentru sezonul de schi în stațiunea Straja
joi, 18 decembrie 2025, 07:54

Start pentru sezonul de schi în stațiunea Straja

Sezonul de schi din stațiunea Straja va începe oficial sâmbătă, 20 decembrie, după ce tunurile de zăpadă artificială au funcționat intens...

Start pentru sezonul de schi în stațiunea Straja
Vremea în Banat și Crișana
joi, 18 decembrie 2025, 07:43

Vremea în Banat și Crișana

Astăzi, vremea va fi caldă pentru această dată. Cerul va fi variabil, cu înnorări temporare îndeosebi în nordul Crișanei și în zonele de...

Vremea în Banat și Crișana
CSM Oradea, al doilea eşec în faza Top 16 a FIBA Europe Cup
miercuri, 17 decembrie 2025, 23:50

CSM Oradea, al doilea eşec în faza Top 16 a FIBA Europe Cup

Principalii marcatori ai partidei au fost Caupain 13 puncte, pentru gazde, respectiv Richard 19, Nzekwesi 19, pentru CSM Oradea. În primul meci din...

CSM Oradea, al doilea eşec în faza Top 16 a FIBA Europe Cup
miercuri, 17 decembrie 2025, 21:09

Rugby | SCM Timişoara, şase nominalizări la Superlativele anului

Timișoara îi are nominalizați pe Kemal Altînok – Cel mai bun Jucător român în Liga de Rugby; Tique Iliesa – Cel mai bun Jucător...

Rugby | SCM Timişoara, şase nominalizări la Superlativele anului
miercuri, 17 decembrie 2025, 13:16

Despărţire-surpriză: Claudiu Keseru nu mai este director sportiv la FC Bihor

Fostul internaţional spune, citat de pagina de facebook a clubului orădean, că motivele sunt doar de natură personală: „Motivele sunt doar...

Despărţire-surpriză: Claudiu Keseru nu mai este director sportiv la FC Bihor
miercuri, 17 decembrie 2025, 12:39

Prima ediție a festivalului de cultură bănățeană „Ionel Iacob-Bencei”

Comuna Pișchia devine, la final de an, un punct de întâlnire pentru creatori, iubitori de cultură și tradiții bănățene. Festivalul de...

Prima ediție a festivalului de cultură bănățeană „Ionel Iacob-Bencei”
miercuri, 17 decembrie 2025, 12:25

Crăciun tradițional la Muzeul Satului Bănățean: colinde, alaiuri și ateliere pentru copii

Crăciunul este sărbătorit anul acesta într-un cadru autentic, cu alaiuri de colindători care vor anima gospodăriile tradiționale din Muzeul...

Crăciun tradițional la Muzeul Satului Bănățean: colinde, alaiuri și ateliere pentru copii