Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Evenimentele lunii septembrie la Timișoara

1 septembrie 2024 – 30 septembrie 2024 @ ore diverse –

Luna septembrie vine cu o mulțime de evenimente captivante, care păstrează strălucirea și vitalitatea verii. Fie că ești pasionat de artă contemporană, muzică sau tradiții, luna aceasta ai multe de descoperit.

Articol de Dana Florea, 1 septembrie 2024, 00:00 / actualizat: 11 septembrie 2024, 21:15

Evenimentele lunii septembrie la Timișoara
  • Evenimente care fac  parte din Moștenirea Timișoara 2023, parte a Programului Cultural Național „Timișoara – Capitală Europeană a Culturii în anul 2023”.

Expoziția Future Days a Facultății de Arhitectură și Urbanism, deschisă din 5 iulie până pe 31 octombrie, poate fi vizionată la ARChA, pe Bd. Mihai Viteazu, nr. 1b.

Între 1 și 15 septembrie, galeria Bastion 1 găzduiește FRONT – o expoziție de fotografie de război, ce prezintă o perspectivă puternică asupra realităților din zonele de conflict.

Pe 4 septembrie, de la ora 19:00, la Biserica Romano-Catolică din Mehala, găzduiește un concert-lectură de orgă și trompetă, parte din Festivalul Orgile Cetății. Iar pe 8 septembrie, tot de la ora 19:00, ansamblul Flauto Dolce va susține un concert extraordinar la Biserica Adventistă Betania, în cadrul aceluiași festival.

One World Romania – Festival Internațional de Film Documentar și Drepturile Omului va avea loc între 19 și 22 septembrie la Cinema Victoria, aducând în prim-plan povești importante despre drepturile omului din întreaga lume.

Cozzzmonautica – Desert Planets /// Stellar Silk Roads se va desfășura pe 20 și 21 septembrie la Indecis Artist Run, Bastion 3, str. Hector nr. 1, și oferă publicului o explorare fascinantă a universului artistic și cosmic.

Noaptea Campusului Deschis la Universitatea Politehnică Timișoara se va desfășura pe 28 septembrie, de la ora 18:00. Vizitatorii sunt invitați să exploreze spațiul campusului și activitățile propuse de aceștia.

Pe 28 septembrie, Ecluze pe Bega aduce Artă pe Bega la Uzina de Apă, între orele 12:00 și 18:00, pentru o zi dedicată artei și culturii. Seara, de la 20:00 la 23:00, la D’arc pe mal, Soundopamine va mixa pentru a menține atmosfera.

  • Următoarele evenimente fac parte din oferta culturală generală a Timișoarei.

Lucrările artistului Andrei Arion pot fi văzute în perioada 21 iunie – 14 septembrie în expoziția dedicată deschisă la Kunsthalle Bega, pe Circumvalațiunii nr. 10.

Spectacolul de teatru în PREMIERĂ 30+ va avea loc pe 2 septembrie, la ora 20:00, la Sala Operei din cadrul Operei Naționale Române, pe Strada Mărășești 2.

Prima ediție a festivalului TIFF Timișoara are loc în perioada 5 – 8 septembrie și iși propune să aducă cele mai noi și apreciate filme ale festivalului de renume.

Expoziția Julije Knifer – Meandre fără ocolișuri va fi deschisă între 5 septembrie și 10 octombrie la Take Ionescu 46C, și va oferi o oportunitate de a explora lucrările remarcabile ale pictorului Julije Knifer.

The MF Show – Țapinarii și Fără Zahăr are loc pe 14 septembrie, începând cu ora 19:00, la În Spatele Casei, FITT, strada Arieș 19.

Cea de-a 5 a ediției a Bienalei de Arhitectură Timișoara se va desfășura între 13 septembrie și 27 octombrie la Comenduirea Garnizoanei, Piața Libertății unde publicul este invitat să descopere cele mai recente proiecte arhitecturale și nu numai.

Spectacolul de teatru Danaos va avea loc pe 17 septembrie, de la ora 19:00, în Sala Mare a Teatrului Maghiar de Stat „Csiki Gergely”, pe strada Alba Iulia 2.

Pe 20 septembrie, la ora 19:00, Concertul simfonic „Artiștii de mâine”, prezentat de Filarmonica Banatul și Facultatea de Muzică și Teatru Timișoara, va avea loc în Sala Capitol a Filarmonicii Banatul, pe Bdul Constantin Diaconovici Loga 2.

Spectacolul de Teatru Fiul va avea loc pe 20 septembrie, la ora 19:30, la Teatrul German, strada Alba Iulia nr. 2.

Pe 22 septembrie, de la ora 17:00, Sala Studio de pe strada Alba Iulia nr. 2, va găzdui Zâna lebădă, un spectacol de teatru de păpuși în premieră.

Gala de Blues / Jazz KAMO se va desfășura pe 28 și 29 septembrie, de la ora 19:00, în Grădina de Vară a Filarmonicii Banatul. Evenimentul promite două seri de muzică de excepție într-o atmfosferă relaxantă.

A Week for Monuments II se va desfășura între 30 septembrie și 6 octombrie, în aer liber la Bastionul Theresia. Evenimentul va celebra patrimoniul arhitectural cu activități și expoziții dedicate monumentelor istorice.

Mai multe evenimente din partea de vest a țării.

 

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
25
28
8
23
24
25
26
27
28
29
1
2
3
4
5
Evenimentele culturale ale săptămânii 26 noiembrie - 2 decembrie la Timișoara
La sfârșitul săptămânii începe o nouă ediție a Târgului de Crăciun, cu patinoar, carusel, vin fiert și muzică, iar de Ziua Națională a României e programată paradă militară.
Spectacolul „Caravaggio - pictorul luminii”, la Muzeul de Artă Timișoara
Reprezentația, care aduce în prim-plan unele dintre cele mai faimoase lucrări ale lui Caravaggio și artiștilor din cercul său, îmbină scenografia, cercetarea istorică, muzica, artele spectacolului și jocurile de lumini.
Conferința „Românii – între tradiție și modernitate de-a lungul timpului”, la Arad
Conferința își propune să evidențieze rolul Aradului ca și capitală politică a Marii Uniri, precum și semnificația actului istoric de la Alba Iulia din 1 Decembrie 1918.
Târgul de Crăciun 2024 de la Timișoara / PROGRAM
Târgul de Crăciun din Timișoara are loc în perioada 30 noiembrie - 5 ianuarie, în Piața Victoriei, Piața Libertății, Piața Sfântul Gheorghe și Piața Unirii.
1 Decembrie, Ziua Națională a României, sărbătorită la Timișoara
Vor avea loc depuneri de coroane, o ceremonie militară, defilări, momente artistice și proiecția spectacolului „Te binecuvântez, Românie!”.
Concurs „treasure hunt” pentru liceeni, despre Revoluția din Decembrie 1989
Concursul „Circuit 89”, organizat de Casa de Cultură a Municipiului Timișoara, are ca scop descoperirea și cunoașterea istoriei locale legate de Revoluția din 1989 și se adresează elevilor din clasele IX-XII.
Evenimentele culturale ale săptămânii 3 - 9 decembrie la Timișoara
O săptămână cu multe spectacole de teatru de mare succes, cu deschiderea Cinematografului Studio, cu expoziții, party-uri, colinde și, firește, Târgul de Crăciun din centrul orașului.
Salonul Anual al Artelor Vizuale Timișoara
Salonul reunește lucrările artiștilor vizuali membri ai Uniunii Artiștilor Plastici din România, filiala Timișoara, precum și ale absolvenților facultăților de artă.
Campanie și eveniment umanitar UMFT pentru copiii bolnavi - MedTalents & TimMedfest
Donați de sărbători pentru copiii de la Spitalul ”Louis Țurcanu” din Timișoara!
Lansarea romanului „Ziua înmormântării lui Gheorghe” de Ștefan Mitroi, la Arad
„Ziua înmormântării lui Gheorghe” este o carte care recreează, cu o sensibilitate profundă și o imaginație debordantă, lumea satului natal al autorului, Siliștea din Teleorman.
Evenimentele culturale ale săptămânii 10-16 decembrie, la Timișoara
O săptămână cu evenimente dedicate Revoluției din Decembrie 1989, concert Moonlight Breakfast, o premieră la Teatrul Maghiar, spectacole la FEST-FDR, două recitaluri vieneze și concerte de colinde.
Festivalul Internațional de Poezie Ion Monoran / PROGRAM
Festivalul aduce în prim-plan o serie de activități literare și culturale, menite să celebreze poezia și rolul său în spațiul public.
Harababura Fair - Crăciun alternativ și sustenabil la Timișoara
Târg de Crăciun alternativ este destinația perfectă din luna decembrie, unde poți descoperi cadouri inedite și te poți bucura de o atmosferă caldă și prietenoasă.
Librăria independentă ”La Două Bufniţe” sărbătorește 8 ani de activitate
Aniversarea librăriei este marcată prin lansarea celui mai recent roman al scriitorului Bogdan-Alexandru Stănescu, ”Sorele negru”, apărut recent la Editura Trei.
Premieră la Teatrul Maghiar de Stat din Timișoara: „Zbor adânc”, în regia lui Balázs Attila
Spectacolul „Zbor adânc”, ultima premieră a acestui an a Teatrul Maghiar din Timișoara, este o invitație la introspecție și un dialog artistic despre libertate și dezvoltare personală. 
Portalul Libertăţii, instalaţie dedicată Revoluţiei din Decembrie 1989, la Timişoara
Portalul, amplasat pe malul Begăi, va face o legătură simbolică cu trecutul și ne va invita să retrăim emoția din decembrie 1989 la Timișoara.
Art Your Christmas, târg de artă contemporană la Timișoara
În cadrul târgului vor avea loc diverse ateliere, un maraton de pictură, întâlniri cu artiștii, alături de care puteți petrece noaptea de Revelion.
Târgul de Crăciun de la Săvârșin / PROGRAM
La Săvârșin, în județul Arad, se află singura reședință privată a Familiei Regale din România.
”Gala Libertății” marchează 35 de ani de când Timișoara a devenit primul oraș liber de comunism
Această gală este un prilej de a reflecta asupra luptei pentru libertate din 1989 și de a evalua cum valorile acelei ere se reflectă în Timișoara de azi.
" Cioburi de oglindă" cu Maia Morgenstern, în premieră la Timișoara
Spectacolul are regia "colectivă" și este o sinteză dramatică de texte din autori celebri precum Shakespeare, Henrik Ibsen, Tennessee Williams, Matei Vișniec, Marin Sorescu.
”Liliacul” de Johann Strauss, la Opera din Timișoara, de Revelion
Publicul va fi purtat într-o călătorie muzicală vieneză, plină de farse, umor și șampanie, alături de personaje efervescente care vor anima scena.
Programul lunii ianuarie la Opera Națională Română Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
Events on 30 noiembrie 2024
Events on 5 decembrie 2024
Events on 11 decembrie 2024
Events on 13 decembrie 2024
Events on 19 decembrie 2024
Events on 21 decembrie 2024
Events on 22 decembrie 2024
Events on 30 decembrie 2024
Events on 3 ianuarie 2025
Autostrada A1 Margina–Holdea, aproape 50% finalizată
vineri, 19 decembrie 2025, 13:16

Autostrada A1 Margina–Holdea, aproape 50% finalizată

Lucrările pe șantierul Autostrăzii A1 Margina–Holdea au ajuns la un stadiu de aproape 50% la finalul anului 2025, cu activitate intensă în...

Autostrada A1 Margina–Holdea, aproape 50% finalizată
Handbal masculin: amicale cu Italia şi Ungaria, înainte de European
vineri, 19 decembrie 2025, 09:43

Handbal masculin: amicale cu Italia şi Ungaria, înainte de European

Naţionala s-a reunit deja la Bucureşti, unde are loc stagiul de pregătire cu 18 jucători, până în 23 decembrie. Tricolorii vor disputa şi...

Handbal masculin: amicale cu Italia şi Ungaria, înainte de European
AUDIO | Două „porții” de baschet, în aceeași zi, la „Constantin Jude”
vineri, 19 decembrie 2025, 09:27

AUDIO | Două „porții” de baschet, în aceeași zi, la „Constantin Jude”

Președintele secției de baschet a clubului timișorean, Horia Păun, a activat și în orașul de sub Tâmpa tot din p6ostura de conducător; Păun...

AUDIO | Două „porții” de baschet, în aceeași zi, la „Constantin Jude”
AUDIO | UTA, noi probleme de lot înaintea confruntării cu Dinamo
vineri, 19 decembrie 2025, 09:18

AUDIO | UTA, noi probleme de lot înaintea confruntării cu Dinamo

Antrenorul „Bătrânei Doamne”, Adrian Mihalcea, a vorbit despre problemele medicale din lotul său, la conferința premergătoare...

AUDIO | UTA, noi probleme de lot înaintea confruntării cu Dinamo
vineri, 19 decembrie 2025, 06:45

Vremea în Banat și Crișana

Astăzi, vremea va fi caldă pentru această dată, cu cer variabil, temporar noros în nordul Crișanei. Vântul va sufla de la slab la moderat, iar...

Vremea în Banat și Crișana
joi, 18 decembrie 2025, 13:29

Erik Lincar, încă doi ani la FC Bihor

„FC Bihor Oradea anunță oficial prelungirea contractului antrenorului principal Erik Lincar pentru următoarele două sezoane. Bihorean, fost...

Erik Lincar, încă doi ani la FC Bihor
joi, 18 decembrie 2025, 12:56

Ziua Minorităților Naționale: respect și cooperare între etnii, promovate la nivel național

Ziua Minorităților Naționale este sărbătorită astăzi în România, fiind dedicată promovării diversității culturale, a dialogului...

Ziua Minorităților Naționale: respect și cooperare între etnii, promovate la nivel național
joi, 18 decembrie 2025, 08:05

Dominic Fritz depune jurământul pentru cetățenia română

Dominic Fritz, primarul Timișoarei, va deveni oficial cetățean român astăzi, când va depune jurământul de credință față de România....

Dominic Fritz depune jurământul pentru cetățenia română